$
בארץ

הסוכנות היהודית: נבדוק את התרומה ל"אם תרצו"

בעקבות חשיפת כלכליסט, מודיעה הסוכנות: "בעוד שבועיים נקבל דו"ח מלא מ'אם תרצו', ואם התרומה שהתקבלה מאיתנו נוצלה למטרות פוליטיות - נפעל בהתאם"

תומר אביטל 07:0219.08.10

"הכספים שניתנו לעמותת 'אם תרצו' יועדו לתוכניות חינוך. בעוד כשבועיים, ב־1 בספטמבר, נקבל את הדו"ח המלא מהתנועה, ואם הכספים שימשו לפעילויות פוליטיות - נפעל בהתאם". כך הצהיר אתמול גורם בסוכנות היהודית בעקבות חשיפת "כלכליסט" לפיה הסוכנות העניקה תרומה לעמותה בעלת מאפיינים פוליטיים. "יש בסוכנות חובת דיווח על כל שקל", הדגיש הגורם.

 

היקף התרומות הכולל ל"אם תרצו" עמד ב־2009 על 456 אלף שקל, והסוכנות היהודית העבירה מתוכם 374,857 שקל. הכספים שהעבירה הסוכנות נתרמו במקור על ידי הארגון הנוצרי האמריקאי Christians United For Israel  - CUFI שהעומד בראשו, הכומר ג'ון הייגי, עורר בעבר שערורייה בשל התבטאויות אנטישמיות.

 

בתוך כך מתברר כי Christians United For Israel לא תרמו רק ל"אם תרצו" אלא גם לאוניברסיטת בן־גוריון, שעומדת כעת במרכז התקפותיה של העמותה. שלשום איימה "אם תרצו" להניס את התורמים של האוניברסיטה, מאחר שקיימת "הטיה אנטי־ציונית במחלקה לפוליטיקה וממשל". Christians United For Israel העבירו לאוניברסיטה ב־2009 100 אלף דולר. כמו כן, גורמים שונים הדגישו בפני "כלכליסט" כי הכומר ג'ון הייגי מעביר תרומות לפרויקטים שונים בישראל, בהם בתי חולים ומיזמים של הסוכנות.

 

גילוי התרומה של הסוכנות ל"אם תרצו" עורר אתמול סערה. מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר שיגר אתמול מכתב ליו"ר הסוכנות נתן שרנסקי שבו מחה על העברת הכספים. "מעולם לא שיערתי שהמוסד המפואר שבראשותו אתה עומד יסכים לקחת חלק בקומבינת העברת כספים ולשמש צינור פיננסי עבור עמותה בעלת אג'נדה פוליטית שנויה במחלוקת", כתב אופנהיימר. "המשך התנהלות קלוקלת זאת עלול לפגוע במעמדה של הסוכנות היהודית מול רשויות המס בארה"ב ומול קהילת התורמים היהודיים, שחלקים גדולים ממנה מתנערים מעמותות דוגמת 'אם תרצו'".

 

גם גורמים בכנסת הגיבו בחריפות בנושא. "אנשי 'אם תרצו' חושבים שהרעיון הציוני אינו מסוגל להגן על עצמו בזירה האינטלקטואלית, ומרגישים שעליהם להשתמש בכלים של הפחדה", אמרה ח"כ עינת וילף (העבודה). "העובדה שהמימון למסעות האגרסיביים של 'אם תרצו' מגיע מגורמי שוליים קיצוניים מחוץ לישראל רק מחזקת תחושה זו".

 

הקרן החדשה לישראל, שזכתה להשתלחויות נמרצות מצד "אם תרצו", הגיבה אף היא בנושא. "בחודשים האחרונים הדמוקרטיה הישראלית נתונה בהתקפות חוזרות ונשנות ועתה מתברר כי הן ממומנות על ידי ארגון נוצרי הזוי", נמסר. "הקרן החדשה לישראל מביעה תמיהה איך גוף חשוב כמו הסוכנות היהודית נותן את ידו ומממן פעילות של ארגון קיצוני המבקש לפגוע בחופש האקדמי בישראל ובתדמיתה הציבורית של המדינה".

 

מהסוכנות היהודית נמסר: "'אם תרצו' הוא מלכ"ר חוקי עם מינהל תקין. הבקשה לתמיכה כספית היתה למטרת תוכניות חינוכיות. מובן שאם כספי תרומות כלשהן מתורגמות לפעילויות לא ראויות או שנוגדות את התנאים שעל פיהם ניתנה התרומה, אנו נבדוק ונפעל. הסוכנות תורמת לקשת רחבה של גופים שמקדמים את עקרונות המדינה היהודית והדמוקרטית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x