$
בארץ

נאום נתניהו: מוכן למדינה פלסטינית מפורזת

ראש הממשלה נואם באוניברסיטת בר-אילן. "אני מוכן להיפגש בכל עת ובכל מקום", קרא למנהיגי מדינות ערב. יועצו של נתניהו: הוא יקבע תנאים למדינה פלסטינית מפורזת

רוני סופר, ynet 20:2614.06.09

"מוכן למדינה פלסטינית מפורזת לצד ישראל", כך אמר הערב (א') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנאום מדיני חשוב במרכז בגין-סאדאת באוניברסיטת בר-אילן. נתניהו לא הסכים לדרישת ברק אובמה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות.

  

"תנאי יסוד לקץ הסכסוך הוא הכרה פלסטינית פומבית וכנה

במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי", הדגיש נתניהו. "דרושה גם הסכמה ברורה לכך שבעיית הפליטים תמצא לה פתרון מחוץ למדינת ישראל כי ברור שפירושה קץ המדינה".

 

אחרי שהדגיש כי "הטרגדיות שחווה העם היהודי מבהירות מדוע עמנו זקוק לכוח ריבוני משלו" וש"זכותנו לריבונות כאן היא פשוטה: ארץ ישראל היא מולדתנו וכאן עוצבה זהותנו" - פנה להתייחס לאופי היישות הפלסטינית שהוא רואה בעיני רוחו.

"אחרי ההכרה בישראל, העיקרון השני הוא פירוז - השטח שיהיה בידי הפלסטינים יהיה מפורז, בלי צבא, בלי שטח אווירי סגור. מובן מאליו שהם לא יוכלו לכרות בריתות צבאיות".

 

הוא הדגיש את שאיפתו היא לשלום ולא למלחמה, ומנה את שלושת האתגרים המרכזיים העומדים לפני המדינה: האיום האיראני, המשבר הכלכלי ותהליך השלום. לגבי איראן הדגיש שהסכנה לאנושות - "המפגש בין האיסלאם הקיצוני לנשק גרעיני" - ברורה מתמיד, לאור תוצאות הבחירות לנשיאות.

  

בנושא התהליך המדיני פנה למנהיגי ערב: "בואו נעשה שלום. אני מוכן לנסוע לדמשק, לריאד, להיפגש בכל עת ובכל מקום". הוא פירט את חזונו ל"שלום כלכלי" ופיתוח וסייג כי "זהו איננו תחליף לשלום האמיתי, אבל הוא התחלה". נתניהו קרא להנהגת הפלסטינים - "בואו נתחיל משא ומתן לשלום מיד. ישראל מחויבת לשלום".

 

ראש הממשלה הדגיש כי "כל נסיגה בצפון ובדרום נתקלה בטרור מתאבדים, גם המתונים שבפלסטינם לא מוכנים להגיד את הדבר הפשוט ביותר. שורש הסכסוך הוא הסירוב להכיר בזכות של העם היהודי למדינה ולמולדת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x