$
בארץ

בלעדי - נתניהו דוחף למהפך ברשות המסים: בורובסקי במקום נסרדישי

ל"כלכליסט" נודע כי באוצר מתכוונים להחליף את מנהל רשות המסים עד אוגוסט. במשרד ראש הממשלה הזדרזו לנצל את היוזמה כדי להציע מועמד משלהם - ניצב בדימוס יעקב בורובסקי

הדר קנה 07:0015.06.09

יהודה נסרדישי יהודה נסרדישי צילום: ששון תירם

במשרד האוצר מעוניינים להחליף את מנהל רשות המסים יהודה נסרדישי עד סוף אוגוסט - כך נודע ל"כלכליסט". עוד נודע כי לאור כוונת האוצר הציעו בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו מועמד משלהם לתפקיד: ניצב בדימוס יעקב בורובסקי, לשעבר יועץ מבקר המדינה לענייני שחיתות.

 

ככל הידוע, הוחלט באוצר להחליף את נסרדישי כדי לחזק את צמרת האוצר ואת רשות המסים, ולאפשר למדינה להגדיל את הכנסותיה מגביית מסים בתקופת המשבר. זאת בין השאר באמצעות הגברת המלחמה במתחמקים מתשלומי מס ומאבק בארגוני הפשע.

 

גורמים ברשות המסים הביעו אתמול תרעומת על מועמדותו של בורובסקי, וטענו שמדובר במינוי בעייתי ולא מתאים: "אין חולק כי הרשות אינה מצליחה להתמודד עם הנפילה בהכנסות מגבייה, בין היתר בגלל הגישה המשפטית, שהביאה לכך שבמקום לגבות כסף, התיקים נידונים בבתי המשפט. לכן יש למנות לראש הרשות אדם בעל רקע בתחום המיסוי, ולא איש משטרה", אמרו ברשות.

 

באוצר שואפים למנות לתפקיד מנהל הרשות אדם כריזמטי, כפי שהיו המנהלים הקודמים, איתן רוב וג'קי מצא, שנחשבו למנהלים שהנהיגו גבייה מסיבית.

 

בינואר 2007 נאלץ מצא להתפטר מתפקידו עקב חשדות לפיהם אנשי עסקים וגורמים מחוץ לרשות המסים שיחדו לכאורה בכירים ברשות. במסגרת הפרשה נחשדו גם רוב, הסמנכ"ל לעניינים מקצועיים גידי בר־זכאי ונציג הרשות בארצות הברית יגאל סער.

 

עם חשיפת הפרשה התמנה לתפקיד המנהל הזמני של הרשות מנכ"ל האוצר לשעבר יוסי בכר ואחריו מונה נסרדישי לתפקיד ממלא מקום מנהל הרשות. נסרדישי ניסה לייצב את המערכת ולמצוא פתרונות מיסויים למשבר הכללי. עם זאת, הרושם שנוצר באוצר הוא שהמערכת עדיין לא יציבה לחלוטין וכי נדרש ברשות אדם חזק יותר.

 

במשרד האוצר אמרו בתגובה כי החלפתו של מנהל רשות המסים אינה עומדת על הפרק, וכי מועמדותו של בורובסקי לתפקיד כלשהו אינה קשורה למשרד האוצר. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "מינוי מנהל רשות המסים הנו בסמכותו של משרד האוצר ולכן יש להפנות את השאלה אליהם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x