חברה וסביבה

הדליפה בכור ביפן: 140 אלף תושבים פונו מבתיהם; רמת הקרינה יורדת

בעקבות הפיצוץ בכור מספר 1 בפוקושימה, הודיעה ממשלת יפן כי הבניין בו נמצא הכור קרס, אך ליבת הכור לא ניזוקה. דיווח: 10,000 נעדרים בעיר אחת

סוכנויות הידיעות 23:4612.03.11

140 אלף בני אדם פונו עד כה מהאזורים הסמוכים לכורים הגרעיניים שנפגעו בפוקושימה שביפן - כך דיווחה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, על פי מידע שהעבירו לה הרשויות ביפן. עוד מסרה הסוכנות כי הרשויות ביפן דיווחו על ירידה ברמת הקרינה הרדיואקטיבית באזור הכור. מוקדם יותר דווח כי שלושה בני אדם המתגוררים סמוך לכורים הגרעיניים, נחשפו לקרינה רדיואקטיבית.

 

הסוכנות לבטיחות הגרעין ביפן מסרה קודם לכן כי הדליפה הרדיואקטיבית שהתרחשה בכור בפוקושימה, חמורה פחות מהדליפה באסון צ'רנוביל ב-1986 ומדליפה נוספת שאירעה ב-1979 בפנסלבניה שבארה"ב.

  

אנשי הסוכנות דירגו את חומרת הדליפה ברמה 4 מתוך 7 לפי סולם בינלאומי לדירוג אירועים רדיואקטיביים וגרעיניים (INES). הדליפה בצ'רנוביל דורגה ברמה 7 ואילו הדליפה בארה"ב דורגה ברמה 5.

 

היום בצהריים אירע פיצוץ בכור, בו נהרגו על פי הדיווחים שני בני אדם וארבעה נפצעו, יממה לאחר רעידת האדמה החזקה שזעזעה את המדינה.

 

דובר ממשלת יפן, שציטט את מפעיל המתחם הגרעיני בעיר, אמר קודם לכן: "לא נגרם נזק לליבת כור מספר 1 בפוקושימה. רמת הקרינה במקום ירדה". הוא הוסיף כי רמת הלחץ בכור ירדה.

  

בפיצוץ שאירע בכור מספר 1, קירותיו החיצוניים ותקרתו קרסו. בעקבות הפיצוץ הרחיבו הרשויות את פינוי התושבים לרדיוס של 20 ק"מ מכור מספר 1, בו אירע הפיצוץ, ול-10 ק"מ מכור מספר 2.

 

מספר ההרוגים ברעש ביפן עומד לפי שעה על 1,700 והרשויות העריכו כי הוא צפוי לעלות. רשת הטלוויזיה NHK דיווחה כי 10,000 איש מוגדרים נעדרים בעיר הנמל מינמיסנריקו.

  

ראש ממשלת יפן נאוטו קאן אמר היום כי ביטחונם של האנשים הנמצאים בסמוך לאזור הכור הגרעיני בו אירע פיצוץ, נמצא בראש סדר העדיפויות שלו. "קודם צריך להציל חיי אדם ורק אחר כך לדאוג לצרכי האנשים החוסים במקלטים ולשיקום ההריסות", אמר ראש הממשלה היפני, המבקר באזורים שנפגעו ברעש האדמה החזק.

 

וידיאו: הצונאמי ביפן - יום אחרי
 

ראש הממשלה היפני תיאר את רעש האדמה שזעזע אתמול את ארצו כ"אסון חסר תקדים". הוא קרא לתושבי המדינה לנהוג באחריות ולפעול בהתאם להוראות השלטונות המועברות דרך כלי התקשורת. כמו כן, הוא סיפר כי שוחח בטלפון עם כמה מנהיגים בעולם, בהם נשיא ארה"ב ברק אובמה, ושכ-60 מדינות הביעו את תנחומיהם בעקבות הרעש.

 

במקביל, יפן ביקשה מבריטניה סיוע בעקבות רעידת האדמה שהחריבה אזורים רבים בצפון המדינה. כך מסר משרד החוץ הבריטי. "פרטי הסיוע נמצאים בעיצומם", נמסר מדוברות משרד החוץ בלונדון.  ביפן חילקו כמוסות יוד לאזרחים שנמצאו סמוך לאזור הפיצוץ כדי למנוע פגיעה בבלוטת התריס.

  

כמו כן, בעקבות בקשת יפן, ספינות ומטוסים אמריקניים עושים את דרכם ליפן כדי לסייע בפעולות החילוץ וההצלה ובהעברת מזון, תרופות וציוד רפואי לאזורים שנפגעו ברעש. במסגרת הסיוע האמריקני, תגיע צפויה נושאת המטוסים האמריקנית "יו אס אס רונלד רייגן" להגיע מחר להונשו, האי הגדול ביותר באיי יפן.

  

המתחם בפוקושימה כולל שש תחנות כוח גרעיניות המספקות יחד 4.7 ג'יגה וואט חשמל. מדובר ב-1 מתוך 25 מתחמי הפקת אנרגיה גרעינית הגדולים בעולם והוא מצוי תחת אחריותה של חברת החשמל היפנית.

 

המתחם, שהוקם בראשית שנות ה-70, נמצא כ-250 קילומטרים מצפון לטוקיו וקרוב מאוד לעיר סנדאי, שספגה את הנזק הקשה ביותר ברעש האדמה האדיר שפקד את יפן אתמול.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x