$
בארץ

עובדי חיפה כימיקלים עוזבים את ההסתדרות לטובת כח לעובדים

יו"ר הוועד: "הגיעו מים עד נפש. ההסתדרות נלחמת נגד העובדים במקום שתלחם בשביל העובדים"

מיקי פלד 12:5521.03.11

ארגון כח לעובדים מתחזק, הפעם עם עובדים מתחום התעשייה. היום (ב') הודיע ועד עובדי חיפה כימיקלים צפון כי הם עוזבים את ההסתדרות הכללית, בראשותו של עופר עיני, ועוברים לארגון הצעיר יחסית של כח לעובדים. הסיבה למעבר, לטענתם, היא כי ההסתדרות לא גיבתה אותם במאבק מול ההנהלה.

 

הבוקר

השביתו העובדים את המפעל לשמונה שעות במהלך של שביתת אזהרה. יו"ר ועד העובדים, אלי אלבז, הסביר את המעבר בכך ש"הגיעו מים עד נפש. ההסתדרות נלחמת נגד העובדים במקום שתלחם בשביל העובדים".

 

עובדי חיפה כימיקלים צפון נמצאים בסכסוך עבודה עם ההנהלה מאז דצמבר האחרון לאחר שההסכם הקיבוצי הגיע לקיצו ולא נחתם הסכם חדש. לטענת העובדים, בשבוע שעבר סגרה ההנהלה את אחד המתקנים מבלי שדאגה לתעסוקה חלופית לעובדים וכאשר נציג ההסתדרות הגיע למקום הוא לא הגיב לניסיונות ההנהלה להשפיע על העובדים להספיק את מאבקם. כמו כן, טוענים בוועד כי, נציג ההסתדרות החליט להיפגש לבדו עם מנכ"ל החברה, נדב שחר, ללא נוכחות של נציגי הוועד.

 

העובדים טוענים כי מאז 1997 פוטרו מהחברה 180 עובדים ו-100 עובדים נכנסו לעבוד בחוזים אישיים וזאת בחסות ההסתדרות. בחיפה כימיקלים צפון כ-500 עובדים, מתוכם 250 עובדים מאוגדים וכ-150 עובדי קבלן. העובדים דורשים כי יימצא פתרון חלופי לעובדים שהמתקן שלהם נסגר וכי ינוהל איתם משא-ומתן להסכם קיבוצי חדש.

 

אלבז הוסיף, כי "לא רק שנציג ההסתדרות לא תומך בנו במשא ומתן, אלא שהוא ניצב לטובת ההנהלה ומבקש מאיתנו למתן את דרישותינו הסבירות ומסכים באופן כמעט אוטומטי לדרישותיה המוגזמות של ההנהלה. עד היום, שלושה חודשים לאחר תחילת המשא ומתן, לא חלה שום התקדמות וההנהלה ממשיכה להתעלל בעובדים ופתחה חברות בת כדי לפגוע בנו, והכל בחסות ההסתדרות. לצערי, ההסתדרות נלחמת נגד העובדים במקום שתלחם בשביל העובדים. אנחנו נעבור לכח לעובדים שידאג לנו ולא להנהלה". רפי קמחי רכז מטה צפון של כוח לעובדים: "לא יכולנו לעמוד מנגד ולראות את מצוקת העובדים. במשך שנים לא זוכים עובדי חיפה כימיקלים לליווי ותמיכה של ארגון עובדים. אני מקווה שהנהלת החברה תשב עם העובדים למו"מ אינטנסיבי שיבנה מחדש יחסי אמון ועבודה משותפת".

 

מההסתדרות במרחב חיפה נמסר בתגובה כי נציגי האגף לאיגוד מקצועי במרחב מנהלים, יחד עם ועד העובדים בחיפה כימיקלים, את המו"מ בצורה אינטנסיבית מאז חודש אוקטובר 2010. ועד העובדים העביר להנהלת החברה רשימת דרישות להסכם קיבוצי חדש, המשתרע על פני 45 סעיפים, שמשמעותו הכספית היא תוספת שכר בת עשרות אחוזים.

 

במהלך המו"מ ביקשה הנהלת החברה להעביר את משרדי ההנהלה למתחם מת"מ בחיפה - דבר אשר גרם לפיצוץ המו"מ בין הצדדים . רק כאשר נכנסו נציגי ההסתדרות לעובי הקורה - סוכם נושא המעבר לשביעות רצון שני הצדדים. נציגי ההסתדרות מבהירים כי הם "חרקו שיניים " לאורך כל המו"מ גם כשהם נוכחו לדעת כי דרישות העובדים מופרזות , לא ריאליות ולעיתים אף לא ענייניות. בשתי הפגישות האחרונות הסכים ועד העובדים להגמיש את דרישותיו, דבר אשר סלל את הדרך למציאת מתווה הסכמות בין הצדדים. בין הנושאים שסוכמו :נתינת רשת ביטחון למניעת "הברחת" נכסים (כספיים ואנושיים), כך שכל שינוי מבני בנושא כח אדם ייעשה בהסכמה, תוך שמירת הכוח הארגוני של הוועד. נקבעה תוכנית פרישה מרצון לעובדי דור א., נקבע מנגנון לקידום בדרגות כל 3 שנים לעובדי דור ב., נקבע מנגנון תוספת ותק לעובדי דור ב., נקבע מתווה לחלוקת מלגות ללימודים והפניית יתרת הסכום שנותר, בהחלטה משותפת של הוועד וההנהלה.

 

מההסתדרות במרחב חיפה מבהירים כי ניתן היה להגיע לחתימה על הסכם קיבוצי חדש בתוך 3-2 פגישות בלבד, שכן רוב הסעיפים שהיו במחלוקת - יושבו . ואולם, בהסתדרות בחיפה מאשימים מספר גורמים חיצוניים ואינטרסנטים, אשר מעורבים באופן פעיל במו"מ, מטרפדים את התקדמותו ולא בפעם הראשונה - הם אלה אשר ממשיכים להתסיס את העובדים כדי לגרום לכאוס גדול יותר בחברה. לא בכדי נציגי ההסתדרות בחיפה לא זומנו הבוקר למפגש עם כלל ציבור העובדים. "אנחנו בטוחים שבמידה וכלל ציבור העובדים בחברת חיפה כימיקלים היה מקבל את מלא המידע וההישגים שהגענו אליהם עד כה - הם היו מקבלים החלטה אחרת", אומרים נציגי ההסתדרות בחיפה .

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x