• תפריט
בארץ

סוף למאבק: כיל תוכל לכרות פוספטים בסמוך לערד

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה לכיל לכרות פוספטים בשווי של 60 מיליארד שקל בסמוך לערד למרות החשש מהתגברות התמותה מסרטן

מיקי פלד 11:2601.12.15

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה לפני שעה קלה לחברת כיל לכרות פוספטים בשדה בריר שסמוך לערד. בכך נראה שתם מאבק של שנים ארוכות של תושבי ערד, כספייה והפזורה הבדואית באיזור במטרה לאסור את הכרייה מחשש לפגיעה חמורה בבריאותם.

 

שדה בריר שדה בריר צילום: חיים הורנשטיין

 

הכרייה אושרה כפיילוט למשך שנה למרות התנגדותו של משרד הבריאות ותוך תמיכה של המשרד להגנת הסביבה. רובם של משרדי הממשלה שהשתתפו בישיבת המועצה תמכו באישור הכרייה ועתה האישור יעבור לעדכון מסמך מדיניות האנרגיה הכללי (תמא 14ג) ולאחר מכן לתכנון מפורט יותר בוועדה המחוזית דרום. כך שנראה שאם לא יקרה משהו מיוחד ולא צפוי כמו התערבות בג"ץ בהחלטה, סלולה הדרך לכיל לכרות במקום.

 

בשדה בריר נמצאים פוספטים בשווי מוערך של 60 מיליארד שקל שהחברה הנכדה של כיל, רותם אמפרט, שאמורה להתחיל לכרות בשנים הקרובות לאחר שייגמרו המחצבים באיזור הכרייה הנוכחי במישור רותם. מבחינת רותם אמפרט מדובר בחבל הצלה, שכן אם לא זה החברה היתה צפויה להיסגר, לפחות על פי הצהרות כיל. במשרד להגנת הסביבה טענו כי אין בכרייה חריגה מתקני זיהום האוויר בהתאם לחוק אוויר נקי, אם כי אין ספק שהאישור יוסיף לתחלואה בערד וסביבותיה, ובערד לבדה אדם אחד נוסף צפוי למות כל 8-9 שנים מסיבוכי מחלות ריאה כתוצאה מהכרייה.

 

המועצה החליטה כי הכרייה לא מוסיפה סיכון מעבר לזה של בניית כבישים, אך הוסיפה כי בתוכנית המפורטת ייעשה גם תסקיר סביבתי.

21תגובות
בטל שלח
 • שמעתי שגם ערד עצמה יושבת על מרבץ אדיר רצוי למחוק את העיר כדי לפתח את המכרה., יש 24 אלף תושבים בערד שהם נניח 6 אלף דירות. פיצוי של אפילו 2-3 מיליון ₪ לכל משק בית . יקימו עיר בונבונירה במקום אחר . ראינו שערד היא עיר שהפכה לכישלון עקב הזנחה מתמשכת של המדינה אז זאת הזדמנות לעשות לערד סוף.
  ירון, (01.12.15)
 • נו, ואיפה כל הגיבורים שיוצאים עם שלטים וצעקות לרחובות וכיכרות? מה ההבדל? למה המאבק נגד חברות גז כל כך פופולרי - ונגד כיל רק מעטים לוחשים? מה, הגז הוא שלנו, אבל הפוספטים - לא? אפשר לוותר עליהם בקלות?
  ודים, (01.12.15)
 • המדינה שייכת לבעלי ההון אתם האזרחים עבדים. אתמול במפעל הפוספטים של גנגר , מחר אצלכם תגלו שלא נותנים לכם להתאגד בתוספת שכר מינימום ללא תנאים. כדאי לראות את הסרט השביתה ביוטיוב. תכתבו השביתה, הסרט
  אריה גנגר, (01.12.15)
 • שיוציאו 10 אחוז מה60 ויקנו את כל ערד
  יפתחו אותה מחדש עוד 20 שנה.
  מה רע?
  לדעתי גם ישאר להם עודף מ6 מיליארד.
  שי, (01.12.15)
לכל התגובות