בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": המדינה תשקיע 200 מיליון שקל בהרחבת כביש הערבה

לאחר שנים רבות שבהן התנגד משרד האוצר לשדרוג הקטע הדרומי של כביש 90 משיקולים תקציביים, סוכם על הגדלת מספר הנתיבים בין צומת הערבה לצומת יטבתה לארבעה ועל יצירת הפרדה בין כיווני הנסיעה

ליאור גוטמן 09:5606.12.11

הממשלה תשקיע כ־200 מיליון שקל בהרחבת חלקו הדרומי של כביש מספר 90, בין אזור צומת הערבה לבין צומת יטבתה, בואכה אילת - כך נודע ל"כלכליסט". הסיכום על ההשקעה נעשה בשבוע האחרון בין משרדי האוצר והתחבורה. על הפרויקט תופקד החברה הלאומית לדרכים (לשעבר מע"צ), והוא אמור להימשך בין שנתיים לשנתיים וחצי. שדרוג הכביש יכלול הוספת נתיב נסיעה לכל כיוון ויצירת הפרדה בין כיווני הנסיעה.

 

כביש 90 נמשך בין אילת למטולה, וחלקו הדרומי, החל מצומת הערבה ועד אילת, נחשב מסוכן מאוד ומועד לתאונות דרכים קטלניות. התאונות בכביש נגרמות בין היתר מכך שהוא דו־נתיבי ללא הפרדה בין נתיבי הנסיעה, ומכך שהכביש ארוך והנוף שלצדיו מונוטוני מאוד - מה שמגביר את הנטייה של נהגים לאבד ריכוז ואף להירדם. גורם בכיר בענף התחבורה מסביר כי אף שכביש 90 אינו נכלל בראש רשימת הכבישים האדומים במדינת ישראל, הפגיעות בנפש וברכוש בתאונות בכביש הן מהחמורות שאירעו בישראל, בין השאר משום שבחלק ניכר מהתאונות מעורבות משאיות כבדות מרבות לנסוע בכביש.

 

 

הדיונים על הרחבת הכביש נמשכים כבר שנים רבות, אך עד היום לא הושקה תוכנית מעשית לשדרוג מלא שלו. בשנת 2008 החלו עבודות להרחבת חלקו הדרומי ביותר של הכביש, ועד כה נחנך קטע כביש של כ־35 ק"מ שבו שני נתיבים לכל כיוון וגדר הפרדה בטיחותית. אחת הסיבות לעיכובים בהרחבת הכביש היא התנגדות האוצר, משום שנפח התנועה בו דל יחסית, פחות מ־10,000 מכוניות ביום. עם זאת, אומר הגורם הבכיר, בשנים האחרונות החל האוצר "להתאהב ברעיון" הרחבת הכביש אף שאינו כלכלי לכאורה.

 

יו"ר החברה הלאומית לדרכים מיכה גולדמן צפוי לבשר היום על הרחבת הכביש במסגרת תערוכת "אורבניקס" לפיתוח עירוני, המתקיימת בחסות קבוצת שטייר. גולדמן יסקור במהלך התערוכה את הפרויקטים שתבצע החברה הלאומית לדרכים בחמש השנים הקרובות, לרבות תוכנית העידוד החדשה לקבלני הביצוע. בעניין זה אמר גולדמן ל"כלכליסט": "מנכ"ל החברה הלאומית לדרכים שי ברס החליט על מדיניות תמרוץ כספי לקבלנים שיסיימו את עבודות הפיתוח של הכבישים טרם המועד שהוסכם, כאשר גודל המענק יינתן ביחס ישיר למועד הסיום של הפרויקט. במקביל, קבלן שיאחר בהגשת עבודות ייקנס".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x