$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט" - מסתמן: כיל תזכה למסלול הטבות מס מיוחד בחוק

לאחר שסכנת ביטול הטבות מס ריחפה מעל חברת הכימיקלים בשל הרפורמה החדשה בחוק לעידוד השקעות הון, כיל במגעים לפשרה עם התמ"ת והאוצר. לפי המסתמן, במקום תשלום מס חברות של 24% יוטל על החברה מס בשיעור של 12%–17%

נעמה סיקולר 06:5430.11.10

כיל בדרך חזרה לחוק לעידוד השקעות הון. חברת הכימיקלים של סמי עופר מנהלת מגעים עם מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת ועם אגף התקציבים במשרד האוצר כדי לקבל בחזרה חלק מהטבות המס שהרפורמה החדשה בחוק לעידוד השקעות הון אמורה לבטל לחברה, כך נודע ל"כלכליסט".

 

במסגרת חוק ההסדרים אמורה הכנסת לאשר בימים אלה את הרפורמה בחוק לעידוד השקעות הון שקובעת מסלול מס חברות חדש לחברות שמייצאות מעל 25% מהמחזור במרכז ובפריפריה. הרפורמה מוציאה מגדר החוק את חברות המחצבים בישראל ורלוונטית בעיקר לכיל. מרגע כניסת החוק לתוקף לא תוכל כיל ליהנות ממס מופחת של 12% במרכז הארץ ו־8% בפריפריה על פעילות הכרייה המתבצעת בים המלח ותידרש לשלם עליה את מס החברות הרגיל 24% בתוואי יורד (עד 18% ב־2016).

 

המשמעות של החוק עבור כיל היא ביטול הטבות מס המוערכות במאה מיליון דולר בשנה. החברה ניהלה בחודשים האחרונים מאבק ציבורי אליו נרתמו ראשי רשויות בנגב כדי לחזור לחוק וטענה בין היתר כי מדובר באפליה שהתוצאה שלה תהיה פגיעה בעובדי המפעל בדרום הארץ והוצאת השקעות מישראל.

 

מצד שני באוצר ובתמ"ת טענו כי מכיוון שכיל תלויה פיזית במשאבים הקיימים בים המלח, היא לא צפויה להוציא את קו הייצור שלה מהארץ, ולכן ניתן להפחית את התמיכה על פעילות הכרייה שלה כאשר במקביל הסבירו כי ההטבות לפעילות הייצור יישארו בתוקף.

 

 

הבחנה בין הפריפריה למרכז

 

לפי הפשרה המסתמנת, כיל תזכה למסלול הטבות מס מיוחד. היא לא תזכה לאחוזי המס הנמוכים יחסית מהן ייהנו יתר החברות (12% בפריפריה ו־8% במרכז הארץ) אך גם לא תשלם את מס החברות הרגיל.

 

ככל הנראה מסלול המס הייחודי יאפשר לה לשלם מס גבוה יותר מיתר החברות אך נמוך יותר ממה שהיתה אמורה לשלם אלמלא החוק. ככל הנראה יאפשרו לחברה לשלם מס של 15% במרכז הארץ ו־12% בפריפריה או 17% במרכז ו־15% בפריפריה.

 

גורמים המקורבים לנושא הסבירו שההבחנה בין פעילות הייצור לפעילות הכרייה של כיל לצורך גביית מס איננה ישימה בפועל.

 

על הרקע הזה, בצירוף הלחץ שהפעילה החברה, מנסים הצדדים ליצור נוסחת פשרה לפיה תבוטל ההבחנה בין שני סוגי הפעילויות של החברה והיא תשלם מס אחיד נמוך יותר לגבי כל הפעילות שלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x