• תפריט
בארץ

חברות הגז נקראו לפגישות דחופות עם משרדי הממשלה - והקדימו חזרתן ממצרים

נציגי דלק ונובל אנרג'י הוזמנו לסבב שיחות שייערך מחר - בו יוצגו להם השינוים שגובשו ביממה האחרונה בטיוטת מתווה הגז הממשלתי; בתוך כך, המשנה ליועמ"ש סבור כי הזמן הקצר שחלף משימוע הגז עד לדיון בכנסת - בעייתי

ליאור גוטמן 20:5027.07.15

ההליך המואץ של אישור מתווה הגז הממשלתי מתקדם שלב נוסף: ל"כלכליסט" נודע כי משרדי ראש הממשלה, האוצר והאנרגיה הזמינו למחר (ג') את נציגי חברות דלק ונובל אנרג'י לסבב שיחות - כדי להציג להם את השינוים שגובשו ביממה האחרונה בטיוטת מתווה הגז הממשלתי. בשל הבהילות, נציגי חברות הגז הקדימו את חזרתם מקהיר, לשם נסעו רק היום כדי לקדם את עסקאות יצוא הגז לקבוצת דולפינוס, ליוניון פנוסה הספרדית ולבריטיש גז.  

  

לפי ההערכות, סבב השיחות מחר צפוי להתחיל בשעות הבוקר לפחות ברמה הטלפונית - וייתכן כי יימשך בפגישות פרונטאליות; בשיחות יועלו שלוש הנקודות העיקריות שמשרדי הממשלה שוקלים לשנות במתווה.

 

כפי שפורסם אתמול ב"כלכליסט" שלוש הנקודות הן מחיר הגז (הורדת מחיר הבסיס מתחת ל-4.95 דולרים ליחידת אנרגיה לעומת 5.4 דולרים כיום, כמו גם ההצמדות שלו); הסנקציות הממשלתיות למקרה קיצוני בו מאגר לווייתן לא יפותח עד אמצע 2019 (איסור ייצור גז או לחלופין חיוב בהקמת צנרת גז שניה מתמר); ורשת הביטחון הממשלתית עבור מי שירכוש את מאגרי כריש ותנין. אלו אמורים להתקבל על ידי חברות הגז, מה שיוביל להצגת המתווה המשודרג ברביעי בבוקר בממשלה ואז בכנסת בשעות אחה"צ. 

 

בכיר בצוות קנדל מתח היום ביקורת על הריצה להשגת מתווה מוסכם, שהיתה יכולה להיראות לגמרי אחרת אלמלא הכנסת היתה יוצאת לפגרה או לחלופין אם שר הכלכלה דרעי לא היה מעביר לכנסת את סמכויותיו בעניין עקיפת הממונה על ההגבלים.

 

לטענת הבכיר, הלחץ הממשלתי היה יכול להימנע אם שר הכלכלה היה ממש את סמכותו מול הממונה על ההגבלים כבר לפני כמה שבועות, מה שהיה משאיר לפקידות הממשלתית זמן נוסף לגבש מתווה סופי.

 

אבי ליכט אבי ליכט צילום: אוראל כהן
פגישה לילית

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה יובל שטייניץ צפויים לקיים הלילה סבב שיחות מול בכירי הפקידות הממשלתית, במטרה להביא ביום רביעי מתווה גז משודרג לאישור הממשלה; זאת לאחר שגם הבוקר קיימו שיחות - אך לא הגיעו להסכמות.

 

בשיחות פנימיות בימים האחרונים הביע המשנה ליועמ"ש אבי ליכט אי נחת מהעובדה שהמתווה הממשלתי המשודרג שאמור להגיע ברביעי בכנסת גובש ימים ספורים לאחר סיום השימוע הציבורי.  

 

בעקבות התבטאויותיו של ליכט, פנה אליו יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל בבקשה שיסביר כיצד משרדי הממשלה הספיקו לקרוא וללמוד את חומרי הגז ולהביא אותם לאישור.  

6תגובות
בטל שלח
 • נצחון ראשון במערכה נגד מתווה הגז של קנדל - עכשיו עוברים למלחמה... אני שמח לראות של"מחאת הגז" היה חלק בנצחון הראשוני על שודדי וטיקוני הגז ושליחיהם הממשלתיים הקיסר שקרניהו וליצן החצר שטייניץ הפודל, וצוות קנדל האלים והמתנשא שעשה מלאכתו רמיה. לפחות עצרנו את מחול השדים ודהירת רכבת השדים של "מתווה קנדל". אבל עכשיו המאבק הופך קריטי. כמאמר מהטמה גאנדי: "ראשית הם מתעלמים מאיתנו, אחר-כך הם לועגים לנו, ואחרי זה הם נלחמים בנו, ואז אנו מנצחים". ובכן רבותי הם הפסיקו להתעלם מאיתנו, והם כבר לא לועגים. הם מתכוננים למלחמה... אנחנו נילחם בשודדים וננצח אותם, כי הצדק לצידנו, אנחנו הריבון, הם צריכים לעבוד עבורנו, לא נגדנו!!!

  סביר להניח שנתניהו ירצה לקלקל לכולנו את הקייץ ולנסות להמשיך לדהור קדימה להכניס שינויים מינוריים ב"מתווה צוות קנדל" השגוי כולו. אנו כבר ראינו למה נהנתניהו מסוגל כשהוא זועם. הוא לא יהסס מכל תרגיל וטריק, מכל הפחדה וסחיטה פוליטית אפשרית, הוא ינסה לשחד לקנות לשדל ולסחוט כל סיעה בכנסת ובממשלה (ראיתם איך איים על דרעי?!) בסיסמאות פופוליסטיות (זוכרים את "הערבים עולים על אוטובוסים בהמוניהם" או "הגז ישאר באדמה"?). כרגע הממשלה פגיעה, ומתנהלת כמו חיית טרף פצועה, לכן הם מסוכנים. אני צופה שנתניהו ינסה לכנס ישיבות ממשלה וכנסת באמצע הפגרה, ולעשות מחטף נוסף, כדי להביא לאישור את "מתווה קנדל עם שינויים קטנים".

  לכן עלינו להתארגן במהירות וביעילות כדי לעמוד מול השודדים שרוצים למכור את אוצרות המדינה בנזיד עדשים. אנו חייבים להעלות את המודעות בקרב האוכלוסיה המנמנמת שעדיין לא יצאה לרחובות. המתווה הזה פוגע בכל איש אישה וילד במדינה, ובעתידנו כולנו. שנית אנו חייבים לפתח "מתווה אלטרנטיבי" שפוי, שמטרותיו תהיינה:
  1. הכנסת תחרות אמיתית לשוק הגז, ופירוק ומניעת המונופול,
  2. שמירת "הבטחון האנרגטי" של המדינה לאורך שנים,
  3. הבטחת פיתוח לויתן, כריש ותנין, מניעת יצוא גז מתמר עד שיוקם צינור שני ו/או עד שתחל ההפקה וההזרמה לחוף מלויתן.
  4. הבטחת גמישות רגולטורית בהתאם לתנאים המשתנים בשוק, ובמצב הגיאופוליטי - לא לוויתור על ריבונות ישראל על הגז והפקדתו בידיי שודדי הגז.

  ולבסוף פיתוח "המתווה האלטרנטיבי" (שלנו) חייב לבוא בפני הכנסת, כדי לזכות בתמיכה מול "מתווה קנדל המשופץ".

  על המחאה להתארגן בצורה נכונה ונבונה כדי לזכות בתמיכת וגיבוי העם והכנסת. לשם כך אנו חייבים לגייס אנשים שמוכנים להתנדב, ולהשקיע מזמנם, ידיעותיהם, וכשרונם.
  -- אנו חייבים להתארגן לגייס משאבים (פיננסיים ואחרים) הנחוצים לתמוך במחאה,
  -- אנו חייבים להתארגן כדי לנצל ביעילות את הזמן והמשאבים.
  -- כמו כן עלינו לגייס את הסקטור התעשיתי, המסחרי, והציבורי (עיריות ומועצות) לתמיכה במאבק.

  רק ע"י ניהול נכון אמין, פתוח, שקוף, חסר פניות ואינטרסים קטנים נוכל להביא לשינוי רוע הגזרה.

  אני פונה לכולם... התעוררו, קומו על רגליכם, הצטרפו למאבק החשוב במדינה ב-70 שנותיה... כן למתווה הגז הנכון יש חשיבות עצומה, שתשפיע על חיינו בכל נדבך הרבה יותר מאשר השגת ירידה במחיר גביע קוטג' ב-50 אגורות, הרבה יותר חשוב מקיצוץ השומן בתקציבי משרד הבטחון, יותר חשוב מ"פתרונות מלאכותיים לבעית הדיור" (שרק יעשירו את הקבלנים). המאבק הזה, (עברנו את שלב "המחאה" - "ניצחנו"!) הזה אפילו יותר חשוב מהתהליך המדיני התקוע, החרמות על ישראל, והיחסים הבינלאומיים - שלושת האחרונים יקבלו תנופה אדירה אם מתווה הגז האלטרנטיבי ייתקבל ויבטיח את הבטחון האנרגטי של המדינה לשני הדורות הבאים.

  הכל בידינו, אבל עלינו לנצח בקרב הבא כדי לזכות במערכה, ולהציל את הגז הישראלי מידי השודדים ושליחיהם המושחתים!!!

  אשמח ואודה לתגובותיכם.

  אנדי, (28.07.15)
 • וביבי בתחילה רצה להאיץ את הכל במחשכים ... (ל"ת)
  משה, (28.07.15)
 • אני לא מקנא באף אחד מפקידי הממשלה ח"כ, שר, ומעלה מזה באם יתגלה ביום מן הימים כי המתווה הוסכם מתחת לשולחן, קרי קבלת שוחד או טובות הנאה ישירות או עקיפות.
  ציבור הכבשים יהפוך את עורו לבין רגע.
  יפתח, (28.07.15)
 • עסקת שוחד מובהקת אין שום בעיה להוכיח שראש הממשלה ושטייניץ קבלו שוחד זה הכל מתימתיקה ומספרים ומשהו לא מסתדר פה
  אבי זלינגר, (27.07.15)
לכל התגובות