$
בארץ

הממונה על ההגבלים העסקיים: מד נאוטילוס היא מונופול

צעדיה של ספקית התקשורת באמצעות הכבל התת מימי יוצרו, במקביל לכניסת חברות המתחרות בה. עוד שוקל הממונה לקבוע כי בזק ניצלה לרעה את כוחה כמונופול

גילעד נס 15:3411.10.11

הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, קובע כי חברת מד נאוטילוס הינה מונופול בשוק אספקת תמסורת בינלאומית על בסיס סיבים אופטיים.

 

מד נאוטילוס, בבעלות מלאה של חברת התקשורת טלקום איטליה, מהווה כיום את חיבור האינטרנט היחיד של ישראל לעולם, והיא מפעילה בעשור האחרון

שני כבלים תת-מימיים המחברים בין ישראל, דרך טורקיה, יוון וקפריסין, לאיטליה ומשם לתשתיות אינטרנט עולמיות באירופה. כל תעבורת האינטרנט והשיחות הבינלאומיות מועברת באמצעות כבליה של מד-נאוטילוס, והכנסותיה מספקיות האינטרנט והשיחות הבינלאומיות הישראליות מוערכת בכ-150 מיליון שקלים בשנה.

 

בימים אלו עוסקות שתי חברות בפריסת כבלים תת מימיים מתחרים למד-נאוטילוס: בזק בינלאומי מקבוצת בזק, וטמרס טלקום מקבוצת טמרס של פויו זבדלוביץ'. קביעת הממונה על ההגבלים העסקיים באשר למעמד המונופוליסטי של מד נאוטילוס תאפשר לרשות להגבלים עסקיים לנקוט בפעולות למניעת פגיעה בתחרות הצפויה להגיע משתי החברות הנוספות, בין השאר באמצעות הצרת צעדיה של מד נאוטילוס בניסיון לתמחור אגרסיבי שירותיה והגעה להסכמים ארוכי טווח מול לקוחותיה, במטרה לפגוע במתחרות החדשות.

 

בזק סירבה לחבר את סלקום ופרטנר לתשתיותיה

 

עוד הודיעה היום הרשות להגבלים עסקיים כי היא שוקלת לקבוע כי בזק ניצלה לרעה את מעמדה כמונופול בכך שסירבה לספק שירותי תמסורת לסלקום ולפרטנר. כנגזר מפריסת התשתיות ההיסטורית והנרחבת שלה ברחבי המדינה הוכרזה בזק כמונופול בתחומי תקשורת מסויימים, וכנגזר מכך היא מחוייבת במתן שירות גם למתחרותיה באותם מגזרים.

 

סלקום ופרטנר פנו לרשות להגבלים עסקיים בנפרד במהלך השנתיים האחרונות וטענו כי בזק מסרבת לבקשותיהן לאפשר שימוש בתשתיתה על מנת לשרת את לקוחותיהן, זאת בשעה שהיא מוכנה לספק שירות זהה לחברות אחרות. בדיקת הרשות התבצעה במשך חודשים ארוכים, בהם התבקשה בזק לספק לרשות מידע רלוונטי וכעת, כאמור, שוקלת הרשות להכריז כי בזק ניצלה לרעה את מעמדה. בזק תוכל להציג את טיעוניה כנגד ההחלטה המסתמנת של הרשות בהליך שימוע שיבוצע מולה. קביעה כי בזק ניצלה לרעה את מעמדה המונופוליסטי עלולה להניב גם סנקציות כנגד החברה, ותקל על פרטנר וסלקום גם לתבוע את בזק בתביעה אזרחית תוך הסתמכות על קביעת הרשות להגבלים עסקיים.

 

המקרה האחרון שבו קבעה הרשות להגבלים עסקיים כי בזק ניצלה לרעה את מעמדה המונופוליסטי אירע ב-2006, כאשר כתוצאה מתקלה בתשתיות בזק שבהן עשתה HOT שימוש נותקו לקוחות הטלפוניה של HOT משירותי החברה במשך כיום וחצי. הרשות קבעה אז כי עובדי בזק היו מודעים לתקלה, אך לא מיהרו לתקנה כיוון שמספר ימים לפני כן הכריזו על סכסוך עבודה מול הנהלת בזק. בזק עצמה פנתה לבית המשפט בבקשה להוציא צו שיחייב את העובדים לשוב לעבודה ולבצע את התיקון, אולם זאת רק לאחר כיממה לאחר גילוי התקלה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x