שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט - איל הון נוסף נוטש את לונדון: גם סמי עופר חוזר לישראל

בגיל 87 החליט איש העסקים לעזוב את לונדון. על פי הערכות גם בנו אייל בדרך. גם איש העסקים הבריטי סיריל שטיין החליט לארוז את המזוודות ולהשתקע בירושלים. נסרדישי: זאת לא עליית אוליגרכים

רון גרנות, גולן חזני והדר קנה 06:5314.10.09

איש העסקים סמי עופר בדרך חזרה לישראל, כך נודע ל"כלכליסט". בהמשך לפרסומים אתמול ב"כלכליסט" על כמה בעלי הון יהודים שהחליטו לחזור להתגורר בישראל בעקבות ההקלות במס שהמדינה מעניקה לתושבים חוזרים, גם בני משפחת עופר בדרכם חזרה.

 

מה דעתך על מניית חברה לישראל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

על פי ההערכות גם בנו של סמי, אייל עופר, יצטרף אליו ויחזור, שכן קבוצת סמי ואייל עופר היתה תמיד מקשה אחת. על פי הערכות ינהלו בני המשפחה את עסקיהם מעבר לים בשלט רחוק.

 

סמי עופר (87) נולד ברומניה וב־1924 עלה עם הוריו והתיישב בחיפה, שם נולד אחיו הצעיר יולי. לאחר שסיים את לימודיו בבית הספר היסודי החל לעבוד כנער שליחויות בסוכנות אומניות בחיפה, והחל את הרומן שלו עם עסקי הספנות בישראל.

 

במלחמת העצמאות שירת בחיל הים בדרגת סא"ל והיה מדור מקימי חיל הים. אחרי שחרורו נהפך לסוכן של אוניות מהגוש המזרחי וב־1950 קנה את האונייה הראשונה, והשאר היסטוריה. מלבד אייל לעופר יש בן נוסף, עידן עופר, המתגורר ביישוב ארסוף. השניים מנהלים את עסקי המשפחה.

 

אספן של ואן גוך ושגאל

 

עופר האב נחשב אחד מעשרת אספני האמנות הגדולים בעולם, ולפני כשלוש שנים רכש ציור של ואן גוך תמורת 40.3 מיליון דולר. נוסף על כך הוא מחזיק אוסף נכבד של ציורי מארק שגאל. אף שהוא תושב חוץ, עופר מרבה להשתתף באירועים משפחתיים שמתקיימים בישראל, כמו חתונתו של בנו עידן שהתקיימה לא מזמן בארסוף.

 

לאחרונה נקלעה צים שבשליטת החברה לישראל לקשיים עם מחזיקי האג"ח שלה. סמנכ"ל החברה אלי גולדשמידט אמר בתחילת השבוע כי משפחת עופר מנסה להגיע להסדר חוב עם מחזיקי האג"ח וכבר הוציאה כ־1.6 מיליארד שקל מכספה. הדברים נאמרו לקראת אסיפת בעלי האג"ח שתתקיים הבוקר עם הנהלת צים.

 

על פי המגזין "פורבס", השווי המוערך של הונו ב־2009 הוא 4 מיליארד דולר, עם אחיו יולי, והוא ממוקם במקום ה־132 בין עשירי העולם. כמו כן, לעופר דירה במגדלי אקירוב בתל אביב.

 

שטיין יוצא לפנסיה בישראל

 

סיריל שטיין (81), איש עסקים בריטי, החליט לצאת לפנסיה בישראל. אחרי שכל חייו גר בלונדון ובישראל לסירוגין, החליט שטיין לעשות עלייה ולגור בשכונת ממילא בירושלים.

 

שטיין מספר כי כל חייו היה ציוני וב־30 השנים האחרונות היה לו תמיד בית בישראל שבו הוא בילה שישה חודשים בשנה. הוא מעיד על עצמו שהוא אוהב את ישראל וכי הוא לא מגיע לישראל בגלל הטבות המס, אף שהוא מודע לרפורמה במיסוי, אלא בגלל החלום הציוני.

 

בזמנו שטיין ייסד חברת הימורים בשם לאדברוק, אשר הונפקה בבורסה ב־1967. באותה שנה החברה היתה שווה מיליון פאונד, וכאשר שטיין עזב את החברה ב־1994 שווייה עמד על 2 מיליארד פאונד. חברת לאדברוק היא הבעלים של רשת הילטון ושטיין שימש יו"ר הילטון העולמית.

 

ב־2005 מכר שטיין את הסיינט ג'יימס קלאב בלונדון ב־20 מיליון פאונד.

 

לימים צמצם שטיין את פעילותו העסקית והתמקד בפעילות התנדבותית ומעורבות במוסדות צדקה שונים. עיתון "הטיימס" העריך ב־2008 כי הונו עם הפרישה היה כ־100 מיליון פאונד, אך נדיבותו הרבה כלפי מוסדות הצדקה שאליהם הוא משתייך הורידה את הונו בצורה משמעותית, ככל הנראה לסכום של 60 מיליון פאונד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x