בארץ

בלעדי - משרד התקשורת לא מחכה לחוק ההסדרים: יקדם מכרז למפעיל סלולרי נוסף

בכוונת שר התקשורת משה כחלון להוציא את מכרז התדרים מהחוק ולקדמו מיידית, לאחר שקיבל תוכנית ראשונית לביצועו

אמיר טייג 07:0403.05.09

שר התקשורת משה כחלון מתכוון לקיים מכרז תדרים שיאפשר כניסה של מפעיל סלולר נוסף לשוק המקומי. היוזמה הוגשה לכחלון על ידי הדרג המקצועי של המשרד עם כניסתו לתפקיד, ובכוונתו לקדם אותה באופן מיידי, ללא קשר לחוק ההסדרים שכולל גם הוא כוונה להכניס מפעיל סלולרי נוסף לישראל. השר

כחלון יפעל כדי להוציא את הרפורמה הזו מחוק ההסדרים ולרכז את הטיפול בנושא במשרדו.

 

מכרז התדרים יאפשר להקים בישראל רשת נוספת של דור שלישי מתקן UMTS האירופי, בדומה לרשתות של מפעילות הסלולר הקיימות כיום בארץ. את המכרז צפויים להוביל ראש אגף הספקטרום במשרד התקשורת נתי שוברט וסמנכ"ל ההנדסה והרישוי במשרד חיים גרון, שכבר הגישו לשר תוכנית ראשונית, לפיה יוכל המפעיל החדש להשתמש זמנית (national roaming) ברשת של אחד המפעילים הקיימים.

 

נראה שחברת הסלולר מירס תוכל לקחת חלק במכרז, כדי לאפשר לה לשדרג את הרשת המיושנת שלה. ל"כלכליסט" נודע כי בכירי מירס, בהם יו"ר החברה אלישע ינאי והמנכ"ל אברשה בורשטיין, כבר נפגשו עם השר החדש ועם מנכ"ל המשרד מרדכי מרדכי, והביעו את רצונם לקחת חלק במכרז התדרים.

 

בתוך כך מנהל משרד התקשורת מאבק כנגד יוזמת משרד האוצר לכלול כמה רפורמות מתחום התקשורת בחוק ההסדרים הקרוב. פרט למכרז התדרים מבקש המשרד לשנות את רפורמת איחוד מועצות השידורים, וכן להוציא מחוק ההסדרים את הרפורמה לניתוק הזיקה בין שירות סלולר ומכירת מכשיר הסלולר.

 

מקורות במשרד התקשורת מציינים כי יש לקדם רפורמות אלו בשיתוף פעולה בין האוצר ומשרד התקשורת, כאשר האחרון צריך להוביל את הנושא מבחינה מקצועית. לדברי המקור, אין למשרד כוונה להתנגח באוצר, אך הוא סבור כי יש נושאים שצריך לגבשם מבחינה מקצועית ולא לשלבם בחוק ההסדרים. מנגד, עמדת האוצר היא כי חוק ההסדרים הוא כלי אפקטיבי להאצת הטיפול של משרד התקשורת בנושאים מסוימים.

 

בתחום ניתוק הזיקה בין מכירת שירותי סלולר ובין מכירת המכשיר לא חלה כל התקדמות בתקופתו של שר התקשורת הקודם אריאל אטיאס. זאת משום שאטיאס סבר שיש לבצע ניתוק מלא בין שני התחומים, ולא לאפשר כלל לחברות הסלולר לסבסד את רכישת המכשיר. עמדה זו יצרה בעיה משפטית, שכן לא ניתן לאסור על החברות לסבסד את המכשירים לחלוטין.

 

כמו כן, מבחינה צרכנית, בכירי המשרד סברו שיש לאפשר לצרכן בחירה במסלול הכולל סבסוד, אם רצונו בכך. עמדתו של כחלון בנושא זה שונה מזו של אטיאס. הוא אינו פוסל את המשך מדיניות סבסוד המכשירים על ידי החברות, אך בצורה פחות אגרסיבית, שתאפשר התפתחות שוק למכירת מכשירי סלולר מחוץ לשליטת מפעילי הסלולר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x