$
נדל

שוק היוקרה: ירידות המחירים נמשכות

בפארק צמרת ירדו המחירים ב-15%; עם זאת, דווקא במגדלי היוקרה בתוך תל אביב, כמו אקירוב ורוטשילד 1, נרשמו השנה שיאים

שי פאוזנר 11:0016.01.11

לצד שוק הדירות העממיות שאחריו עוקב מדד נדלניסט, נרשמה השנה דרמה של ממש בשוק דירות היוקרה. המשבר הכלכלי העולמי הותיר רבים מהרוכשים הזרים הפוטנציאליים, שהיו דלק הבעירה של השוק הזה בחמש השנים האחרונות, מחוץ למשחק. בחורף שעבר נכנס רוב השוק הזה לתרדמת, ובקיץ החלו בו גם ירידות

מחירים.

 

נורי רחמים, מבעלי סוכנות תיווך דירות היוקרה בתל אביב רוזיו נכסים, מספר כי שכונת פארק צמרת, שהיתה הסמל להתפתחות המהירה של שוק מגורי היוקרה, חוותה השנה ירידת מחירים של כ־15% שנבעה בעיקר מהיצע גדול מדי ביחס לשוק.

 

רחמים אומר כי דווקא במגדלי היוקרה בתוך העיר, כמו מגדלי אקירוב ורוטשילד 1, נרשמו השנה שיאים במחירי דירות היוקרה, אולם מודה שמדובר ביוצאי דופן. "דירות יוקרה עומדות יותר זמן על המדף. השקל החזק מקשה על פעילות בשוק שמבוסס על זרים. בדירות הרף הגבוה, של 5–10 מיליון דולר, ההיצע קטן ולכן היציבות נשמרת".

 

שוק נוסף שעבר טלטלה בשנתיים האחרונות הוא שוק צמודי הקרקע בשרון. איתן בלומברג, מאנגלו־סכסון בהרצליה פיתוח, מספר כי 2011 היתה שנה הפשרה מקיפאון עמוק ששרר בשוק מאז תחילת 2008. "הזרים נעלמו כשהבינו שאין פה הנחות כמו בלונדון, בפריז ובמיאמי. בעקבותיהם הלכו גם הישראלים שחשבו שאם זרים לא באים, כנראה יש למה לחכות והמחירים יירדו". בחודשים האחרונים, הוא מדווח, המצב השתנה. "הקונים הבינו שהמחירים לא יצנחו והמוכרים החלו להתגמש. ראינו השנה ירידות של עד 10% בנכסים רבים. נכסים נדירים שמרו על מחיריהם והם לא עלו. לדבריו, ברשפון, היישוב היוקרתי בשרון, מוצעות כיום נחלות ב־15–20 מיליון שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x