$
בארץ

מכה לשר יעלון: נפסל מינויו של יאיר נווה ליו"ר תעש

ועדת ברנר לבחינת מינוים בשירות הציבורי קבעה כי במינוי יש ניגוד עניינים משום שנווה מתכוון להציג מועמדות לתפקיד הרמטכ"ל עם סיום כהונת גנץ

גולן חזני 17:0122.05.13
מכה לשר בוגי יעלון. ועדת ברנר לבדיקת מינויים בשירות הציבורי של רשות החברות הממשלתיות, פסלה את מינויו של האלוף יאיר נווה ליו"ר תעש. הוועדה בראשותו של השופט בדימוס שלום ברנר, קבעה כי נווה נתון לניגוד עניינים במינוי.

 

השר יעלון מינה את נווה לתפקיד ב-6 במאי, כלומר לפני שבועיים, ובמקביל הודיע על מינויו של יצחק גת כיו"ר רפאל. ל"כלכליסט" נודע כי לוועדת ברנר הגיעו תלונות על ניגוד עניינים מהותי שבו יהיה נווה נתון, הן כאלוף לשעבר בצה"ל והן כמועמד לתפקיד הרמטכ"ל בעוד שנה וחצי. נווה מתכוון להציג מועמדות לתפקיד הרמטכ"ל עם סיום כהונתו של בני גנץ בעוד שנה וחצי ויעלון היה מודע לכך. נווה היה אמור להיות בתקופה זו בחופשה ללא תשלום מצה"ל.

 

יאיר נווה בשנת 2011, בעת שהיה סגן הרמטכ"ל יאיר נווה בשנת 2011, בעת שהיה סגן הרמטכ"ל צילום: חיים צח

 

נווה (56), שימש עד לאחרונה כסגן הרמטכ"ל. שר הביטחון הדגיש כאמור עם המינוי כי מינויו של נווה לא ימנע ממנו להתמודד בעתיד על משרת הרמטכ"ל. האלוף נווה היה מיועד להחליף את עורכת הדין ניצה פוזנר, שמילאה את התפקיד בשנתיים האחרונות. נראה כי לעת עתה תמשיך פוזנר בתפקיד עד למציאת מחליף אחר. המינוי נעשה ע"י שר הביטחון בשיתוף עם שר האוצר יאיר לפיד.

 

צה"ל משמש לקוח חשוב של תעש ואחד החששות היו שתעש תקבל עדיפות מצה"ל במכרזים לכלי נשק שאותם היא מייצרת. ל"כלכליסט" נודע עוד כי גם בדירקטוריון תעש היו שהתנגדו למינוי של נווה, למרות שהוא נחשב כאדם ישר ובעל רקע צבאי עשיר.

 

גורמים המקורבים לנושא טוענים כי סוגיית ניגוד האינטרסים איננה ברורה, שכן החלטות על רכש והצטיידות הן החלטות של רמטכ"ל, סגן רמטכ"ל ומכרזים של מערכת הביטחון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x