• תפריט
נדל"ן

ציפייה לשיא במשכנתאות: יותר מ־5 מיליארד שקל בחודש מאי

גורמים במערכת הבנקאית מדווחים כי בתחילת החודש הורגשה הסתערות לקוחות שביקשו לקחת משכנתאות בריבית משתנה. הרקע לבהלה: ב־5 במאי נכנסה לתוקף הוראת בנק ישראל המגבילה לשליש את רכיב הריבית המשתנה במשכנתאות

תומר זלצר 10:5225.05.11

שוק המשכנתאות ממשיך לרתוח גם לאחר ההוראה החדשה של בנק ישראל, שמגבילה את רכיב הריבית המשתנה במשכנתאות לשליש. גורמים במערכת הבנקאית מעריכים כי חודש מאי יסתיים עם שיא חדש בהיקף המשכנתאות החדשות - 5–5.3 מיליארד שקל. מדובר בעלייה של 25%–30% לעומת היקף המשכנתאות שהעמידו הבנקים במאי 2010. שיא המשכנתאות הקודם נקבע ביוני 2010 - 4.9 מיליארד שקל.

אחד הגורמים המרכזיים לנתון המשכנתאות החריג הצפוי במאי הוא "התנפלות" של לקוחות חדשים על הבנקים בשבוע הראשון של מאי, במטרה להספיק לקחת משכנתאות שרכיב הריבית המשתנה בהן גבוה משליש, בטרם כניסתה לתוקף של הוראת בנק ישראל ב־5 במאי.

 

ההתנהגות הצרכנית הזו מבהירה כי ציבור לוקחי המשכנתאות לא הפנים את אזהרותיו של בנק ישראל מפני טרנד הריבית המשתנה, בדגש על ריבית הפריים. לאחר הגבלת המשכנתאות שפורסמה בסוף אפריל, הקפיד המפקח על הבנקים דודו זקן להזהיר כי "הבנקים והציבור לא הפנימו את הסיכונים בשוק המשכנתאות". החשש הגדול של בנק ישראל הוא שככל שהריבית במשק תמשיך לעלות, כך יותר ויותר לווי משכנתאות בריבית משתנה יתקשו לעמוד בהחזרים החודשיים.

 

 

ב־12 החודשים האחרונים (לא כולל מאי) העמידו הבנקים משכנתאות חדשות בהיקף חסר תקדים של כ־50 מיליארד שקל. על רקע העלייה המשמעותית במחירי הנדל"ן - זינוק של יותר מ־60% מאז תחילת 2008 - זינקה גם המשכנתה הממוצעת במשק מ־284 אלף שקל בסוף 2007 לכ־591 אלף שקל במרץ האחרון.

 

למרות האפקט ההפוך שהשיגה ההגבלה החדשה של בנק ישראל, עדיין מוקדם להניח שהיא לא תצליח לצנן בחודשים הקרובים את שוק המשכנתאות. חודש המבחן האמיתי הראשון יהיה יוני, כאשר ניסיונות הצינון של בנק ישראל יקבלו רוח גבית מהעלאת הריבית במשק ל־3.25% שלשום.

 

בשבוע הבא יפרסמו הבנקים את הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2011, ואלו יכללו ניתוח מורחב על תיק המשכנתאות שלהם. ניתוח זה יוכל לתת תמונת מצב מקיפה לגבי התפתחות הסיכונים בתחום המשכנתאות, שעליה מתריע בנק ישראל בחודשים האחרונים. מניתוח הדו"ח המורחב שפרסם שלשום בנק דיסקונט למשכנתאות עולה תמונה מרגיעה יחסית - הן מבחינת כושר ההחזר של הלווים (ההחזר החודשי של כ־70% מהלווים מגיע עד 30% מהכנסתם הפנויה) והן מבחינת יחסי המינוף (גובה המשכנתה ביחס לשווי הנכס) הממוצעים, הנמצאים במגמת ירידה.

אתמול פרסם מנהל מחלקת המחקר בלידר שוקי הון, אלון גלזר, סקירה מקיפה על ענף הבנקאות. גלזר צופה כי הנגיד סטנלי פישר יצליח לרסן את שוק המשכנתאות בחצי השני של 2011.

 

41תגובות
בטל שלח
 • מישהו שמע את הצהרת אובמה? פינוי עשרות אלפי מתנחלים מיהודה ושומרון- לאן? כל בר דעת מבין שמחירי הדירות יעלו ויעלו כל זמן שיש מחסור.
  אין מצב שמישהו יסכים לגור בקרוילה או באוהל.

  התקופה של המעברות הסתיימה.

  המדינה חייבת לבנות כ 30,000 דירות לפי תוכנית חירום לאומית
  לממשלה ולנגיד אין פתרון, (26.05.11)
 • 5 באמת קצת הגזים אבל ככה לעשות עליו עליהום?
  בקיצור, משכנתא זה נושא כאוב פה במדינה שלנו. אבל נראה לי שהבנקים מנסים כמה שיותר, ממה שאני מבין לפחות, בבנק שלי יש כל מיני מסלולים למשל יש אחד שאין בו ריבית על האוברדראפט... הם באיזשהו מקום מבינים מה אנשים צריכים, ומה לעשות שאנשים מפחדים מדברים כמו ריבית על האוברדראפט? כל שקל נחשב.
  אריק, (25.05.11)
 • ל36 הגאון ו32 שלא הבין וגם ל27 27 יש דבר כזה שנקרה ירושה ובכלל יש משפחות עם המון כסף,נכון זו אולי לא חכמה אבל גם עם כסף צריך לדעת להתנהל,32 הוא לא סתר את עצמו,כוונתו הייתה להשקיע סכף במשהו מניב,כמו דירה למטרת השכרה,מן הסתם לא דירה שתרצי לגור בה ולקנותה למטרה זו,מה שנקרה תשואה, ו36 אתה יכול לקפוץ עם הדמגוגיה שלך אבל חלק ענק מאזרחי אירופה חיים בשכירות,ולא מתים מזה,זה די ידוע שכאשר ההון העצמי שלך נמוך יחסית זה לא כלכלי לקנות בית למגורים,יש בזה בעיקר פסיכולוגיה,פסיכולוגיה זה לא כלכלה,זה גם נובע מתרבות צריכהמטורפת שהממשלה שלך כופה עליך!! ללא הבנתך אולי,חסכון לעתיד? זו הדרך היחידה לחסוך לעתיד? עי שחיטה של עצמך בהווה ונטילת הלוואות שהן לעיתים מעבר ליכולת רק בגלל שצריך לקנות דירה? תחשוב טוב טוב מי מצטטכאן ציטוטים,ומי מייצג את מוטיב העדר.אני לא אומר לא לקנות, אני רק אומר לקנות בהתאם ליכולת,ולהתקדם לאט.במדינה הפסיכית הזו אין בטחון בכלום.
  יוסי, (25.05.11)
 • ל -5 איך לקחת משכנתא של מליון ואתה מחזיר כל כך הרבה? אני מחזיר הרבה פחות על 1.2 לקחתי משכנתא של 1.2 ואני מחזיר הרבה פחות ממך ל 25 שנה.
  אומנם אני מקווה לסיים את המשכנתא הרבה לפני, אבל איך אתה משלם 5900?
  אני משלם קצת יותר מ1000 פחות ממך. תבדור שלא עובדים עליך.
  אומנם כשהריבית תחזור ל אזור ה 6% אני אשלם אלפיים מעליך אבל כבר כנאה שאני יצליח לסגור חלק ולשלם בכל זאת פחות
  מהנדס, (25.05.11)
לכל התגובות