• תפריט
בארץ

זה לא יקרה ביום רביעי: נתניהו דחה את ההצבעה על אישור מתווה הגז

החלטת הדחייה התקבלה בעקבות חוות הדעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, לפיה פרק הזמן הקצר מאד שחלף מתום השימוע ועד להבאת המתווה לאישור הכנסת, אינו מספיק לגיבוש רציני של המסקנות והתיקונים הנדרשים ועלול שלא לעמוד בבג"ץ. לפי שעה לא נקבע מועד חדש לאישור המתווה בכנסת

ליאור גוטמן 01:0328.07.15

בניגוד לכוונת ראש הממשלה, מתווה הגז לא יובא לאישור הממשלה והכנסת ביום רביעי השבוע. שר האנרגיה יובל שטייניץ הודיע הלילה אחרי חצות שהוא דוחה את הדיון בכנסת על מתווה הגז עד להודעה חדשה.

בהודעת שטייניץ נמסר ש"בהתאם לעצת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, בעקבות לוח הזמנים הקצר שנותר להכנת המתווה הסופי לאישור בממשלה, כולל דוחק הזמנים שבישיבת ממשלה מיוחדת ביום ד' בבוקר, החלטתי בעצה אחת עם ראש הממשלה לדחות את אישור המתווה בממשלה ובכנסת, על מנת לאפשר הליך סדור של דיון ואישור בממשלה".

ליכט חיווה את דעתו שלוחות הזמנים שהקציבה הממשלה לאישור המתווה, צפופים מדי, ואין זה סביר שמספר ימים בלבד לאחר שהסתיים השימוע הציבורי, הממשלה כבר מביאה אותו לכנסת להצבעה. אתמול בערב אף פנה יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל לליכט בנושא ושאל אותו כיצד ייתכן שכל פקידי הממשלה עברו על החומרים שהוגשו להם בשימוע בטווח זמנים כה קצר.

 

נתניהו ושטייניץ. שום דבר לא הולך לפי המתוכנן נתניהו ושטייניץ. שום דבר לא הולך לפי המתוכנן צילום: אלכס קולומויסקי

 

המשמעות המיידית היא שהדיון על מתווה הגז יידחה למועד לא ידוע וככל הנראה יקודם רק לאחר שהכנסת תצא לפגרה בסוף השבוע הזה. עם זאת ניתן לכנס את מליאת הכנסת לדיון מיוחד גם בפגרה.

 

לפני ההחלטה על דחיית האישור, עוד הספיקו משרדי ראש הממשלה, האוצר והאנרגיה להזמין להיום (ג') את נציגי חברות דלק ונובל אנרג'י לסבב שיחות כדי להציג להם את השינוים שגובשו ביממה האחרונה בטיוטת מתווה הגז הממשלתי. בשל הבהילות, נציגי חברות הגז הקדימו את חזרתם מקהיר, לשם נסעו רק אתמול כדי לקדם את עסקאות יצוא הגז לקבוצת דולפינוס, ליוניון פנוסה הספרדית ולבריטיש גז.

 

בשיחות יועלו שלוש הנקודות העיקריות שמשרדי הממשלה שוקלים לשנות במתווה: מחיר הגז (הורדת מחיר הבסיס מתחת ל-4.95 דולרים ליחידת אנרגיה לעומת 5.4 דולרים כיום, כמו גם ההצמדות שלו); הסנקציות הממשלתיות למקרה קיצוני בו מאגר לווייתן לא יפותח עד אמצע 2019 (איסור ייצור גז או לחלופין חיוב בהקמת צנרת גז שניה מתמר); ורשת הביטחון הממשלתית עבור מי שירכוש את מאגרי כריש ותנין.

21תגובות
בטל שלח
 • אם תשובה מגלה זהב .אצלי בארנק בבית .ומונח על הריצפה בחצר .זה שלו או של הבעלבית. אפילו אם ניתנה לןו הזכות לחפור את מה שהתגלה בידי הלווין .מדובר בשטח ישראל.ולכל אזרחי מדינת ישראל יש זכות לקבל מהרווחים.אזתשובה יקבל את ההשקעה שלו בחפירה ובקידוח.ואחוזים מ ינמליים מהרווחים.וזה לא מעט מיליארדים דולרים. ככה שמסכן הוא לא.וכל שאר הרווחים צריכים לחזור כדיבידנד לתושבי המדינה .באשר הם יהודים ערבים נוצרים להטב ושאר סוטים ופדופילים בכלא וחופשיים.
  עין החמור, (30.07.15)
 • הממשלה קוברת הגז באדמה לנצח נצחים. כדאי להתקדם לאנרגיה מתחדשת (ל"ת)
  פול, (28.07.15)
 • המיתווה הזה נולד בחטא ונעשה במחשכים.ויש בו גזל רב. ומן השמים נלחמים בו.. (ל"ת)
  ביבי.לא מנהיג.עסקן קטן, (28.07.15)
 • אל תרחמו על חברות הגז לחברי הכנסת ומקבלי ההחלטות בנושא הגז.
  אל תפחדו מחברות הגז אנחנו אתכם דאגו שהרווחים
  ישארו אצלנו ולא אצל חברות הגז.
  גם אם הדבר מחייב הלאמה.
  למדינת ישראל יש מספיק כסף להשקיע בפיתוח המאגרים
  ואינה זקוקה למתווכים.האיום כאילו חברות לא ירצו לפתח
  את המאגרים הינה שטות מוחלטת .
  תמורת כסף בעולמנו ניתן להשיג .
  זכרו אנו לא שוכחים ולא סולחים לאלה שטובת הציבור אינו בראש מעייניהם .
  תפקידכם למכסם את הרווח לאזרחי המדינה ולא להעשיר
  חברה אמריקאית או טייקון זה או אחר .
  רוני, (28.07.15)
לכל התגובות