שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי - מכרז ענק לפלסן: תספק מיגון לצבא ארה"ב ב-300 מיליון דולר

החברה מקיבוץ סאסא תייצר עם אושקוש האמריקאית מיגון עבור רכבי שטח חדשים שיסופקו עוד השנה לכוחות בעיראק

גולן חזני 07:0602.07.09

חברת פלסן סאסא זכתה בחוזה ענק בהיקף של 250–300 מיליון דולר במכרז של הצבא האמריקאי למיגון כלי רכב באפגניסטן. כך נודע ל"כלכליסט".

 

עמוס מלכא, יו"ר פלסן עמוס מלכא, יו"ר פלסן צילום: טל כהן

החברה תספק את המיגון כקבלנית משנה של החברה האמריקאית אושקוש (Oshkosh), שזכתה במכרז ענק שהיקפו 1.1 מיליארד דולר. אין מדובר בעסקה ראשונה של פלסן סאסא מול הצבא האמריקאי: בתחילת 2008 זכתה במכרז בהיקף 200 מיליון דולר למיגון 1,500 כלי רכב לצבא היבשה האמריקאי בעיראק. בעסקה זו מספקת החברה את המיגון כקבלנית משנה של החברה האמריקאית אינטרנשיונל מיליטרי אנד גברמנט.

 

במסגרת העסקה החדשה תייצר אושקוש האמריקאית עם החברה הישראלית מקיבוץ סאסא 2,224 כלי רכב ממוגנים המכונים "אמראפ", שיסופקו עד סוף השנה לצבא ארה"ב. מדובר ברכב שטח גדול יותר מג'יפ אך קטן ממשאית, שנועד להובלת חיילים באזורים מאוימים. רכבים אלו מצוידים במיגון יעיל נגד ירי, מוקשים ומטענים. המכרז הנוכחי הוא של דגם משופר, נייד וגמיש יותר, של ה"אמראפ" שכבר סופק בעבר על ידי אושקוש לכוחות הצבא האמריקאי הפועל בעיראק. לשתי החברות, אושקוש ופלסן סאסא, צפויות עוד הזמנות של רכב זה במהלך שנת 2010.

 

אושקוש אחראית על ייצור שלדת הרכב, המנוע והגלגלים, ואילו פלסן אחראית על ייצור והתקנת מערכות המיגון ומערכת השרידות של הרכב ואנשי הצוות שלו. מערכות שרידות אלו כוללות, בין היתר, אמצעים לכיבוי אש בשעת דליקה.

 

ייצור ה"אמראפ" מאפשר לפלסן סאסא לראשונה ליטול חלק מרכזי בפרויקט מיגון כלי רכב כבר בשלב הייצור, ולא אחרי שהרכב כבר קיים.

 

במכרז התמודדו גם היצרניות האמריקאיות BAEA, ג'נרל דיינמיקס וחברת נאביסטאר, שעמה זכתה פלסן בחוזה הקודם לאספקת מיגון לצבא עיראק.

 

"לפלסן יש מעמד ייחודי בשוק האמריקאי", אומר ל"כלכליסט" עמוס מלכא, ראש אמ"ן לשעבר, שמשמש כיום יו"ר פלסן סאסא. "במסגרת המכרז הצבנו בחזית הפרויקט את החברה־הבת האמריקאית שלנו, פלסן צפון אמריקה, שהוקמה לפני שנה כדי להעביר חלק מהייצור לארה"ב. כך נוכל להיות קרובים ללקוח ולהתמודד בפרויקטים גדולים שמצריכים יותר מקו ייצור אחד", הוסיף מלכא. לדבריו, ייצור המיגון ומערכות השרידות של ה"אמראפ" ייעשה הן בארה"ב והן במפעל בקיבוץ סאסא.

 

"הבחירה בנו היא תעודת כבוד ואמון של הצבא האמריקאי ויצרני הרכב בסאסא. אחד הנכסים הגדולים שלנו זו חבורה של אנשים מדהימים שנמצאת בפלסן בראשות המנכ"ל דני זיו, שמוביל את החברה כבר 25 שנה", סיכם מלכא.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x