$
בארץ

אושר חוק ועדות הקבלה ביישובים קהילתיים

החוק נועד ליישובים קטנים שבהם יש מתחת ל־500 בתי אב. ח"כ אחמד טיבי: "על פי הקריטריונים האלה גם אהוד ברק לא יכול להתקבל"

דותן לוי 21:5727.10.10

ועדת חוקה חוק ומשפט אישרה אתמול הצעת חוק לתיקון פקודת האגודות השיתופיות אשר מטרתה להסדיר ולאזן את ועדות הקבלה ביישובים קהילתיים כולל הרחבות במושבים וקיבוצים שבהם מתחת ל־500 בתי אב. בשלב הבא צפוי החוק לעבור להצבעה במליאת הכנסת לקריאה שנייה ושלישית.

 

הצעות החוק
היא יוזמה של חברי הכנסת שי חרמש, דוד רותם וישראל חסון. על פי ההצעה, יוקמו ועדות השגה וועדת קבלה באגודות השיתופיות. ועדת קבלה תורכב מחמישה חברים: שני נציגי היישוב, נציג התנועה הקהילתית, נציג הסוכנות היהודית או ההסתדרות הציונית וכן נציג המועצה האזורית. ועדת ההשגה תורכב מאיש ציבור שימנה שר המשפטים — והוא יהיה היו"ר, רשם האגודות, עובד מינהל מקרקעי ישראל, עובד משרד הרווחה ועובד משרד החקלאות.

 

בהצעת החוק נכתב כי מטרת ועדות הקבלה לאזן את שיקולי הקבלה של משפחות ליישובים ולמנוע את הפרת המרקם החברתי־תרבותי, אך עם זאת למנוע אי־קבלה על רקע שיקולי דת, גזע, מין לאום או מוגבלויות. הצעת החוק גם כוללת קבלת חוות דעת על המועמדים.

 

בתוך כך חברי הכנסת הערבים אחמד טיבי, טלב אסנע, חנא סוויד התנגדו להרכב הוועדה ודרשו כי בין חברי ועדת הקבלה יהיה גם חבר ערבי. טיבי אמר כי גם אהוד ברק לא יתקבל לאף יישוב על פי הקריטריונים המוצעים, וטען כי יש להסיר את האפשרות לפסילת מועמד שעלול לפגוע במרקם החברתי־תרבותי של היישוב. טיבי הציע שייכתב בחוק שהוא נגד כניסת ערבים ליישובים יהודיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x