שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

יולי עופר נפטר בגיל 87; "היה רגיש לכל רחש אישי וציבורי"

בשנות ה-60 פיתח יולי עם אחיו סמי את עסקי הספנות של המשפחה. במרוצת השנים הקים את חברת מליסרון ורכש עם מוזי ורטהיים את בנק המזרחי. בראיון שנתן ל"כלכליסט" במרץ 2010 אמר יולי: "אנחנו מזוהים עם המדינה". לפני שלושה חודשים הלך לעולמו אחיו סמי

כתב כלכליסט 23:2511.09.11
היזם, איש העסקים, התעשייה והנדל"ן יהודה (יולי) עופר בן 87 נפטר הלילה בביתו. לפני כשלושה חודשים נפטר אחיו של יולי, סמי, בגיל 89.

 

לאורך השנים ריכז יולי את עסקי המשפחה בישראל, הכוללים כמה חברות ציבוריות, בהן חברת האחים עופר השקעות ומליסרון. עם עסקי המשפחה נמנות גם חברת האחים עופר ספנות וחברת הנדל"ן האחים עופר נכסים.

 

יולי וסמי עופר יולי וסמי עופר צילום: אביגיל עוזי

 

ממשפחת עופר נמסר: "יולי היה איש של אנשים. הוא אהב אותם והשקיע בהם ואלה אהבו והשקיעו בו. יולי היה רגיש לכל רחש אישי וציבורי כאחד וניחן ביכולות נתינה אינסופיות למשפחתו, לחבריו ולסביבתו. לאורך עשרות שנות פעילות ענפה בישראל, הוא תרם ברוחב לב מזמנו, ממרצו ומכספו לאנשים נזקקים, למוסדות ולחברה בישראל".

 

בראיון שנתן ל"כלכליסט" במרץ 2010 אמר יולי: "אנחנו מזוהים עם המדינה. הייתי מגויס מגיל 16, הייתי בצבא, במילואים, עברתי את כל המלחמות, את כולן. אני לא ברחתי ולא אברח מפה לעולם, זו מדינה טובה".

 

לגבי הביקורת הציבורית שהוטחה לעתים במשפחה, אמר יולי בראיון: "כשיש לך כסף, כועסים עליך. זה הכל. לא מעריכים את מה שאתה עושה בגלל הקטנוניות והמחשבה הקטנה של האנשים".

 

 

בשנת 1924 עלו הוריו ואחיו של יולי, סמי ודוד, מרומניה לישראל, והתיישבו בחיפה כשהוא בן 6 חודשים. יולי החל את דרכו העסקית בעיר חיפה, באמצע שנות ה-40, שם שימש סוכן וספק ציוד לאוניות, ויחד עם אחיו סמי הקים את קבוצת האחים עופר. בשנות ה-60 וה-70 הפכה קבוצת האחים עופר לחברת ספנות בינלאומית.

 

בשנות ה-90 החלו האחים עופר להגדיל את השקעתם בישראל. ב-94' הם רכשו חלק מגרעין השליטה בבנק מזרחי טפחות; ב-99' רכשה משפחת עופר מארווין אייזנברג את השליטה בחברה לישראל - אחת מחברות האחזקה החזקות והעשירות בישראל, השולטת בכיל, צים, בתי הזיקוק לנפט וטאואר סמיקונדקטור.

 

ב־2002, החליטו האחים סמי ויולי להפריד כוחות. סמי נתפס כמי שיצא עם הרכוש הגדול: הוא רכש את חלקו של יולי בחברה לישראל רגע לפני הפריצה הגדולה שלה ורווחי העתק שהניבו לה האחזקות בכימיקלים לישראל והפריחה בצים. יולי נשאר עם השליטה בעופר נכסים, המחזיקה בחברת הנדל"ן מליסרון ובעסקי נדל"ן שונים בארץ ובחו"ל. האחים המשיכו להיות שותפים בבנק מזרחי טפחות, שבו הם בעלי שליטה במשותף עם מוזי ורטהיים.

 

עם מותם של האחים עופר עוברת השליטה בקבוצות החברות של המשפחה לדור השני: ליאורה ודורון עופר - בניו של יולי, ועידן ואייל עופר - בניו של סמי.

   

יולי השאיר אחריו את אשתו רותי, בתו ליאורה, בנו דורון נכדים ונינים. הלווייתו תיערך במושב בני ציון ביום שלישי הקרוב, בשעה 17:00.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x