נדל"ן

מחטף של שר המשפטים? אישר את מינוי עשרת השמאים המכריעים

המינוי אושר למרות עתירה וצו מניעה בבג"ץ של שמאים מהצפון נגד המינוי. השר אישר הוספת 2 שמאים נוספים – בן מיעוטים ושמאי נוסף מאזור עדיפות לאומית

דותן לוי 16:2017.03.09

בעוד שנגד מינויים של עשרת השמאים המכריעים עדיין עומד צו מניעה בבית המשפט העליון, אישר היום (ג') שר המשפטים דניאל פרידמן את מינוי השמאים עוד בטרם בית המשפט הספיק  לדון במינוי. עשרת השמאים הם: לבנה אשד, יצחק ברמן, רן וירניק, מנחם מלוכנא, אמנון נזרי, נאוה סירקיס,

דורית פריאל, ניסים פרימו, בצלאל קציר, שמואל רוזנברג .

 

מדובר בסוגיה שנמשכת כמה חודשים, כשבבסיסה עומדות טענות קשות של 3 שמאי מקרקעין המתגוררים ועובדים בצפון וחלק מקבוצה של 122 שמאי מקרקעין אשר הגישו את מועמדותם לתפקיד השמאי המכריע. לטענתם, בחירתם של השמאים הייתה נגועה במניעים אישיים ובניגוד עניינים ולא אפשרה יצוג לשמאים מצפון או מדרום הארץ. כמו כן, לטענתם לוקה הבחירה באפלייה ואי ייצוג הולם לנשים או לבני מיעוטים. בעקבות זאת הגישו השמאים, באמצעות עורכי הדין יואב ביין ויצחק בן- אשר ממשרד עורכי הדין פרופסור ביין ושות', עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בבקשה לעצור את ההליך.

 

בעתירתם, ביקשו שמאי הצפון מבג"ץ להשהות את הדיון בעניין מינויי עשרת השמאים עד להחלטת בית המשפט המחוזי בנוגע לתקינות בחירתם של השמאים. בנוסף, ביקשו השמאים כי בג"ץ יצרף אותם כמשיבים לעתירת עשרת השמאים,  אשר נבחרו לתפקיד השמאי המכריע ודרשו כי שר המשפטים יאשר את מינויים.

  

בהודעה הרשמית של משרד המשפטים נכתב, כי "ההחלטה התקבלה לאחר תלונות רבות שהגיעו מגורמים שונים ביחס להליכי המיון בוועדה מייעצת, בעקבותן העביר שר המשפטים את הטענות לבדיקת מנכ"ל משרד המשפטים שזימן את הצדדים והורה לועדה המייעצת להתכנס שוב".

 

בתוך כך, שר המשפטים הנחה את הוועדה המייעצת לקיים הליך איתור ממוקד על מנת לאתר שני שמאים נוספים, האחד בן מיעוטים והשני שמאי המתגורר בפריפריה באזור עדיפות לאומית.

 

חוק שמאי מכריע נקבע בתיקון 84 לחוק התכנון והבנייה, מיום 10.7.08. החוק הגדיר מחדש את מעמד השמאי המכריע, במטרה לשפר את יעילותו ולהחדיר לתחום שקיפות, אי תלות והוגנות, ולסיים את ההליך בתוך זמן קצר ומוגדר - שמאי מכריע ימונה בתוך 15 יום מהגשת הבקשה למינוי, ופסיקתו תינתן בתוך 60 יום מהישיבה האחרונה. לפי התיקון לחוק, השמאים שנבחרו ברשימה יוותרו על הפרקטיקה הפרטית, יסגרו את העיסוקים הפרטיים של משרדיהם ויעסקו בשומות מכריעות בלבד. בכך נותק הקשר הבעייתי שהיה בעבר, בו הוועדות המקומיות מינו שמאי מכריע כרצונן, למרות היותן צד למחלוקת.

 

תגובת משרד פרופ ביין שות' המייצג את שמאי הצפון: "החלטת שר המשפטים כשעומדת ותלויה עתירה משפטית היא בעייתית ואינה פותרת את הנושא. ההחלטה לבחור שמאי מהמגזר הערבי והפריפריה בעקבות העתירה שלנו היא בכיוון הנכון ואינה נותנת פתרון להרכב רשימה פסולה שיש בה מניעים זרים קשים שיתבררו בבית משפט".

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "בית המשפט לא נעתר לבקשה לתת צו ביניים המורה שלא לחתום על המינוי, אלא קבע רק שעל המשיבים להגיש תשובתם לעתירה בעוד מספר ימים. נוכח החלטה זו של בית המשפט ובהעדר כל עילה להמשך עיכוב החתימה על מינוי השמאים המכריעים עליהם המליצה הועדה, החליט השר, על דעתו של היועץ המשפטי לממשלה ולאחר שיחה עימו, שאין כל מניעה לחתום על המינוי.  החלטת השר התקבלה כדין, על דעת היועץ המשפטי לממשלה לאחר בדיקה ממושכת ויסודית של כל הטענות שהועלו. ממילא ברור שלטענות בעניין" מחטף" אין כל יסוד".

 

ארז כהן, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, מציין כי נקודת האור היחידה במהלך המזורז הזה הינה הסתייגות השר פרידמן וההנחיה שצירף לחתימתו המחייבת הוספת שמאי מאזור הצפון ושמאי מהמגזר הערבי. יש לזכור כי התיקון והחוק עדיין מחייבים בדיקה ושינויים לתיקונים וכי הסערה שעוררו בציבור וחוסר שביעות הרצון מאופן בחירת השמאים המכריעים על ידי הוועדה המייעצת עדיין לא שככו. השמאים המכריעים, מסביר כהן, יהיו הבודדים בכל הקשור להיטלי השבחה ותביעות לפי סעיף 197 וכי עדיין חסרה נציגות לאזור הצפון ולמגזר הערבי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x