• תפריט
בארץ

פרסום ראשון

יעל גרמן מעסיקה דוברת שמחזיקה במקביל לעבודתה משרד יח"צ

הדוברת, פנינה שלו, דבררה בעבר לקוחות בתחום הבריאות, ובימים אלו מייחצנת בין השאר את התאחדות המלונות. שלו: "המינוי אושר כחוק, אינני עוסקת ביח"צנות בנושאי בריאות"

תומר אביטל 19:3901.05.13
שרת הבריאות יעל גרמן מעסיקה דוברת שמחזיקה במקביל לעבודתה משרד יח"צ, ויועצת שהיא בת זוגו של חבר סיעתה ח"כ עופר שלח. מדובר בשתי משרות אמון בכוורת של גרמן  - משרות הממומנות מתקציב המדינה.

 

הדוברת, פנינה שלו, אף דבררה בעבר לקוחות בתחום הבריאות, ובימים אלו מייחצנת בין השאר את התאחדות המלונות. שני הכובעים שחובשת הדוברת עלולים להביא לניגודי עניינים. כך למשל בירכה ההתאחדות, באמצעות שלו, את הממשלה על חתימת ההסכם על 'שמיים פתוחים' להוזלת הטיסות - הסכם אותו קידמה ודחפה סיעתה של גרמן, 'יש עתיד'.

 
שרת הבריאות יעל גרמן. העסקה חריגה מכספי הציבור שרת הבריאות יעל גרמן. העסקה חריגה מכספי הציבור צילום: חיים צח

  

יצוין, כי מרבית נבחרי הציבור אם לא כולם מעסיקים דובר אישי במשרה מלאה שזו עבודתו היחידה. משרדי הממשלה לעיתים מסתייעים בדוברים חיצוניים - מהלך מעורר ביקורת בפני עצמו, אולם השרים עצמם נמנעים מהעסקת גורמים שיש להם בעלי בית נוספים, מה שעלול ליצור כאמור ניגודי עניינים.

 

ברמה העקרונית דובר שיש לו לקוחות נוספים מהמגזר הפרטי עלול לשמש עבורם דלת סמויה לשר, וגם נהנה מהעצמת כוחו מול כלי התקשורת שכן הוא מחזיק - במקביל ללקוחותיו הפרטיים - במפתחות לגישה לנבחר הציבור הרם.

 

לקוחותיה של שלו – שהכירה את גרמן בתקופת כהונתה כראשת העיר הרצליה - כוללים בין היתר עמותות, התאחדות המלונות בישראל והחברה לפיתוח התיירות של הרצליה. בנוסף שלו שמופיעה ברשימת הדוברים הרשמית של יש עתיד, מייחצנת פרויקט של משרד הבריאות עצמו, אולם היא מבקשת שלא לפרסמו, משום שבקרוב מתוכננת השקתו.

 

שלו הבהירה בתגובתה: "נפרדתי עוד בטרם ההתקשרות מכל לקוח שקשור לתחום הבריאות, ואשר עלול להיווצר לגביו ניגוד אינטרסים ובכלל זה מלאומית שירותי בריאות, מחוז מרכז. משרד הבריאות קיבל ממני רשימת לקוחות, כדי לוודא שאין ניגודי אינטרסים, והתחייבות שלא אעבוד/אפעל/אייעץ בשום נושא ללקוח בתחום הבריאות.

 

"אני מועסקת כיועצת התקשורת של שרת הבריאות, במסגרת מכסת משרות האמון של השרה, בחצי משרה. מעמדי גלוי ומוכר למשרד, ומראש עבר את כל הבדיקות, האישורים הנהלים הנדרשים במשרד. ביתרת הזמן, ממשיכה לתת שירותי יחסי ציבור ללקוחות שונים, שאינם מתחום הבריאות".

 

שלו שיתפה פעולה באופן מלא עם בדיקתנו ואף ניאותה לחשוף את רשימת לקוחותיה אך עדיין מדובר בתופעה רחבה שלא זכתה לתשומת לב ראויה בדיון הציבורי.

 

יועצת אישית - עו"ד אורית בוצר

 

בד בבד, אתמול פורסם כי גרמן גם מינתה ליועצת אישית את עו"ד אורית בוצר, בת זוגו של החבר לסיעה ומקורבו של יאיר לפיד ח"כ עופר שלח. בלשכתה של גרמן מסרו כי אין קשר לייחוסה והיא נבחרה "בעקבות התרשמות השרה ממנה ומשום שלעורכת הדין בוצר ניסיון של 20 שנים בעריכת דין כעצמאית וכשכירה - כעורכת דין וכמגשרת". בוצר אחראית במשרד על מספר פרויקטים.

 

בנוגע להעסקתה של בוצר, מסרה שלו בשמה של גרמן: "כל אחד מאנשי הצוות המקצועי המקיף את שרת הבריאות, למעט עפרה בל, המלווה את השרה מימי העירייה בהרצליה, נבחר לתפקידו בעקבות המלצות ולאחר שהשרה התרשמה מכישוריו ומהתאמתו לתפקיד. הסיבה לכך שהחוק מגדיר משרות אמון לשר נעוצות בכך ששר צריך לעבוד באמון מלא עם אנשי מקצוע שהוא מאמין בהם, בוטח בהם וסומך על יכולותיהם".

 

"כובעים כפולים"

 

מתחקירי "כלכליסט" עולה שוב ושוב כי משרדי הממשלה מעסיקים שורה של יועצי תקשורת ויועצים משפטיים שחובשים "כובעים כפולים". משרד המבקר אף שוכר את שירותיהם של רואי חשבון חיצוניים הבוחנים את נתוני הפריימריז של הח"כים. בדומה לתופעת היועצים הכפולים, גם במקרה זה עולות שאלות של ניגודי עניינים אפשריים, מלבד סוגיית השימוש בכספי הציבור.

 

פתרון עשוי לבוא דווקא מהכיוון הממשלתי. בימים אלה עמלים חברי הועדה לגיבוש קוד אתי לדוברי הממשלה בראשות של ניצן חן, מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, על מסמך מפורט הקובע כללים ברורים להתנהלות של דוברי הממשלה. בוועדה חברים משה כהן, דובר משרד המשפטים, שרונה מזליאן לוי, דוברת רשות ניירות ערך, ד"ר אביעד הכהן דקאן במכללת שערי משפט, הפרשן המשפטי של קול ישראל משה נגבי ויועצת התקשורת אתי אשד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x