בארץ

הממשלה אישרה הרפורמה בחינוך והקיצוץ

פרק החינוך של טרכטנברג אושר ברוב של 21 מול 8. במקביל אישרה הממשלה את הקיצוצים בתקציב. במהלך הדיון נרשמו חילופי דברים חריפים בין שר האוצר לבין הרמטכ"ל

תומר אביטל 18:2808.01.12

הממשלה אישרה הערב (א') את פרק החינוך מדו"ח טרכטנברג ואת הקיצוץ בתקציב - ברוב של 21 תומכים מול 8 מתנגדים. מוקדם יותר הערב החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו סופית כי יתמוך גם בבקשת האוצר להגביר את שקיפות תקציב הביטחון.

 

נתניהו השיג את הרוב בממשלה לאחר שסיכם עם שרי

ש"ס כי תקציב הרשויות המקומיות ושיקום שכונות לא יקוצץ. שר השיכון אריאל אטיאס אמר: "לאחר מו"מ אינטנסיבי, הוחלט כי הקיצוצים החברתיים המתוכננים בתקציב משרד הבינוי והשיכון יבוטלו - בין השאר בתקציבי שיקום שכונות ופיתוח שכונות ותיקות. תחת זאת יימצאו חלופות אחרות, בין היתר, מתקציב אשראי לא מנוצל".

 

גם השר סילבן שלום התרצה ותמך ברפורמה - לאחר שסכום הקיצוץ בתקציב משרד הנגב והגליל הופחת באופן ניכר (ככל הנראה מ-30 מיליון ל-10 מיליון).

 

מתווה ההסכם שהשיג נתניהו כולל קיצוץ רוחבי של 4% מתקציב משרדי הממשלה למעט משרדי הפנים והשיכון; קיצוץ של 2% בלבד ממשרד החינוך; קיצוץ של 566 מיליון שקל ממשרד הביטחון — רק שביעית מן הקיצוץ עליו המליצה ועדת טרכטנברג; קיצוצים נוספים בתחומי התחבורה, החקלאות ואיכות הסביבה; תיעול כל תקציב ההתאמות ל־2012, בסכום של 1.5 מיליארד שקל, למימון הרפורמה במקום לחלקו בין משרדי הממשלה.

 

בין הסעיפים שייכפו על שר הביטחון אהוד ברק: פינוי תדרים אלקטרוניים, פינוי בסיסים (מחנה תל השומר־מרכז, מחנה 80, מחנות סירקין, הורדצקי ומתחם השלישות הראשית), וכאמור, גולת הכותרת מבחינת האוצר - בקרה ושקיפות מלאה של תקציב הביטחון. שר האוצר יובל שטייניץ הודה בימים האחרונים כי לא הוא ולא נתניהו יודעים היכן מושקעים 60 מיליארד השקלים שמרכיבים את תקציב הביטחון.

 

לפי ההחלטה שהתקבלה היום, צוות בראשות מנכ"ל משרד רה"מ הראל לוקר, בשיתוף החשכ"ל מיכל עבאדי והיועץ הכלכלי של רה"מ ראם עמינח, יגבשו תוך 60 יום תוכנית להגברת השקיפות והבקרה על תקציב הביטחון. גורם במערכת הביטחון טען כי הם בעד שקיפות - אך יתנגדו בתוקף "לשליטת האוצר על התקציב".

 

ברק אמר בתגובה לעסקה כי "הקיצוץ יביא את צה"ל לעבר הקו האדום בכל הקשור לכשירות, לאימונים ובמוכנות לאתגרים שבפנינו. אנחנו רואים את השינויים באזור ובכללם התחזקות החמאס, חיזבאללה וברקע איראן. בטווח המיידי, זה מגדיל את האתגרים שעומדים בפני צה"ל ומערכת הביטחון, זה תובע משאבים נוספים ממערכת הביטחון לחימושים מדויקים, אימונים, פיתוחי מערכות הגנה ועוד".

 

ברק הוסיף כי "ההשקעה בביטחון כמוה כפוליסת ביטוח למדינת ישראל, ובהקשר זה ציין כי החיים קודמים לאיכות החיים. יחד עם זאת ציין כי בשנים האחרונות נמצאה נקודת האיזון שאפשרה למשק לצמוח ולשגשג לצד הקטנה עקבית של תקציב הביטחון והקטנת "העול" שהוא מטיל על תקציב המדינה ועל המשק. תקציב הביטחון יורד באופן חד ובצורה עקבית לאורך שנים, הן כאחוז מתקציב המדינה והן ביחס לתל"ג".

 

במהלך הדיון בממשלה נרשמו חילופי דברים מתוחים בין הרמטכ"ל בני גנץ לבין שטייניץ. הדבר קרה בזמן שאנשי האוצר הציגו שקפים על תקציב מערכת הביטחון. בשעה זו שוחח גנץ עם קצינים בכירים בקצה החדר.

  

בשלב זה ביקש שטייניץ את זכות הדיבור ואמר כי "לא ייתכן שאיש במדים ימתח ביקורת על שר בממשלה. זו שערורייה. שמעתי את הרמטכ"ל אומר שהנתונים שהוצגו שקריים ושהמצגת שלי היא הבל הבלים". גנץ נעמד ואמר: "לא מתחתי ביקורת. בסך הכל דיברתי עם אנשיי ואמרתי שאני לא מכיר את הנתונים שהוצגו. בתור רמטכ"ל אני אמור להכיר אותם. אני מודע לכך שאני לובש מדים".  

 

לפני ישיבת הממשל הודיע ראש המשלה בנימין נתניהו כי הוא מתנגד לתוכנית של שר החוץ אביגדור ליברמן להטבות רק להורים עובדי משרתי צבא. "ניתן חינוך חינם מגיל 3 לכולם. לא תהיה אפליה בין מגזר למגזר", אמר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x