נדל"ן

השמאים הנבחרים עותרים לבג"ץ על מנת שהשר פרידמן יאשר את מינויים

בחירתם של עשרת השמאים המכריעים פורסמה לפני חודשיים, אך שר המשפטים טרם אישר את המינוי

דותן לוי 14:3608.03.09
המאבק על מינויים של השמאים המכריעים עולה מדרגה. הבוקר (א') עתרו לבג"ץ 10 שמאים שנבחרו לשמש בתפקיד שמאי מכריע כדי לאכוף את מינויים המיידי על שר המשפטים דניאל פרידמן.

 

מתוך העתירה, שהוגשה על ידי עו"ד חיים וינטרוב ועו"ד אורי פרימו ממשרד המבורגר-עברון, עולה כי

למרות שעברו חודשיים מפרסום החלטות הוועדה המייעצת בדבר שמות השמאים המכריעים, נמנע שר המשפטים מלאשר את ההמלצות.

 

עשרת השמאים המכריעים שהומלצו על-ידי הוועדה הם: רן וירניק, ניקי פרימו, לבנה אשד, יצחק ברמן, דורית פריאל, מנחם מלוכנה, אמנון ניזרי, שמואל רוזנברג, נאוה סירקיס ובצלאל קציר. כמו כן, בחרה הוועדה להמליץ על 10 שמאים נוספים מחליפים, שימונו בהתאם לצורך או במידה ויפרוש שמאי מהעשירייה הראשונה. השמאים המכריעים צפויים להיכנס לתפקידם ב-1 במאי השנה, במינוי ל-10 שנים או עד גיל 70, לפי המוקדם.

 

הרקע לעיכוב המינוי עד כה נובע מהתנגדויות רבות של שמאים, אשר פנו לשר בטענה כי מינוי השמאים אינו תקני, אינו מייצג את אזור הצפון והדרום והתבצע בניגוד עניינים הנוגע לחלקם.

 

השמאים שנבחרו טוענים כי מצאו עצמם במצב בלתי אפשרי, שכן מיד לאחר בחירתם הם התבקשו להיערך לאלתר לסגירת הפרקטיקה הפרטית שלהם. בעתירה נטען כי עקב כך המצב חייב טיפול מהיר ויעיל באישור המינוי על ידי השר, על מנת שלא יימצאו השמאים במצב בו חוסלו עסקיהם מחד והם לא התמנו עדיין לתפקידם החדש מאידך.

 

למרות זאת, השר מעכב את המינוי במשך תקופה ארוכה של כחודשיים ימים. עוד צוין, כי משך העיכוב אף עומד בניגוד להצהרת השר עצמו, כי יסיים את הטיפול בעניין עד לסוף חודש פברואר.

 

תיקון 84 לחוק התכנון והבנייה, מיום 10.7.08, המכונה "חוק שמאי מכריע", הגדיר מחדש את מעמד השמאי המכריע, במטרה לשפר את יעילותו ולהחדיר לתחום שקיפות, אי תלות והוגנות, ולסיים את ההליך בתוך זמן קצר ומוגדר - שמאי מכריע ימונה בתוך 15 יום מהגשת הבקשה למינוי, ופסיקתו תינתן בתוך 60 יום מהישיבה האחרונה. לפי התיקון לחוק, השמאים שנבחרו ברשימה יוותרו על הפרקטיקה הפרטית, יסגרו את העיסוקים הפרטיים של משרדיהם ויעסקו בשומות מכריעות בלבד. בכך נותק הקשר הבעייתי שהיה בעבר, בו הוועדות המקומיות מינו שמאי מכריע כרצונן, למרות היותן צד למחלוקת.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x