$
בארץ

גולן טלקום זכתה במכרז מפעיל הסלולר החמישי

לאחר פסילתן של סלקט ומרתון, התקבלה קבוצתו של אורן מוסט אשר העמידה ערבות של 360 מיליון שקל - כמחצית מהסכום שהעמידו הקבוצות שנפסלו

אסף גלעד 15:1218.07.11

גולן טלקום היא הזוכה במכרז המפעיל הסלולרי החמישי, כך החליטה ועדת המכרזים של משרד התקשורת. ההחלטה התקבלה לאחר פסילתן של שתי קבוצות שלא עמדו בתנאי המכרז - קבוצת סלקט של מייקל גלפנד וקבוצת מרתון של חזי בצלאל. גולן טלקום זכתה במכרז עם הצעה הקטנה בכ־50% בהשוואה להצעתה

של הזוכה הראשונה מירס.

 

גולן טלקום תידרש להעמיד ערבות של 360 מיליון שקל תוך 45 יום, לעומת 705 מיליון שקל שאותם העבירה חברת מירס. הערבות של גולן קטנה בכמחצית גם מן הערבויות שהתכוונו להעמיד קבוצות סלקט ומרתון תקשורת - ערבויות שאותן לא הצליחו להעמיד.

 

מיכאל גולן טרם פירט את האסטרטגיה של הקבוצה, אך בשיחה עם "כלכליסט" הוא הסביר אתמול כי "אפשר להסתכל על מה שעשתה Free הצרפתית, שאותה ניהלתי מאז שנת 2000, לצרכן הצרפתי. נשים קץ למצב שבו לא קיימת שקיפות בשוק התקשורת ושבו לקוחות לא יודעים מה הם קונים". החברה מתכוונת להציע ללקוחותיה חבילת שירותי תקשורת כוללת במחיר קבוע בדומה לספקיות האינטרנט, וזאת בניגוד לחברות הסלולר האחרות המחייבות את הלקוח לפי שימוש. לגבי סיכויו להעמיד את הערבות בזמן - תנאי שבו מעדו שתי הזוכות הקודמות, אמר גולן כי "הכל פיקס. ניתן את הערבות ללא כל בעיות. דיברנו עם בנקים ישראלים ולא תהיה לנו בעיה לעמוד בתנאים".

 

את גולן טלקום מנהל אורן מוסט, לשעבר המשנה למנכ"ל סלקום. הקבוצה נמצאת בבעלותו של גולן, ביחד עם איל התקשורת הצרפתי גזביה ניאל המחזיק בבעלותו את חברת הכבלים פרי, ומשפחת פריינטה.

 

בקבוצת מרתון מלקקים את הפצעים ומחשבים כרגע את הצעד הבא. מקורב לבצלאל אמר ל"כלכליסט" כי "כל מי שמביט במכרז מבין שקיימת בעיה במנגנון הערבות שבו. אין לי ספק שהמכרז הבא יהיה שונה. נבחן את התהליכים שעברנו במישור המשפטי והרגולטורי". נציג קבוצת סלקט נועם פינק אמר אתמול כי "הראינו את כל המסמכים הדרושים והוכחנו שיש לנו ערבות מבנק זר. אנחנו שוקלים את צעדינו כעת". במירס סירבו להתייחס להחלטה על הזוכה הנוספת במכרז, אך שוקלים כעת כיצד להגיב.

 

בתוך כך מאשימה התנועה לאיכות השלטון את הבנקים בהתנהגות ריכוזית בפרשה. לטענת התנועה, כישלונן של סלקט ומרתון לגייס את הבנקים הישראליים למתן ערבות מעיד על חששם של הבנקים מכניסה של מתחרים חדשים לשוק התקשורת. התנועה העבירה מכתב בנושא לראש הממשלה, משרד האוצר והתקשורת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x