$
כלכלה ומדיניות

"יפן עומדת בפני מחסור חמור בחשמל, שעשוי לפגוע באספקת הגז"

כך לפי ראש ממשלת יפן שציין כי זהו "האסון הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה". דובר הממשלה: יש סיכוי שכור מספר 3 בפוקושימה יתפוצץ עקב הצטברות מימן. בעקבות קריסת הכור הראשון התגלו סימנים לחשיפה רדיואקטיבית אצל תשעה בני אדם

סוכנויות הידיעות 13:5613.03.11

ראש ממשלת יפן, נאוטו קאן, כינה את רעש האדמה שפגע במדינה "האסון הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה". עם זאת, הוא הביע ביטחונו כי האומה תצליח להתגבר על המשבר.

 

"יפן עומדת בפני מחסור חמור בחשמל, שעשוי לפגוע באספקת הגז, המים ומרכיבים חיוניים אחרים, ואף בבתי החולים",

כך אמר נאוטו במסיבת עיתונאים שערך היום. "היכולת שלנו העם היפני להתגבר על האסונות הללו, תלויה בכל אחד ואחד מאיתנו", הוסיף. 

 

ראש הממשלה התייחס גם לתקלות במתחם הגרעיני בפוקושימה, ושלל את ההשוואה בינן לבין פיצוץ הכור בצ'רנוביל ב-1986. "קרינה השתחררה לאוויר, אך לא דווח על דליפה בהיקף רחב. זה שונה לחלוטין מהתאונה בצ'רנוביל. אנו פועלים למנוע מהנזק להתפשט".

 

מוקדם יותר, מפקד המשטרה במחוז מיאגי שביפן, שלחופיו אירע רעש האדמה בעוצמה 9.0 בסולם ריכטר, ציין ברשת הטלוויזיה המקומית כי מספר ההרוגים במחוז צפוי "כמעט בוודאות" לעלות על 10,000 איש.

 

עד כה, עומד מניין ההרוגים והנעדרים הרשמי על למעלה מ-1,800 איש. במחוז מיאגי עצמו אותרו 178 הרוגים.

 

דובר ממשלת יפן ציין כי ישנו סיכוי שכור מספר 3 בפוקושימה יתפוצץ עקב הצטברות מימן. הכור והמתחם הגרעיני בו הוא ממוקם, ניזוקו ברעש האדמה האדיר שפגע בצפון מזרח יפן. כור מספר 1 התפוצץ כבר אתמול, וגרם לפי דיווחים, למותם של שניים מעובדי המקום ולפציעתם של ארבעה. עם זאת, לא נגרם נזק למחולל הרדיואקטיבי.

 

הבוקר פורסם כי כי גובר החשש לדליפה גרעינית. ממשלת יפן העריכה היום (א') שחלה התכה חלקית של הכור הגרעיני בפוקושימה, כתוצאה מתקלה שאירעה בו אתמול במערכת הקירור. לפי הודעת הרשויות, המתקן האטומי פלט למשך תקופה קצרה קרינה מעל לרמה המאושרת בחוק.

 

לפני שהתגלתה בעיה בכור שכנראה הותך, אירע פיצוץ בכור גרעיני הסמוך אליו. בכיר בסוכנות לבטיחות גרעינית ביפן העריך שמספר האנשים שנחשפו לקרינה רדיואקטיבית בעקבות הפיצוץ עשוי להגיע ל-160. סימנים לחשיפה לקרינה כבר התגלו אצל תשעה בני אדם, בבדיקות שבוצעו על ידי הרשויות המקומיות וגורמים נוספים באזור פוקושימה.

 

במקביל, 140 אלף בני אדם פונו עד כה מאזורים הסמוכים לכורים הגרעיניים שספגו פגיעה ביפן. כך דיווחה אתמול בערב הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) על פי מידע שקיבלה מהשלטונות היפניים.

 

"החל פינוי האנשים באזור הכורים הגרעיניים שספגו פגיעה (חמישה במספר)", מסרה סבא"א. על פי ההערכות, 110 אלף בני אדם הגרים ברדיוס של 20 קילומטרים מכור מספר 1 בפוקושימה - בו אירע הבוקר הפיצוץ - פונו מבתיהם. 30 אלף נוספים, הגרים ברדיוס של 10 קילומטרים מכור מספר 2, פונו מבתיהם.

 

לצוותי החילוץ וההצלה במדינה מוכת האסון הצטרפו חיילי צבא ארצות-הברית שהגיעו על סיפונה של נושאת מטוסים שהפליגה לחופי יפן.

 

"יפן זזה ב-2.4 מטר, כדור הארץ הוסט מצירו"

 

קנת הונדנות' מהמכון הגיאולוגי בארצות הברית אמר לרשת CNN: "בשלב הזה, אנחנו יודעים כי תחנת GPS אחת זזה ב-2.4 מטרים". במקביל, דיווח המכון הגיאופיזי והוולקני באיטליה, כי הרעידה גרמה לכדור הארץ לסטות כ-10 סנטימטרים מצירו.

 

יפן ממוקמות באזור שנקרא "טבעת האש" באוקיאנוס השקט, אזור שבו פעילות ססמית ווולקנית רבה. מומחים אמרו כי הרעידה ביפן היתה חזקה מאוד - כמעט פי 1,000 מהרעידה שגרמה לאסון בהאיטי בשנה שעברה. דרגת הרעש ביפן דומה לעוצמת הרעידה שהובילה לצונאמי בו נהרגו יותר מ-200 אלף בני-אדם בשנת 2004, באינדונזיה, תאילנד ומדינות נוספות באזור.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x