$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

"לתוכנית להקמת שדה תעופה בתמנע אין אישור ביטחוני"

בישיבה שהתקיימה במשרד התחבורה התגלה שהמטה לביטחון לאומי טרם אישר את הקמת שדה התעופה בתמנע, כך טוענים גורמים בענף התעופה. בינתיים הוקפא הפרויקט דווקא מסיבות כלכליות. משרד התחבורה: "כל האישורים הביטחוניים הושגו"

ליאור גוטמן 06:4906.03.13

שבוע לאחר שהקמת שדה התעופה בתמנע הוקפאה נחשפים פרטים חדשים המצביעים על נחישותו הרבה של משרד התחבורה לקדם את הפרויקט. ל"כלכליסט" נודע כי במהלך דיון בנושא מיזם הענק, שהתקיים ב־3 בפברואר במשרד התחבורה, התגלה שטרם התקבלו אישורי המטה לביטחון לאומי להקמת השדה. בישיבה נכחו אנשי משרד התחבורה ובכירים מענף התעופה. 

האישור הביטחוני נדרש בשל הצורך לנווט מטוסים זרים ומקומיים דרך מדינות שונות לפני נחיתתם בישראל. לטענת גורמים בענף התעופה, אישור ביטחוני להקמת השדה טרם התקבל. ואולם, גם לאחר הישיבה העבירו במשרד התחבורה הוראה לאשר פיננסית את הפרויקט.

 

בכיר ביטחוני הסביר ל"כלכליסט" שבפרויקטים בהיקפים של מיליארדי שקלים, דוגמת השדה בתמנע, נהוג לחכות לכלל האישורים לפני חגיגות ההשקה. זאת כדי למנוע צורך בהקצאת תקציבים נוספים כדי לעמוד בדרישות הביטחון.

 

הדמיה של שדה התעופה הדמיה של שדה התעופה

 

בשבוע שעבר נתקע המהלך לקידום הקמת השדה מסיבות כלכליות, בעקבות התפטרותו של סגן ראש אגף התקציבים באוצר שאול מרידור מתפקידו כיו"ר ועדת הכספים של רשות שדות התעופה. הסיבה להתפטרותו היתה חוות דעת שהציג סמנכ"ל הכספים של הרשות צחי חבושה, שלפיה הקמת השדה במימון עצמי של הרשות תיצור גירעון שנתי של כ־140 מיליון שקל וגירעון מצטבר של 9.45 מיליארד שקל עד 2030. לאחר הישיבה תקפו במשרד התחבורה את מרידור וטענו כי הוא פועל

שר התחבורה ישראל כץ. "טענה חסרת שחר" שר התחבורה ישראל כץ. "טענה חסרת שחר" צילום: ששון תירם

בניגוד עניינים ובניגוד להחלטה של ממשלת ישראל.

 

הקמת השדה בתמנע, שצפוי להחליף את נמל התעופה באילת, אושרה בממשלה ביולי 2011. על פי החלטת הממשלה, הקמת השדה תמומן במלואה בידי רשות שדות התעופה. בכירים באוצר התנגדו להחלטה וביקשו שבהקמת השדה ישתתף גורם פרטי במטרה לצמצם את העלויות הצפויות למדינה. בשבועות האחרונים קידם משרד התחבורה את הקמת השדה במרץ. לטענת בכירים באוצר, שר התחבורה ישראל כץ מנסה "לגזור סרטים" ולקדם את הפרויקט לפני הקמת הממשלה, אף שטרם נקבע אם ימשיך לקדנציה נוספת בתפקיד.

 

במשרד התחבורה זעמו על הטענה שמישהו קידם תוכנית בלי לחכות לאישור ביטחוני. "מדובר בטענה חסרת כל שחר", נמסר מהמשרד. "שדה התעופה תמנע מוקם לפי החלטת הממשלה, המטילה זאת על רשות שדות התעופה. כל האישורים הביטחוניים, כולל אישור הלוט"ר, הוסדרו טרם החלטת הממשלה, וכיום לא נדרש אישור ביטחוני נוסף. יתרה מכך, החלטת הממשלה להטיל על רש"ת את הקמת השדה הותנתה בעבר בקבלת כל האישורים הביטחוניים הנדרשים, ובהסתמך על כך קיבלה הממשלה את החלטתה".

 

ממשרד ראש הממשלה, האחראי למועצה לביטחון לאומי, נמסר בתגובה: "שדה התעופה בתמנע מצוי בהליכי תכנון מתקדמים של משרד התחבורה. הדבר נעשה בתיאום עם המטה לביטחון לאומי בכל הנוגע להיבטים הביטחוניים הכרוכים בעבודות התכנון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x