$
בארץ

הממשלה ה-33 יוצאת לדרך: יש עתיד והבית היהודי חתמו על ההסכמים הקואליציוניים

כמעט חודשיים לאחר הבחירות לכנסת ושעה לפני כניסת השבת נכנסים יאיר לפיד ונפתלי בנט באופן רשמי לממשלת נתניהו. ראש הממשלה: "נעבוד יחד בממשלה החדשה בשיתוף פעולה למען כלל אזרחי ישראל". במוצאי שבת יגיע נתניהו למשכן הנשיא ויבשר לפרס על השלמת המשימה

תומר אביטל 16:0615.03.13

כמעט חודשיים לאחר הבחירות לכנסת ה-19 - הממשלה ה-33 יוצאת לדרך. שעה לפני כניסת השבת נחתמו ההסכמים הקואליציוניים בין הליכוד-ביתנו לבין מפלגת יש עתיד והבית היהודי, זאת בנוסף להסכם שכבר נחתם עם מפלגת התנועה.

 

 

"נעבוד יחד בממשלה החדשה בשיתוף פעולה למען כלל אזרחי ישראל", מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו מיד לאחר החתימה. "נפעל לחיזוק ביטחונה של מדינת ישראל ולשיפור איכות החיים של אזרחי ישראל״. במוצאי שבת יגיע ראש הממשלה נתניהו למשכן הנשיא כדי להודיע לנשיא המדינה שמעון פרס על השלמת המשימה שהוטלה עליו.

 

 

השותפות הקואליציוניות הרוויחו לא מעט מהברית שכרתו ומלחיצת נתניהו לדד-ליין שמאפשר לו החוק לפני שמוכרזות בחירות חדשות. לראשונה ויתרה סיעת השלטון על תיק האוצר שאותו קיבל ראש יש עתיד יאיר לפיד. הבית היהודי זכו לוועדת הכספים וראש הבית היהודי נפתלי בנט יחלוש על שלושה משרדי ממשלה מלאים (להם ימונה מנכ"ל), אינספור תקציבים ויהיה שותף בכל צמתי ההחלטות החשובים.

 

בנט טייקון כלכלי-חברתי

 

מההסכם שנחתם בין הבית היהודי לבין הליכוד-ביתנו עולה כי הברית השתלמה: ראש הבית היהודי נפתלי בנט יחלוש על שלושה משרדי ממשלה מלאים (להם ימונה מנכ"ל), אינספור תקציבים ויהיה שותף בכל צמתי ההחלטות החשובות. בכלל, מההסכם הקואליציוני בין הבית היהודי לליכוד-ביתנו שנחתם לפני דקות אחדות והגיע לידי "כלכליסט", נראה כי הבית היהודי - שזכתה ב-12 מנדטים בבחירות בינואר - היא המנצחת הגדולה של המשא ומתן, ולא יש עתיד שהגיעה ל-19 מנדטים.

 

בנט יעמוד בראש משרד הכלכלה והמסחר (שמו החדש של משרד התמ"ת), המשרד לשירותי דת ולענייני ירושלים והתפוצות. אנשי הסיעה יאיישו את תפקידי שר הבינוי והשיכון, השר לאזרחים ותיקים, סגן השר לשירותי דת, סגן שר החינוך ויו"ר ועדת הכספים (שעל זהותו יחליט בנט במוצ"ש או בראשון).

 

ראש הממשלה נתניהו עם בנט ולפיד. בנט הוא המנצח הגדול במו"מ ראש הממשלה נתניהו עם בנט ולפיד. בנט הוא המנצח הגדול במו"מ צילום: יובל חן גיא אסיאג

 

הבית היהודי הסכימה, אגב, שיו"ר רשות מקרקעי ישראל יהיה כפי שהבטיח נתניהו משה כחלון. הסיעות יקדמו במהרה את שינויי החקיקה הנדרשים שכן החוק קובע כיום כי יו"ר הרשות הוא שר השיכון, תפקיד המיועד לח"כ אורי אריאל. כמו כן הסיעה התחייבה לתמוך ברפורמת המרפסות החדשה שנתניהו ייזום בקדנציה הקרובה, וכך גם ברפורמה שיביא רה"מ בתחום הסדרת משק הגז והאנרגיה.

 

בנט עצמו יכהן בנוסף כיו"ר ועדת משנה של הקבינט הכלכלי-חברתי (עליו יחלוש עמיתו יאיר לפיד) לענייני יוקר המחיה, הריכוזיות במשק ועידוד התחרותיות במשק. הוועדה תוקם בתוך חודש. עוד סוכם, כי בנט יביא לקבינט החברתי תוכנית לשיפור תנאי אנשי המילואים, וכי יו"ר הבית היהודי יכהן במקביל כחבר ועדת שרים לענייני הפרטה וכמ"מ יו"ר הוועדה.

 

נפתלי בנט עם יאיר לפיד נפתלי בנט עם יאיר לפיד צילום: אלכס קולומויסקי

 

בנט יהיה גם חבר בקבינט הביטחוני-מדיני (שיהיה, לפי ההסכם, "בעל סמכויות אופרטיביות לקבלת החלטות ללא אישור הממשלה") ובצוות השרים שיוקם לקידום (או "לעניין", לשון ההסכם) תהליך השלום עם הפלסטינים שבראשותו יעמוד נתניהו, וישותפו בו ציפי לבני, יאיר לפיד ושרי החוץ והביטחון.

 

מלבד זאת, תחת משרד ירושלים והתפוצות - שבראשו כאמור עומד בנט - יאוגדו יחידות ופרויקטים רבים, בהם תגלית ומסע, תנופה, הרשות לפיתוח ירושלים ומזרח ירושלים. גם מינהלת השרות האזרחי תוכנס תחת כנפי משרד הכלכלה ותזכה לתקציב משודרג שיאפשר לה ליישם את התוכנית לשוויון בנטל.

 

עוד עולה מההסכם, כי הסיעות יפעלו לקידום "חוק יסוד: מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי", משרד ההסברה יבוטל, ויופנו משאבים מיוחדים לתקצוב החינוך הציוני-דתי. נתניהו הסכים שהממשלה תפעל לשינוי מנגנון התקצוב של החינוך הממלכתי דתי בתוך שלושה חודשים "באופן שיאפשר חלוקה הוגנת יותר של התקציב".

 

ההסכם עם יש עתיד - מחזירים לחיים את דו"ח טרכטנברג

 

מההסכם של "יש עתיד" עולה בין היתר הממשלה תאלץ לחדש את הדיון בסעיפים שהמליצה עליהם ועדת טרכטנברג אולם הובאו לקבורת חמור עקב הסתייגות הסיעות החרדיות. בין היתר, לפי ההסכם, יבוטל הקריטריון המאפשר תמיכה במוסדות תורניים עבור לימודיו של תלמיד שאינו בעל אזרחות ישראלית, או שאינו תושב קבע בישראל. בנוסף תוך חודש יתקן שר השיכון את הקריטריונים לתנאי הזכאות לדיור בבעלות במתכונת ״מחיר למשתכן״, של משרד השיכון, כך ש'מיצוי כושר ההשתכרות'- סעיף אליו התנגדה ש"ס בכל מאודה - יהווה אחד הקריטריונים לזכאות, בהמשך להמלצות ועדת טרכטנברג.

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. אחרי מו"מ שידע עליות וירידות - יש הסכם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. אחרי מו"מ שידע עליות וירידות - יש הסכם צילום: אלכס רקולומויסקי

עוד מעוגן בהסכם: מדינת ישראל תכיר לצורך מענק היובל לעובדי הוראה בוותק הוראה שצברו בארצות מוצאם ובלבד שוותק זה לא יעלה על 5 שנים (מענק היובל הוא מענק שניתן למורים בשירות המדינה כאשר הם משלימים 25 שנות עבודה. מדובר ב-60% מהמשכורת הקובעת לפנסיה). כמו כן סוכם כי בתוך חודשיים יתוקן הסעיף בחוק הביטוח הלאומי הקובע תשלום מזערי בגין ביטוח בריאות וביטוח לאומי בסך 121 שקל לחודש לתלמיד ישיבה, כך שסעיף זה יוגבל למשך 7 שנים בלבד.

 

בכל הקשור לשינוי המנגנון הממשלתי יועבר חוק הקובע כי בממשלה הבאה מספר חברי הממשלה לא יעלה על 18, בנוסף לראש הממשלה, ומספר סגני השרים לא יעלה על 4. לא יהיו שרים ללא תיק. הבעת אי אמון בממשלה תיעשה בהחלטה של הכנסת ברוב של 65 מחבריה להביע אמון בממשלה חדשה ואחוז החסימה יעלה ל-4%.

 

שר האוצר המיועד יאיר לפיד קיים מוקדם יותר היום פגישת חפיפה ראשונה עם שר האוצר היוצא יובל שטייניץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x