$
בארץ

לוביסט או יועץ? הדובר של תירוש התפרנס מקמפיין נגד ששינסקי

ח"כ רונית תירוש תקפה בשבוע שעבר בלהט את התנהלות ועדת ששינסקי. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי הדובר שלה, משה קלוגהפט, השתכר בשנה האחרונה מייצוג דעות אלה במשרד ייעוץ התקשורת הפרטי שלו

תומר אביטל 07:0509.01.11

שעות ספורות לפני פרסום מסקנות ועדת ששינסקי ביום שני החליטה הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת לדרוש ממבקר המדינה לבחון את התנהלות ועדת ששינסקי. באותו דיון התבטאה ח"כ רונית תירוש (קדימה) בלהט על הצורך בבדיקה כזו. חברת הכנסת התריעה מפני "הזיגזוג של שר האוצר שהבטיח שמסקנות הוועדה הן לא על העבר אלא רק על העתיד - ושינה את דעתו".

 

משה קלוגהפט משה קלוגהפט צילום: יריב כץ

תירוש אמרה כי היא מברכת על ההכנסות שיכולות לחזק את החינוך והבריאות, אך הסתייגה כי "לא משנים את כללי המשחק תוך כדי תנועה. אם הבטחתם - תעמדו במילתכם. היזמים נכנסו להשקעות אדירות על בסיס כללי משחק מסוימים - וכשהם הצליחו כולם עטים עליהם. לא היתה הבנה באוצר בנוגע למשמעות הכלכלית של הליכה עם מצרים - לא בדקו מראש". תירוש, שהיא כלל לא חברה בוועדה, הגיעה באופן חריג לישיבה והצביעה בעד הבדיקה - ובכך היתה היחידה מלבד היו"ר יואל חסון שעשתה כן.

 

"גורמים זרים מתערבים"

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי הדובר של תירוש, משה קלוגהפט, הוא בעל עניין בנושא וגם השתכר במהלך השנה האחרונה עבור ייצוג דעות שתירוש נתנה להן פומבי בימים האחרונים.

 

קלוגהפט שימש בשנה האחרונה כעוזר הפרלמנטרי של תירוש. לפני כשלושה שבועות הוא התפטר מהתפקיד, אך ח"כ תירוש החליטה להמשיך ולהעסיקו כדובר חיצוני. נדמה כי תירוש אימצה במקרה זה את דעות לקוחותיו של דוברה קלוגהפט. האחרון כיהן כדובר של הפורום למען ארץ ישראל שהשיק קמפיין יקר נגד העלאת תמלוגי הגז - ולפיו אין להעלות את תמלוגי הגז, מכיוון שאז, לטענתו, תהיה העדפה ברורה לטובת הגז המצרי.

 

מתחקיר "כלכליסט" שפורסם באוגוסט עלה כי ההיקף הכספי של קמפיין הפורום למען ארץ ישראל נגד הקרן החדשה, ועדת ששינסקי והגז הערבי נאמד ב־2 מיליון שקל. לפי התחקיר, משרד ייעוץ התקשורת EDK שמנוהל על ידי קלוגהפט שימש כדובר של הקמפיין.

 

בשני דיונים אחרים של ועדת הכלכלה בתקופה האחרונה התבטאה תירוש נגד ששינסקי ודרשה שישמעו את חברות הגז ומתחה ביקורת על העסקה עם מצרים שגורמת למדינה "להפסיד כסף רב". יצוין כי יו"ר הכנסת ויו"ר ועדת הכלכלה תקפו בשבוע שעבר את החלטות ועדת הביקורת לדרוש ממבקר המדינה שיבדוק את התנהלות ועדת ששינסקי. ריבלין כינה אותה "משפילה" והתרעם כי "גורמים זרים מתערבים בעבודת הכנסת".

 

זו אינה הפעם הראשונה שבה ענייני לקוחותיו של קלוגהפט מתמזגים עם עיסוקה הפרלמנטרי של תירוש. בעבר התבטאה חברת הכנסת נגד "הקרן החדשה לישראל", בעקבות קמפיין של עמותת "אם תרצו", עמותה שקלוגהפט ייעץ לה תקשורתית. תירוש השתתפה במסיבת תמיכה בחיילי צה"ל שארגנה תנועת "אם תרצו". הוא גם היה מעורב בקמפיין עבור ביטול היטל הבצורת, בזמן שתירוש הובילה קמפיין מקביל בכנסת. קלוגהפט הקים את EDK ב־2001, וכיום הוא מייצג שורה של גופים נוספים כמו קניון ערים וחברת כרמית. לאורך שנות קיומה של החברה הוא גם שימש כדובר ועדת הכלכלה של הכנסת ועבד עם ח"כים נוספים.

 

תירוש: "ניסיון להלך אימים"

 

מ־EDK תקשורת נמסר: "משרדנו מייעץ ללקוחות שונים בתחום הכלכלי, החברתי והפוליטי, ובהם ח"כ תירוש, וכן לקמפיינים ציבוריים שונים. כעת איננו עוסקים כלל בקמפיין תמלוגי הגז, ובכל מקרה עמדותיהם של הגורמים שלהם אנו מייעצים נקבעות מתוך השקפת עולמם ומתוך ראיית טובתם וטובת הנושאים שהם מקדמים. כחברה מסחרית ופרטית איננו חושפים את מקורות המימון לקמפיינים שאנו מנהלים".

 

ח"כ תירוש מסרה: "הניסיון של גורמים שונים להלך אימים ולשתק את עבודת הח"כים לא יפחיד אותי. אמשיך להיאבק על עמדותיי, שהביאו את מבקר המדינה לחקור את התנהגותו המזגזגת של שר האוצר בעניין תמר, וכתוצאה מכך לאובדן הכנסות למדינה בסך 4 מליארד שקל שיכלו לפתור בעיות בתחומי החינוך, הבריאות והרווחה". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x