$
בארץ

בית הכלא הפרטי יעבור לידי שב"ס: לבייב גזר קופון של 279 מיליון שקל

המדינה וחברת א.ל.א, זכיינית בית הכלא הפרטי, חתמו על הסכם פשרה, לאחר שבג"ץ ביטל את היתר ההקמה של הזכיינית לפני כשלושה חודשים

תומר אביטל 19:2328.03.10

המדינה וזכיין בית הסוהר הפרטי חתמו על הסכם פשרה. משרד האוצר פרסם היום (א') הודעה לפיה המשא ומתן בין הצדדים הסתיים בהצלחה והם חתמו על הסכם המסדיר את העברת המתקן לידי שב"ס.

 

הסכם הזיכיון להקמה הפעלה ומימון בית הסוהר בשיטת ה-PFI נחתם בינואר 2006 עם חברת א.ל.א, שהינה שותפות בחלוקה שווה של החברות אפריקה ישראלשבבעלות לב לבייב ומנרב שבבעלות אברהם קוזניצקי. בעקבות פסיקה של בג"ץ לפני כשלושה חודשים, בוטל ההיתר שניתן מכוח החוק לזכיין. ההיתר היה תנאי הכרחי לצורך מתן אישור להפעלת בית הסוהר על פי הסכם הזיכיון, ולפיכך בוטל חוזה הזיכיון.

 

המגעים בין המדינה לזכיין לוו בביצוע בדיקה של צוות משותף בו השתתפו נציגי משרד האוצר, המשרד לביטחון פנים, השב"ס ונציגי הזכיין. על פי הסכם הפשרה תשלם המדינה לזכיין את עלויות ההקמה בתוספת פיצוי חלקי על אובדן ההכנסות בסך כ- 279 מיליון שקל. סוכם כי הזכיין יעביר את המתקן לשב"ס לרבות כל המערכות שהותקנו בו, וכי נציגי הזכיין ילוו את השב"ס במהלך המסירה וזאת על מנת לשמור על איכותו בעתיד.

 

החשב הכללי במשרד האוצר, שוקי אורן, מסר כי ההסכם שהושג מאוזן ומשקף את ההתנהלות ההגונה של הצדדים. בנוסף הביע החשב הכללי תקווה שיישום ההסכם יתבצע במהרה ושהמתקן יימסר לשירות בתי הסוהר בהקדם.

 

בפסק הדין של בג"ץ בעניין נכתב כי "יעילות אינה בחינת ערך עליון כאשר עסקינן בזכויות האדם הבסיסיות והחשובות ביותר שהמדינה מופקדת עליהן".

 

השר לביטחון פנים יצחק אהרנוביץ' אמר לפני מספר ימים כי בזכות ההסכם "נוסיף מתקן ראוי וחדיש לארגון. הוא ייתן מקומות כליאה רבים, אך אני מאמין שזה יספיק לשנה הקרובה במקרה הטוב. אנחנו נצטרך לתכנן את השנים הבאות, אבל אין ספק כי מקומות הכליאה הללו הינם אוויר לנשימה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x