$
בארץ

בבצ'וק רומז: ועדת הריכוזיות לא הלכה מספיק רחוק

לדברי היועץ החיצוני לוועדת הריכוזיות, מבנה של שלוש שכבות שליטה מאפשר חריגה גדולה מדי מעיקרון של "מניה אחת - קול אחד" הנהוג בישראל

אורי פסובסקי 07:5819.06.12

בצל התקדמות תהליך חקיקת החוק לצמצום הריכוזיות שאושר שלשום (א') לקריאה שנייה ושלישית בוועדת השרים לחקיקה, הביע אתמול פרופ' אריה בבצ'וק, ששימש כיועץ חיצוני לוועדת הריכוזיות בראשות חיים שני, הסתייגות מפירמידות שליטה בנות שלוש שכבות. לפי תזכיר החוק יידרשו בעלי השליטה בפירמידות

קיימות "לקפל" אותן לשלוש שכבות, ואילו פירמידות חדשות יורכבו משתי שכבות בלבד. לדבריו, מבנה של שלוש שכבות שליטה מאפשר חריגה גדולה מדי מעיקרון של "מניה אחת - קול אחד" הנהוג בישראל.

 

עוד מוסיף בבצ'וק כי במבנה של שלוש שכבות בעל שליטה המחזיק ב־50% מהמניות בשתי השכבות העליונות של הפירמידה יכול לשלוט בשכבה התחתונה באמצעות החזקה ב־12.5% בלבד מזכויות ההון. לדבריו, בעוד שמבנה של שתי שכבות מוכר בכלכלות מתקדמות, הרי שפירמידות בנות שלוש שכבות נדירות יותר, ולכן סביר להניח שמבנה זה אינו טומן בחובו הרבה יתרונות כלכליים.

 

מהנתונים שהציג בבצ'וק בהרצאה שנשא בכנס של הקריה האקדמית אונו ואוניברסיטת קולומביה, עולה כי ישראל היא המדינה השנייה בעולם, אחרי קולומביה, ברמת המורכבות של הפירמידות העסקיות הקיימות בה - רמת מורכבות בולטת במיוחד בהשוואה לכלכלות מפותחות. על פי נתונים נוספים שהציג, בעלי השליטה בפירמידות בישראל נהנים מפרמיות שליטה גבוהות בהשוואה בינלאומית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x