• תפריט
נדל"ן

לאומי: מחירי הדירות ימשיכו לעלות בטווח הקצר

עם זאת כלכלני הבנק סבורים כי המשך הגידול במספר התחלות הבנייה ועלייה הדרגתית בריבית - עשויים לבלום את התייקרות הדירות

כתב כלכליסט 10:2002.09.10

"נתוני המכירות של דירות חדשות והמלאי שנותר למכירה מלמדים עדיין על עודפי ביקוש. לכן, המגמה החיובית של גידול בהיצע, עליה מדווחת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כפי הנראה עדיין אינה מספיקה לשינוי במגמת המחירים בטווח הקרוב" - כך כותבים כלכלני בנק לאומי בסקירתם השבועית.

לפי כלכלני הבנק, "גם הקצב הנוכחי (ברבעון השני) של התחלות הבנייה, קרוב ל-40 אלף דירות במונחים שנתיים, אינו מספיק כדי למנוע את המשך עליית

מחירי הדירות". עם זאת לדעתם, "המשך מגמת הגידול בהיצע עשוי לפעול להאטה בקצב עליית המחירים, ובמקרה זה - האמצעים אותם נוקט בנק ישראל כדי לפעול לצמצום הביקוש לדיור, עשויים להיות אפקטיביים עוד יותר".

 

לגבי הטווח הארוך קובעים הכלכלנים כי "המשך מגמת העלייה בהתחלות הבנייה, במקביל לצעדי צמצום מוניטרי הנעשים באופן הדרגתי, עשויים להביא בסופו של דבר לבלימת עליית מחירי הדירות ויתכן שאף לירידה בהם". 

 

השבוע פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי 65.6 אלף יחידות דיור נמצאות כעת בבנייה פעילה - המספר הגבוה ביותר מאז שנת 2002. על פי הדו"ח, במחצית הראשונה של השנה החלה בנייתן של כ-18.5 אלף יחידות דיור, מספר הגבוה ב-17% ממספר הדירות שהוחל בבנייתן במחצית הראשונה של שנת 2009. 

 

 

37תגובות
בטל שלח
 • הודעה ל 6 ול -7 אתם הולכים לגור אצל אמא עוד הרבה שנים.....

  בדרך למכולת אמא בקשה לא לשכוח את החלב ובעודף תקנו לכם שקית שוקו קטנה לא בקבוק כי זה יקר .
  נ.ב : אולי עם תתנהגו יפה אמא תחליף לכם את האופניים בטוסטוס .

  ל ו ז ר י ם !
  רוני, (07.09.10)
 • להרבות מכירות דירות מוזלות לשוכרים על פני מכירות להשקעה (ל"ת)
  ס.ש., (05.09.10)
 • עוסקים בסוגייה מחירי הנדל"ן ולבנתיים המחירים ממשיכים להמריא מדי יום עולים לאתר כתבות בנושאי הנדל"ן אנשים אומרים את דעתם לכאן ולכאן יש הקוביעם כי אין בועה ולעומתם אחרים קובעים כי הבועה במלואה אחרים חושבים שהמחירים ירדו ולעומתם אחרים שחושבים שהמחירים ימשיכו לדהור. מהון להון המצב לא משתנה מי שזקוק לדירה הרי שעליו לרכוש דירה או לחילופין להשכיר במצב השכירות היום כבר עדיף לרכוש דירה. אילו היה רקע או רמז אמיתי לאפשרות שבמחירי הנדל"ן תהא מפולת הרי שכבר הנתונים היו חיים ולא היו עוסקים כל היום דיונים בספקולציות חסרות כל בסיס. נראה שהדבר הכי טוב הוא לרכוש היום דווקא היום דירה כאשר אנשים עסוקים בדיבורים ובעלי הבתים יכולים להתפשר ירידה אמיתית לא נראת לי המצב האמיתי בשטח אלא שנראה כי מי שלא ירכוש דירה היום יעמוד בעוד זמן קצר מקסימום חודשים של המשך עליית המחירים ואז יצטער על כך שלא רכש כבר קודם - כי מי שלא סומך על כל מיני נבואות זעם כמו מלחמה וכדומה רואה שבשוק ובמיוחד במרכז ובירושלים אין ממש סימני מבשר טוב אלא ההיפך הוא הנכון ולכן שתהא לכם שנה טובה ונפלאה ושתזכו למצוא את הדירה הראויה.
  מירי, (05.09.10)
 • ל - 11, יש לכם 2 רכבי ליסינג + פעמיים בחו"ל בשנה + פעמיים נופש בארץ בשנה. תצטמצמו, תחזיקו רכב אחד, אל תסעו לחו"ל כל שנה ואל תאכלו במסעדות כל שבוע.
  זה מה שאני עשיתי ולי יש דירה.
  תחזירו את הליסינג והופה שימו לב איך המשכורת קופצץ לכל אחד בכמעט 3000 ש"ח.

  אתם סתם בכיינים מפונקים.
  אי אפשר להנות מכל העולמות ואם בחרתם בנהנתנות אז תישארו שם אבל ללא דירה משלכם.
  קובי, (04.09.10)
לכל התגובות