$
בארץ

סטנלי פישר מתברג בין 7 הנגידים הטובים בעולם

הסקר שערך גלובל פיננס מעניק לנגיד בנק ישראל את הציון הגבוה ביותר - 'A' יחד עם נגיד הבנק המרכזי באוסטליה, גלן סטיבנס. פישר גם זוכה לציון הטוב ביותר בקטגוריה אליה הוא משתייך - המזה"ת ומדינות אפריקה

שהם לוי 11:3516.10.09

בעולם הכלכלי ברור כי שנת 2009 לא תיזכר כשנה של הבנקים המרכזיים ברחבי העולם - טריליוני דולרים נשפכו כדי להציל את כלכלות העולם מהמשבר הפיננסי החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. אך לפחות נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, זוכה לציון הטוב ביותר בקטגוריה אליה הוא משתייך - המזה"ת ומדינות אפריקה, כך עולה מדירוג הבנקים המרכזיים ברחבי העולם של Global Finance.

 

פישר זוכה לציון הגבוה ביותר האפשרי 'A' יחד עם שורה של בנקאים מרכזיים עליהם נמנה גם גלן סטיבנס, נגיד הבנק המרכזי של אוסטרליה.

 

באופן די מפתיע, הנגיד המרכזי האמריקאי, בן ברננקי, זוכה לציון 'C' שהוא מבין הציונים הנמוכים ביותר, וזאת חרף מאמצים חסרי תקדים להביא את הכלכלה האמריקאית לההתאוששות.

 

בגלובל פיננס אומרים כי ישראל היא משק קטן ופתוח אבל לאור שיעורי הריבית הנמוכים בישראל (0.75%) על הנגיד להבטיח כי התחזקות השקל לא תפגע בכלכלה. "נגיד בנק ישראל סטנלי פישר יישם התערבות אגרסיבית בשוק המט"ח שהביאה להגדלת רזרבות המט"ח עד ל-52 מיליארד דולר, נכון לחודש יולי, כמעט פי שניים מהרמה לפני כשנה", כותבים בגלובל פיננס.

 

דירוג הבנקים המרכזיים ברחבי העולם של Global Finance דירוג הבנקים המרכזיים ברחבי העולם של Global Finance צילום מסך http://www.gfmag.com

בדירוג הנגידים השנתי של גלובל פיננס לא מפסיקים להרעיף שבחים על נגיד בנק ישראל. פישר, בעבר בכיר בקרן המטבע, הצליח לדבריהם להגביל מאוד את השפעות המשבר העולמי על הכלכלה הישראלית וזאת על ידי צמצום ההשפעה השלילית שלו על הייצוא, הודות לרכישות הדולרים המאסיביות.

 

בחודש אוגוסט 2009 הבנק המרכזי בישראל הפסיק את רכישות המט"ח היומיות שעמדו על 100 מיליון דולר ביום. כמו כן נזכיר כי בנק ישראל הודיע על המשך התערבויות מזדמנות בשוק המט"ח וזאת בתנאי שוק חריגים.

 

 

פישר ושטייניץ - הזרים מחמיאים פישר ושטייניץ - הזרים מחמיאים צילום: ששון תירם

 

המהלך של פישר, אומרים בגלובל פיננס סייע לעצירת הכספים הרבים שזרמו לישראל כשלעיתים הגיעו ההתערבויות עד ל-500 מיליון דולר ביום.

 

בחודש אוגוסט, הפתיע פישר את העולם בפעם השנייה כשהיה הנגיד הראשון שהחליט להעלות את הריבית מאז החרפת משבר האשראי בספטמבר 2008. פישר העלה את הריבית מרמת שפל של כל הזמנים (0.5%) ל-0.75% מהר מכפי שצפו אנליסטים רבים ברחבי העולם, מדגישים עוד בגלובל פיננס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x