$
בארץ

מנהל רשות החברות הממשלתיות: תעש היא חברה כושלת

דורון כהן בכנס לשכת רואי החשבון באילת: "אם תעש לא מסוגלת להתמודד עם הערת עסק חי שתעבור לבית המשפט לפירוק"

הדר קנה 11:4705.07.10

"אנחנו צריכים לפעול לשינוי החוק על מנת לשנות את אופי רשות החברות הממשלתיות לגוף עצמאי שעושה פיקוח בעצמו. צריך להעביר סמכויות לרשות במקום לשרים", כך אמר דורון כהן, מנהל רשות החברות הממשלתיות, בכנס לשכת רואי החשבון באילת.

 

כהן העביר ביקורת קשה על תעש ואמר: "שוק

ההון מבחינתי זה כיתת המצטיינים - אי אפשר לקחת חברות ממשלתיות כושלות ולזרוק אותם לשם. אני יכול להביא כדוגמא את תעש. צריך להגיד את האמת - חברה צריכה להוציא דוחות כספיים ואם יש לה בעיות כספיות שתתמודד עם הערת עסק חי. תעש היא חברה כושלת ואם היא לא מסוגלת להתמודד עם הערת עסק חי שתעבור לבית המשפט לפירוק".

 

מנגד, כהן התגאה בחברות הממשלתיות המצליחות ביניהן רפאל והתעשייה האווירית: "יש לנו תעשייה מפוארת שנמצאת בחזית הטכנולוגיה. אבל גם שם ניתן היה לצפות לרווח של יותר מ-80 מיליון דולר. כשחברה מוכרת במיליארדים אפשר לצפות שירוויחו יותר. בעלים פרטיים היה דואג שיעשו זאת".

 

לדבריו, בפני רשות החברות הממשלתיות ניצבות כמה משימות שעיקרן ארגון מחדש של מבנה הרשות, שינויי חקיקה ורפורמות. "חברה כמו רשות הדואר אם היא רוצה לעסוק בביטוח היא צריכה להקים חברה בת ולהביא זאת להחלטת ממשלה".

 

כהן דיבר גם על ההבדל בין חברות ממשלתיות לפרטיות: "מה שמייחד חברות ממשלתיות לעומת פרטיות - הוא ההתמקדות של מנהלים ברווח. בחברות פרטיות מנהלים מאוד מחוייבים לרווח, בעקבות כך הם גם הפכו יותר מודעים לאיכות, שירות, השפעות חברתיות וחיצוניות. בחברות ממשלתיות המיקוד הוא לא ברווח. יש חברות מצויינות, אבל רווח אין. אנו רואים כי חברות ממשלתיות שהופרטו פתאום מראות רווח. יש בזה משהו אכזרי בהתמקדות ברווח, אבל בחוסר הממוקדות ברווח פתאום רואים שאפילו אם חברה מרוויחה מחביאים את זה במספרים. בשורה התחתונה רווח מייצר צמיחה. לכן יש חשיבות עצומה לרווחיות של חברות. בהינתן המחיר - חברה כמו חברת החשמל צריכה לשאוף לרווח. לא תוך שנה שנתיים אלא על פני זמן".

 

לדבריו, יש מקום לתמרוץ מנכ"לים בחברות ממשלתיות: "יש לשקול בונוסים והעלאת שכר למנכ"לים של חברות ענק בקנה מידה ישראלי. לא נגיע לרמת משכורות של שוק ההון. מנכ"ל בחברה ממשלתית מרוויח מקסימום 47 אלף שקל בחודש, ניתן לשפר את השכר ולתמרץ על מנת לעודד אותם".

 

כהן העביר ביקורת קשה על ועדי העובדים בחברות הממשלתיות: "כשנכנסתי לתפקיד חשבתי שחלק נכבד מהמאצים שלי יוקדש לעובדים, אבל זה גוזל כמעט את כל הזמן שלי. המדינה שילמה הרבה כסף על ההסכם עם הנמלים. אבל אני צריך לנפץ מיתוס - לוועד העובדים וההסתדרות אין להם מילה. מילה זו לא מילה הבטחה זו לא הבטחה, סתם בריונות שום דבר מעבר לזה. מדינת ישראל יכולה לעמוד במקסימום 6 ימי שביתה של הנמלים. זאת הסיבה שלא היינו קשוחים יותר. אתה עומד חסר אונים מול ועדים – קשה למדינה לעמוד בשביתה.

 

עם זאת חייבים לנסות לשבור את קירות הזכוכית ולשנות. במדינות אחרות בעולם הנמלים הופרטו וגם שם היו ועדים חזקים. אני מאמין שכן נצליח להנפיק את הנמלים השנה. ננסה להאיץ את ההפרטה. העובדים מעוניינים להיות שותפים בבעלות על נמל ואנו מקווים שזה יהווה פיתרון".

 

כמו כן הודיע כהן על הכוונה להפריט בצורה חלקית את ייצור החשמל של חברת החשמל. לדבריו, ייצור החשמל כולל רק 25% מהעובדים בחברת החשמל.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x