$
בארץ

ביה"ד לעבודה: גוי של שבת אינו יכול לקבל שכר מיוחד לעבודה בשבת וחג

מספר עובדים בביה"ח מעייני ישועה ביקשו לקבל תוספת שכר עבור עבודתם בשבתות, בטענה כי הם רואים עצמם יהודים, למרות שאינם נחשבים לכאלה עפ"י ההלכה

מיקי פלד 18:2816.07.09
עובדים המועסקים כ"גויים של שבת" אינם יכולים לקבל שכר מיוחד על ימי חג ועבודה בשבתות, כך קבע לאחרונה בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. פסק הדין ניתן בתביעתם של שלושה עובדי בית החולים מעייני הישועה, שהועסקו בו לביצוע מטלות האסורות על פי ההלכה על יהודים בשבתות וחגים.

 

במסגרת

תביעתם טענו השלושה כי הם זכאים לגמול עבודה בשבתות ובחגים, כיוון שמדובר בעבודה ביום המנוחה השבועי שלהם. השלושה טענו, כי די בכך שהעובד יראה את עצמו כיהודי על מנת שייקבע כי הוא זכאי לגמול עבודה בשבת. עם זאת, גם השלושה הסכימו כי על פי ההלכה הם אינם יהודים, אלא רואים בעצמם כיהודים.

 

באמצעות עוה"ד אלון עזרא, מעין רביד וערן שוהם ממשרד עורכי הדין רובין-שמואלביץ', טען בית החולים, כי כל העובדים התקבלו לעבודה רק לאחר שעברו ראיון אצל רב בית החולים, במסגרתו הובהר להם כי מדובר בעבודה המיועדת לגוי של שבת. עוד טען בית החולים כי אף לא אחד מן העובדים פנה אליו במהלך כל תקופת עבודתו בטענה כי הוא רואה עצמו כיהודי או כי הוא בחר את יום השבת כיום מנוחתו השבועית.

 

השופט שמואל טננבוים קיבל את עמדת בית החולים, וקבע כי אין לראות בעובדים יהודים לצורך חוק שעות עבודה ומנוחה. השופט קבע כי התובעים הגיעו לעבודה מתוך ידיעה ברורה כי קבלתם לעבודה הינה על רקע העובדה שהם אינם יהודים על פי ההלכה והמעסיק וידא זאת. בנסיבות אלו, קובע השופט, ניתן להניח כי לא מדובר בעובד שיום השבת הוא יום המנוחה המקובל עליו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x