• תפריט
חדשות נדל"ן

הושקה שדולת שוכרי הדירות בכנסת; תקדם חוק לשכירות הוגנת

עפ"י הצעת החוק, חוזה שכירות הדירה ייחתם לשלוש שנים, בעל הבית יורשה להעלות את שכר הדירה רק ב-2%-3% מדי שנה ואם בעל הדירה השתמש בשירותי תיווך, הוא ישלם עליהם

רוני זינגר 16:4605.03.14

שדולת שוכרי הדירות הושקה היום בכנסת בהשתתפות רחבה של חברי כנסת, נציגי עיריות ושוכרי דירות מרחבי הארץ. השדולה תקדם הצעת חוק לשכירות הוגנת. את הכנס הובילה ח"כ סתיו שפיר (עבודה) יחד עם ח"כ חיליק בר (עבודה) ואורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו), שלושתם שוכרי דירות בעצמם.

במרכז החוק יעמדו מספר נושאים: חוזה שכירות הדירה ייחתם לשלוש שנים לדרישת השוכר. בעל הבית יורשה להעלות את שכר הדירה ב-3%-2% בלבד מדי שנה. בכל דירה יתקיימו תנאי מחייה נאותים כפתחי איוורור, מים זורמים בשירותים, במקלחת ובמטבח, מנעול תקין ונקודות חשמל, ובמקרה בו בעל הדירה החליט להשתמש בשירותי תיווך, הוא יהיה זה שישלם עליהם.

דירה להשכרה במרכז ת"א דירה להשכרה במרכז ת"א צילום: דוד הכהן

 

ח"כ שפיר הציגה מחקר של מרכז המחקר של הכנסת שבחן את מנגנוני הפיקוח על שוק השכירות ב-9 מדינות במערב אירופה ובארה"ב וקנדה. מהנתונים עולה כי ב-8 מהמדינות קיימת הגבלה על העלאת שכר הדירה משנה לשנה כחלק מהרגולציה על שוק השכירות.

 

בתחילת הכנס הציגה שפיר את חוזה שכירות הדירה שלה ואמרה: "כמוני מחזיקים בחוזה שכירות עוד כ-2 מיליון איש בישראל. האנשים האלה לא מוגנים בכלל ואנחנו יכולים לשנות את החיים שלהם. הצעת החוק שלנו מבטיחה שכירות הוגנת גם לשוכרים וגם למשכירים כשהיא מתבססת על מודלים הנהוגים בעולם המערבי. אין שום סיבה שבניו יורק יגבילו את עליית

שכר הדירה ואילו בישראל יטענו להתערבות בשוק החופשי".

 

לצדה של שפיר ישב ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי שהגיע לתמוך במהלך החקיקה. "צעירי ישראל מופקרים, המחסור בדירות הוביל למצב שבו מציעים להשכרה מקומות שלא ראויים למגורי  אדם. את המצב הקשה של שוק השכירות היקר אפשר לפתור אך ורק בחקיקה", אמר חולדאי.

 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (עבודה) אמר בכנס כי "היחס של המשכירים כלפי השוכרים הוא שילוב של הטרדה ועוגמת נפש. פה נזעקת זעקת השוכרים שמוצאים את עצמם קטנים מול כוח גדול וכיום אין בפני מי להתלונן. השוק הפך לפרוע ובריוני".

  

80תגובות
בטל שלח
 • תשואה בעיקרון אני חושב שרוב המשכירים והשוכרים בסדר ולגביהם החוק מיותר. לפי הצעת החוק אני מבין שיש מצבים שדייר רואה דירה רואה שאין בה אוורור ומחליט להשכירה.
  לחברי הכנסת - כיון שבדקתם ב 9 מדינות אפשר לדעת מה התשואה עבור הנכס שם לעומת התשואה בישראל. אולי בעלי דירות נאלצים להתנהג בצורה מסוימת כדי שיצא להם רווח מזערי לרכוש שהם עבדו למענו.
  ולשאר המגיבים שהם שוכרים - תרגיעו, רוב המשכירים הם אנשים הוגנים.
  רן, (06.03.14)
 • רוצים לדעת למה הפסקנו לבוא להפגנות הצדק החברתי? למה לא נגיע גם להפגנה הבאה? כי מובילי מחאה בולשביקים וקומוניסטים משתמשים במנדט שלנו כדי לקדם אג'נדות כאלה.

  סתיו שפיר הנכבדה - מי את שתקבעי לי מה לעשות בנכס שלי?

  (ולמען הגילוי הנאות - אין לי בית ואני שוכר בתל אביב כבר 4 שנים , כל בעלי הדירה שהיו לי היו מרוצים ממני ולא העלו לי את השכ"ד ).
  (06.03.14)
 • אתם באמת מצפים מישראלי בעל דירה שמישהו אחר יכתיב לו מהלכים...??? הצחקתם אותי???
  שולי, (06.03.14)
 • מה שיפה שמצפים ששלושה ח"כים, כולם שוכרים, בלי שום מעורבות או נוכחות של משכירים בתהליך, יוציאו חוק הוגן.
  יודעים מה, עזבו הוגן: נכון.
  איך יכול להיות משהו נכון כשמישהו לבד מחליט איך ייראה שוק שלם?
  רק לדוגמא: "משקיעים" רבים קונים לא בגלל שהם משקיעים גדולים, אלא מעוניינים בבטחון לימי זיקנה. עכשיו מורידים להם את התשואה, מעלים את ההוצאות (באופן שלדעתי בעלי דירות מפסידים בכלל). מיד כל מי שחשב לרגע לקנות דירה לא יקנה. מה יהיה להשכרה? מישהו מהמחוקקים הנכבדים (אך פרקטיים קצת פחות) בדק כמה דירות חדשות דרושות כל שנה? כמה בפועל יוצאות? מה יקרה אם מספר המשקיעים אכן ירד? לאן יפנו המשקיעים את כספם (אולי לדירות בחו"ל? ואז המסים ישולמו שם, הדיירים גם יהיו שם, ואז מה הועילו הח"כים המכובדים?)
  פנינה, (06.03.14)
לכל התגובות