• תפריט
חדשות נדל"ן

מושכים את השוק למעלה: 11% מהדירות בירושלים נרכשו על ידי תושבי חוץ

פרק בדו"ח מינהל הכנסות המדינה שפרסם אתמול האוצר חושף את אחת הסיבות לבועת הנדל"ן בירושלים, ומראה שמחיר ממוצע של דירה שנמכרה ב־2011 לתושב חוץ גבוה ב־75% ממחיר דירה שנמכרה למקומי

עינת פז-פרנקל 12:0006.05.13

1,045 דירות שנמכרו ב־2011 בירושלים, המהוות 11% מכלל הנכסים שהוצעו למכירה, נרכשו על ידי תושבי חוץ - השיעור הגבוה ביותר מאז 2006, כך עולה מפרק הנדל"ן בדו"ח מינהל הכנסות המדינה שפרסם אתמול משרד האוצר.

 

דו"ח האוצר חושף כי המחיר הממוצע לדירה שרכש תושב חוץ בבירה - 2.2 מיליון שקל - גבוה ב־75% ממחירה הממוצע של דירה שרכש ישראלי בירושלים. אמנם הזרים רוכשים יותר דירות יוקרה, אולם באוצר אומרים שזה רק חלק מהסיבה לפער, ולראיה: השוואת מחירים בתוך אותה השכונה עדיין מניבה פערי מחיר של כ־40%.

 

 

 

כך למשל, בשכונת רחביה, חביבת תושבי החוץ, שבה 38% מהדירות מיד שנייה נרכשו בידי זרים ב־2011, שילם התושב הזר 2.85 מיליון שקל בממוצע על דירה מיד שניה - 40% יותר מהישראלי שרכש דירה ישנה ברחביה. בשכונת רוממה שילם הזר 38% יותר מהישראלי.

 

לדברי מחברי הסקירה,"גם בהתחשב ברמת המחירים בשכונה נמצאו פערי מחירים משמעותיים בין הדירות שנרכשו על־ידי תושבי החוץ לבין הישראלים". מחקרים הוכיחו כי "מחיר דירה המשולם על ידי תושבי חוץ מגלם בתוכו פרמיה גבוהה, הנובעת מעלויות חיפוש גבוהות יותר בהשוואה לאלו של תושבים מקומיים, הטיה כלפי מעלה בתפיסה שלהם לגבי רמות המחירים המקומיות וחיפזון מסוים בסגירת העסקאות".

 

 

שכונת רחביה בירושלים. חביבת תושבי החוץ שכונת רחביה בירושלים. חביבת תושבי החוץ צילום: מיקי אלון

 

בנוסף למחירים הגבוהים שמשלמים הזרים, בירושלים קיים חוסר מתמשך בקרקעות לבנייה, ובעיית "דירות הרפאים" בעינה עומדת - ראש העיר ניר ברקת מבקש להנהיג שינוי במיסוי, כך ש־10,000 דירות ריקות (רובן בבעלות תושבי חוץ) יחויבו בארנונה כפולה, אך משרד הפנים טרם העביר את התקנות הנדרשות. המחסור המלאכותי הזה מעיק גם על מי שמבקש לשכור דירה בבירה.

 

הנתונים החדשים מצטרפים לנתון שפירסם האוצר בפסטמבר האחרון, ולפיו 36% מכלל הדירות בארץ שנמכרו לתושבי חוץ ברבעון השני של 2012 - היו בירושלים. לדברי איש שיווק הנדל"ן איציק לוי, מנכ"ל אמבסדור ירושלים, "התושבים הזרים תמיד משכו את ירושלים כלפי מעלה, כי יש להם דרישה לנכסים איכותיים מאוד". הוא מעריך כי המגמה תימשך: "זה אמוציונלי, הם באים לכאן בחופשות, רוצים בית משלהם, ומרכיב המחיר פחות מהותי".

 

"זה לא שיש מחיר לתושב חוץ, 'מחיר לפראיירים', ומחיר למקומי", אומר לוי. "תושב חוץ יקנה ברחוב שקט ולא רועש, ויהיה פער מחיר. הזר לא רק משלם יותר, הוא מקבל גם דירה הרבה יותר טובה".

 

  

3תגובות
בטל שלח
 • יש מיתון במכירת דירות בירושלים מזה מספר חודשים כל הנתונים מצביעים על מיתון כבד במכירת דירות בירושלים הדבר נכון לגבי נדלן מסחרי ובכלל הקונים היחידים הם אותם קונים מלפני מספר חודשים שחיכו בסבלנות לירידת מחירים
  כך דירה מחירה היה 1.7 מליון נמכרת עכשיו ב1.45 תוסיפו לזה שישנם דירות קבלן שהבניה הסתימה אך אין קונים אך אני לא יכול להמליץ לאף אחד מה לעשות מכיון שהביקוש לדירות
  בירושלים מגיע מהמגזר הדתי
  יהודה ציון, (06.05.13)
 • בעיה לא פחות קריטית - העיר ממשיכה להידרדר בדתיים - סרוגים וחרדים (ל"ת)
  חילוני הכל נסגר, (06.05.13)
 • 54 עסקאות בירושלים באפריל 2013 לעומת למעלה מ-50 עסקאות ביום ב-2012 אל תדאגו המחירים ירדו - 54 עסקאות באפריל בירושלים
  אל לכם לחשוש המחירים ירדו בין אם אדון לפיד הטירון ירצה או שלא, תעשו בגוגל חיפוש : "מידע נדלן" תבחרו את התוצאה הראשונה, תעשו סינון סוג נכס: "דירת מגורים" מהות עסקה: "הכל" ישוב: "ירושלים מיום מכירה: "1/4/13" עד יום מכירה: "1/5/13" תקלידו את הקאפצ'ה, ותעשו חפש... נו כמה יצא? נכון 54 דירות, עכשיו תעשו את אותו חיפוש אבל רק על יום אחד באפריל 2012 אני מדגיש רק על יום אחד כן !!!!!! נו כמה יצא? סביב החמישים עסקאות ביום נכון, עכשיו רוצו לקנות דירה כדי שיהיה כתוב לכם על הגב הפראייר האחרון. יום מוצלח מתוקים ומתוקות :)
  יוחנן בן דוד הלוי, (06.05.13)