בארץ

טרכטנברג על המלצות הוועדה: "תהיה אמירה ברורה על אחריות המדינה והממשלה"

לדיון הציבורי האחרון שמקיימת היום הוועדה לשינוי חברתי כלכלי, הגיעו נציגי מאהלים מכל רחבי הארץ. טרכטנברג: "בשנים האחרונות המדינה נסוגה מלקיחת אחריות"

תומר אביטל 13:2431.08.11

המלצות ועדת טרכטנברג יכילו אמירה על אחריות המדינה והממשלה, כך אמר היום (ד') יו"ר הוועדה לשינוי חברתי כלכלי, פרופ' מנואל טרכטנברג. 

 

לדיון הציבורי האחרון של הוועדה, שמתקיים במכון ון-ליר שבירושלים, הגיעו נציגי המאהלים מכל רחבי הארץ. בין השאר התייצבו ראשי מאהלי צפת, חדרה, קריית שמונה, רמת גן, ועוד. בוועדה התאמצו לאתר אישים שייצגו מנעד רחב ובין הנוכחים נמצאים סטודנטים, אמהות חד הוריות, דתיים ועוד. חרף הפצרותיו של טרכטנברג מנהיגי המחאה החרימו את הדיון.

 

מבין חברי הוועדה משתתפים בדיון גם יורם גבאי, קרנית פלוג, שלומי פריזט, שחר כהן, וגידי גרינשטיין.

 

טרכטנברג אמר בפתח הדיון כי "נפלה בידינו הזכות לעצב במו ידינו את עתידה של ישראל לשנים הקרובות. נעשה זאת יחד". לדבריו "הסתיים סבב דיוני הציבור המובנים. שמענו גורמים רבים שבאו להציג את משנתם בצורה מכובדת מאוד. צר לי מאוד שיכולנו לשמוע רק מעטים, אך מדובר באילוץ של הלו"ז. בכל זאת היה זה הליך חסר תקדים. קיבלנו יותר מ-5,000 פניות מסודרות וגם ניירות עמדה לא רק ממנגנונים משומנים, אלא מאזרחים מן השורה שאין להם זמן לעשות זאת, וכתבו אותם בלילות. קבענו סטנדרט אחר של הקשבה וכבוד הדדי. להסתכל אחד על השני בגובה העיניים ולנהל דיון תרבותי".

 

טרכטנברג הדגיש כי "הסטנדרט שנקבע בחודש האחרון ישאר מעכשיו - כי אתם לא תתנו לזה להתנהל אחרת. הציבור רוצה שישמעו אותו לגבי המצוקות בצורה מכובדת ושתהיה שקיפות. זה אחד התוצרים".

 

לדבריו "בישראל לא הייתה קמה כזו ועדה אלולא הייתה מחאה שחוצה את כל הרבדים בעם ומתנהלת בצורה כה מכובדת. ללא ועדה כזו המחאה לא הייתה מגיעה להישגים. היא הייתה הולכת לכאוס, ללונדון, או לחלופין מתמסמסת".

 

טרכטנברג ציין כי הוא מרוצה מאוד מהאינפוט שהתקבל מהמפגשים עם הציבור: "חברים מהאסכולה הישנה שואלים 'למה אתה מבזבז את הזמן ונפגש עם הציבור, תקרא ניירות עמדה'. אבל כאב ותנועות ידיים לא קוראים בניירות. ספגנו והבנו. אנו חייבים להביא המלצות מהר. יש חוסר אמון בוועדה, יש שאלות נוקבות - האם ניכנס לחורף, לביטחון ולשנת הלימודים. המצב לא יהיה מושלם, אבל האמירות המרכזיות כפי שהבנו מכם יהיו שם. זו הבטחה לעוד מספר שבועות - לא לשנה. תבחנו אותנו על זה. התהליך לא ייגמר במסקנות, אך אני לא יודע מה ההמשך. התפקיד שלי הוא לשים על השולחן המלצות".

 

לבסוף יצא להגנת דפני ליף ושאר מובילי המחאה ואמר "הייתה ביקורת על מנהיגי המחאה. צר לי עליה, אפילו שזה על דברים שהוטחו כלפי. יש מספר צעירים שהדבר נופל עליהם בהפתעה גמורה. הם לא תיארו שזה יתגלגל לאן שזה יתגלגל. הם לא מנהיגים מקצועיים ולא השתפשפו שנים. איך יידעו לנהל מערכה כזו באופן מושלם? גם אנחנו עושים טעויות - יש לי רשימה של טעויות שעשיתי בשבועות האחרונים. צריך להיות איזי אחד עם השני".

 

"תהיה אמירה ברורה על אחריות המדינה והממשלה"

 

נציגי האוהלים שטחו עשרות תלונות והצעות לוועדה. גיא שדה אמר בדיון: "חצי מהשכירים מרוויחים פחות מ-5,000 שקל, ובקושי אפשר לשלם משכנתה או שכ"ד. רוב האנשים הללו לא מכניסים מסים. אין לאנשים יכולת להשקיע באזורי המגורים שלהם ואזורים בישראל מדרדרים. צריך להשקיע בבגרות, חינוך ובהכשרות מקצועיות. חייבים גם להשקיע בערים בישראל. משקיעים ביישובים קהילתיים במקום בערים - הן מלאות בשכונות מוזנחות".

 

אורן שהרבני תמך באפליה מתקנת לעסקים קטנים. לדבריו "צריך לפתוח מכרזים לטובתם. אם לא נוכל לאפשר לילדים שלנו לצאת ממעגל העוני, הם לא יוכלו לקדם את המדינה ואת ילדיהם". לדבריו, "בטווח הקצר יש הרבה אנשים עם בתים פרטיים וחצרות גדולים. תגדילו להם את אחוז הבנייה כדי שיוכלו להציב קרוואנים בחצר. כך נפתור את בעיית הדיור המוזל - דרך הגדלת ההיצע".

 

אריאל ברזילי מראש פינה הציע לבטל את הקביעות במגזר הציבורי. "אם אנשים לא עומדים ביעדים שלהם, שיילכו הביתה", אמר.

 

טרכטנברג סיכם: "לא נביא אסופת פתרונות שכבר היו מצויים במגירות והעלו אבק. יהיו צעדים קונקרטיים אבל גם אמירה על גישה כוללנית. נציין בכל אחד מהתחומים צעדים שאפשר לעשות במיידי ותוכנית חומש. לא נוכל להתייחס לכל הנושאים, אך נוכל לציין אמירות. תהיה אמירה ברורה על אחריות של המדינה והממשלה. בשנים האחרונות - לא מתוך כוונות זדון - המדינה נסוגה מלקיחת אחריות, או הפעלת אחריות בצורה אפקטיבית. נקבע מדיניות קוהרנטית ושקופה. האמירות יביאו לעשייה בשטח ויסמלו כיוון בכל תחום כמו דיור ויוקר המחייה. החלק הגדול ייפרס על פני תקופה ולא בטווח הקצר. יהיה שינוי בסדרי עדיפויות, אך לא נפרוץ את מסגרת התקציב".

 

טרכטנברג התייחס לשאלה מה ייחשב כהצלחה ואמר "מבחינתי הצלחה כבר ישנה בזכות תהליכי שיח שכבר הוטמעו. יש בעיניים שלכם אמונה יוקדת  - אי אפשר להחזיר את שד הדמוקרטיה והרצון להשפיע לבקבוק. אוי לנו אם מישהו ינסה להחזיר אותו. אתם יכולים להיות סקפטיים, אבל אף אחד לא יכבה את האש שניצתה בתוכי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x