$
נדל

ארגונים חברתיים מתנגדים לתוכנית הבנייה בצפון מערב תל אביב

בקואליציה לקידום דיור בהישג-יד בישראל, טוענים כי התוכנית תיצור בידוד והנצחה של האוכלוסיות החלשות. תוכנית צפון מערב תל אביב (3700) כוללת 12 אלף יח"ד מתוכן כ-2,000 יח"ד לדיור בר השגה; בין הטענות שהועלו: התוכנית אינה מגדירה מהו דיור בר השגה ולמי תינתן הזכאות לדירות

דותן לוי 11:4816.01.11

התנגדות נוספת לתוכנית הבנייה המתוכננת בצפון מערב ת"א (תוכנית 3700), והפעם מכיוונם של הארגונים החברתיים המרכיבים יחד את הקואליציה לקידום דיור בהישג-יד בישראל. לטענת הקואליציה, התוכנית תביא להמשך בידודן של קבוצות אוכלוסייה נזקקות, ואינה עונה על שאלות כמו: מהו דיור בר-השגה

ומי הזכאים לו, אלא מסתפקת בהגדרת כל יחידות הדיור בהישג-יד כדירות קטנות.

 

התנגדות זו מצטרפת לעשרות התנגדויות של מאות בעלי הקרקע במתחם, ושל בעלי קרקעות סמוכות. בין ההתנגדויות שהוגשו עד כה טענות על כך שאין מקום לדיור בר השגה באזור יוקרתי שבו מחירי הדירות יהיו גבוהים במיוחד, טענות נוספות נשמעו על זכויות בנייה מצומצות, על הקצאה גדולה מדי לשטחי ציבור ומלונאות וכן על פיצול של הזכויות בקרקע למתחמים במיקומים שונים.  

 

בהתנגדותה כותבת הקואליציה, כי התוכנית חסרה הגדרה מפורשת של דיור בר השגה, ולכן לא ברור למי מיועדות דירות אלה. לטענתה, קיומה של הגדרה זו הינה מהותית, שכן היא שתקבע את המדיניות ליישום התוכנית, לרבות שמירה על מלאי קיים של דיור בר השגה והבטחת ייצור של מלאי חדש, פרטי וציבורי, וכן תקדם יצירת מרחב מגורים מגוון ומשולב.

 

עוד טוענים בקואליציה, כי התוכנית אינה מאפשרת יצירת תמהיל חברתי, שמטרתו לשלב קבוצות אוכלוסייה בעלות הכנסה ורקע מגוונים באותו אזור מגורים ואף באותם מבנים. זאת, מאחר שהמגרש העירוני המיוחד מיועד כולו עבור דיור בר-השגה, עובדה שמנציחה את בידודן והדרתן של קבוצות אוכלוסייה מסוימות, ומהווה תקדים בעייתי לאופן ההתייחסות לדיור בר-השגה ברובע החדש. בנוסף, טוענים בקואליציה, חישוב של גודל המגרש העירוני ביחס למספר יחידות הדיור מצביע על צפיפות גדולה פי 4 מהצפיפות הקיימת במתחם מגדלי נאמן בקרבת מקום (50 יח"ד לדונם לעומת 11 יח"ד לדונם) ואף מנוגדת להוראות הצפיפות של תמ"א 35.

 

עוד נכתב בהתנגדות, כי התוכנית מגדירה את כל יחידות הדיור בהישג-יד כדירות קטנות, שגודלן הממוצע הוא 60 מ"ר. אך יש להקים גם מנגנון פיקוח עירוני או אחר, שיהיה אחראי על ניהולן של כל יחידות הדיור בהישג יד בתוכנית, ללא קשר לסוג הבעלות על הקרקע, באמצעות קריטריונים אחידים שיקבעו מראש. עוד טוענים בקואליציה, כי על הוועדה המחוזית לדרוש מן העירייה את הקריטריונים שנקבעו על ידה ולפרסמם לתגובות הציבור לפני הדיון בהתנגדויות. כמו כן, על הוועדה להוסיף הוראה בתקנון המחייבת צירוף החלטת מועצת העיר לעניין הקריטריונים לזכאות כנספח לתכנית המפורטות ובו הנחיות ברורות לגבי הקריטריונים והמנגנון לניהול הדיור בר-השגה.

 

תוכנית צפון מערב העיר היא תוכנית הבנייה הגדולה ביותר המתוכננת בשנים הקרובות לעיר תל אביב. התוכנית משתרעת על חטיבת קרקע של 1,900 דונם המתחילה ברחוב פרופס ומגיע עד לגבול תל אביב־הרצליה. בתוכנית זו מתוכננת בנייה של 12,300 יחידות דיור מתוכן כ-2,160 יחידות לדיור בר השגה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x