$
בארץ

חוק התספורות אושר בקריאה טרומית: "שם סוף להונאה הממוסדת של החוסכים"

הצעת החוק כוללת, בין השאר, חובת מינוי נאמן מטעם בית המשפט על כל הסדר חוב הכולל "תספורת" בגובה של יותר מ-10% מהחוב. ח"כ גלאון, מיוזמי ההצעה: "הציבור התרגל להשקיע את כספו בטייקונים ממונפים ששוב ושוב מתגלים כחסרי יכולת לעמוד בהחזר חובותיהם"

תומר אביטל 16:0625.01.12

הכנסת אישרה לפני זמן קצר בקריאה טרומית את "חוק התספורות" של חברי הכנסת זהבה גלאון (מרצ) ויצחק וקנין (ש"ס), ברוב של 25 תומכים וללא מתנגדים. הצעת החוק כוללת בין השאר חובת מינוי נאמן מטעם בית המשפט על כל הסדר חוב הכולל תספורת בגובה של יותר מ-10% מהחוב. בהצעה נקבע עוד

כי אישור הסדרי חוב כאלה ייעשה בפיקוח הנאמן ויאושר בתיאום עם הממונה על שוק ההון ורשות ניירות ערך.

 

גלאון ביקשה להעביר כעת את ההצעה לוועדת הכלכלה, ואולם ועדת הכנסת היא זו שתכריע בנושא בשבוע הבא.

 

גלאון אמרה היום במליאה כי "אישור חוק התספורות שם סוף להונאה הממוסדת של החוסכים לפנסיה על ידי בעלי ההון במשק".

 

לדבריה, "בשנים האחרונות חלה עלייה דרמטית בהיקף תופעת הסדרי החוב בשוק ההון ואלה מסתכמים בהיקפים של מעל 15 מיליארד שקל בשלוש השנים האחרונות בלבד. ההסדרים הללו כוללים תספורות עמוקות למחזיקי האג"ח והם נערכים במו"מ המתקיים מחוץ לכתלי בית המשפט ומאושר על ידו רק בדיעבד.

 

"ההסדרים פוגעים בראש ובראשונה בציבור החוסכים, שכספו מנוהל על ידי הגופים המוסדיים - אותו ציבור התרגל להשקיע את כספו בטייקונים ממונפים ששוב ושוב מתגלים כחסרי יכולת לעמוד בהחזר חובותיהם. למרות זאת, המוסדיים מאשרים כמעט תמיד את הבקשות להסדרי חוב, מועלים באמונם של החוסכים, ומאפשרים לבעל השליטה לגלגל את חובתיו על חשבון כספם של החוסכים".

  

לרוב, הצעות חוק פרטיות שמוגשות על ידי ח"כ מהאופוזיציה מטורפדות כמעט אוטומטית בוועדת השרים. כדי להימנע מטרפוד החוק, פעלה גלאון למזעור התנגדויות, ונעזרה בדידי לחמן־מסר, לשעבר המשנה הכלכלי ליועמ"ש, אשר ליטשה את ניסוחי ההצעה. לפני שלושה חודשים החלו גלאון ווקנין לגייס את תמיכת חברי ועדת השרים לחקיקה ואנשי המקצוע במשרדי המשפטים והאוצר.

 

לפי גלאון, כיום נידונים 36 הסדרי חוב שעליהם הצעת החוק צפויה להשפיע. לא מן הנמנע שבכמה מקרים יופעלו שתדלנים במסדרונות הכנסת לטרפוד החוק, או לכל הפחות לשנותו כך שלא יופעל רטרואקטיבית. משרדי הממשלה עורכים בימים אלו השוואות בינלאומיות כדי לראות כיצד מדינות שונות מטפלות בנושא ואולי לאמץ מתכונות קיימות.

 

הצוות הכלכלי בלשכת גלאון אסף את הנתונים הבאים: בשלוש השנים האחרונות נחתמו לפחות 53 הסדרי חוב בישראל. הסדרי החוב שנחתמו כוללים סדרות אג"ח בהיקף של 15.8 מיליארד שקל. בין ההסדרים הבולטים שנחתמו בשנים האחרונות ניתן למצוא את אפריקה ישראל (הסדר חוב על התחייבויות אג"ח בשווי של 8 מיליארד שקל), וצים (הסדר חוב על אג"ח בשווי 1.33 מיליארד שקל).

 

וקנין אמר ל"כלכליסט": "אין תספורות, יש קרחות. לא מבינים שלא מדובר בכסף של החברות אלא שלנו - של הציבור, ואז המוסדות מסכימים למחוק עשרות אחוזים. אנו אומרים לא! מה שקורה כיום זו שערורייה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x