סגור

גרמניה מובילה במספר חברות ביטוח, אך לא בביטוח שיטפונות

אסון הטבע שפקד את גרמניה פוגש את חברות הביטוח המובילות, אליאנץ ומינכן רה, עם זינוק ברווחים וירידה בחבויות מנזקי הקורונה. הן גם לא צפויות לשאת בעיקר הנטל של הפיצויים בגלל שיעור נמוך יחסית של ביטוח מבנים נגד פגיעת גשמי זעף

האסון האקלימי הפוקד את אירופה גבה אתמול קורבנות נוספים בנפש במדינת בוואריה שבדרום גרמניה, כאשר שיטפונות פתע הפכו כבישים מרכזיים לנהרות והוסיפו לנזקי הגשמים החריגים בעוצמתם, שגבו עד כה למעלה מ־180 קורבנות בנפש, בעיקר בגרמניה.
מאות עובדי חילוץ חיפשו אחר ניצולים באזור הפגוע, הגובל עם אוסטריה. "לא היינו מוכנים לזה", אמר גורם רשמי בכיר מטעם רשויות האזור, בהוסיפו כי המצב הידרדר באופן "דרסטי" שלשום בערב, מה שלא השאיר זמן התארגנות מספק לגורמי החירום.
בשבועות הקרובים, כאשר יתבררו היקפי הנזק המדויקים, ייכנסו לתמונה חברות הביטוח. בשבוע שעבר, יום לפני שפקדו השיטפונות את מערב ודרום גרמניה, העריך ארגון הלובינג של התעשייה, GDV, כי חברות הביטוח הגרמניות יתייצבו בפני תביעות בהיקף של 2 מיליארד יורו עבור נזקי שיטפונות הקיץ, סכום גבוה מעט יותר מ־1.8 מיליארד דולר שנגרמו בשיטפונות אלבה לפני עשור. חברת הביטוח הגדולה באירופה, אליאנץ, ציינה במקביל כי קיבלה עד כה תביעות בהיקף של 500 מיליון יורו מהצפות שפקדו את היבשת והעבירה חלק מהעלויות למבטחות המשנה. החברות הללו, ובראשן מינכן רה וסוויס רה, הגדולות באירופה, מסייעות לתעשיית הביטוח לכסות נזקי אסונות טבע, בכלל זה סופות הוריקן, רעידות אדמה והצפות.
אסון הטבע האחרון פוגש את חברות הביטוח המובילות, אליאנץ ומינכן רה, אחרי דו"חות רבעוניים חזקים ועם מודעות גוברת להשלכות ההתחממות הגלובלית. בדו"ח השנתי של 2020 ציינה אליאנץ, כי שלוש הסכנות המרכזיות בתחום אסונות הטבע, נכון ל־31 בדצמבר 2020, הן סופות באירופה, שיטפונות בגרמניה ורעידות אדמה באוסטרליה. ברבעון הראשון של 2021 היא דיווחה על "התחלה מעולה לשנה" עם זינוק של 44.8% ברווח התפעולי לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ל־3.3 מיליארד יורו, זאת למרות שההכנסות ירדו ב־2.6%, ל־41.4 מיליארד יורו. בחטיבת ביטוחי הרכוש, הרווח התפעולי זינק ב־46.6% ל־1.5 מיליארד יורו, בעקבות ירידה בהפסדים מאסונות טבע והשפעות זניחות של מגפת הקורונה. גם היחס בין ההוצאות לפרמיות רשם שיפור, ל־93% מ־97.8% ברבעון המקביל אשתקד, עם צפי לשמירה על 93% עבור השנה כולה.
מינכן רה דיווחה על רווח נקי של 589 מיליון יורו עבור הרבעון הראשון, לעומת 221 מיליון יורו ברבעון המקביל. הרווח התפעולי טיפס פי שניים, ל־798 מיליון יורו, בעיקר בזכות חבויות נמוכות יותר הנובעות מהפסדים שגרמה הקורונה.
למרות שטרם התבררו היקפי הנזק, לפי GDV, רק 45% מהבניינים בגרמניה מבוטחים נגד שיטפונות והצפות, כך שהנפגעים יזדקקו לסיוע רחב מהממשלים האזוריים והממשלה הפדראלית. נתוני ביטוח השיטפונות הם גבוהים יותר בפורטוגל, ספרד, צרפת ובריטניה, שם לפחות מחצית מהאוכלוסיה מחזיקה בביטוח כזה.
2 צפייה בגלריה
הקנצלרית אנגלה מרקל אתמול בעיר שולד שנפגעה קשות מהשיטפונות
הקנצלרית אנגלה מרקל אתמול בעיר שולד שנפגעה קשות מהשיטפונות
הקנצלרית אנגלה מרקל היום בעיר שולד, שנפגעה קשות מהשיטפונות
(צילום: איי אף פי)

גם איגודי הכדורגל יתרמו

הבטחות לתמיכה פיננסית כבר החלו לזרום. הקנצלרית אנגלה מרקל, שביקרה אתמול בעיר שולד שבמדינת ריינלנד־פפלץ, מהנפגעות הקשות בהצפות, התחייבה כי הממשל הפדראלי יעניק את הסיוע הנדרש. "כל גורם במדינה שלנו, החל בממשלה הפדראלית ועד לממשלות האזוריות, יעשה כל שביכולתו כדי להציל חיים, להימנע מסכנות ולהקל על הקשיים גם תחת התנאים המסובכים ביותר", הודיעה במסיבת עיתונאים.
בהתאם, שר האוצר אולאף שולץ אמר ל"בילד אם זונטאג", כי הממשלה תקצה מעל 300 מיליון יורו בסיוע מיידי ועוד מיליארדי יורו לשיקום בתים, רחובות וגשרים שקרסו. "הנזק הוא עצום ואין ספק כי מי שאיבדו את עסקיהם ובתיהם לא יכולים לשאת בנזקים לבד", ציין. גם משרדי הפנים והחקלאות התחייבו לסיוע מהיר בלי בירוקרטיה מיותרת. לפי משרד הכלכלה, עסקים עשויים לקבל מענקים קצרי מועד בגובה 10,000 יורו, אם נפגעו מהשיטפונות וגם ממגפת הקורונה. תמיכה נוספת צפויה להגיע מקרן סולידריות שהקים האיחוד האירופי בעקבות השיטפונות הקשים שפקדו את מרכז היבשת בקיץ 2002, אז גברה ההבנה כי ממשלות לבדן לא יוכלו לשאת בכיסוי הנזקים שתגרום ההתחממות הגלובלית.
בינתיים, גם גורמים פרטיים מיהרו לתת יד לנפגעים. "אנשים רבים מציעים סיוע", מסרו גורמים רשמיים בריינלנד־פפלץ, כשבעקבות זאת הקים שר הפנים קרן לתרומות. קרן נוספת בגובה 3 מיליון יורו הקימו ליגת הכדורגל הגרמנית והתאחדות הכדורגל, כאשר גם בהתאחדות האירופית אופ"א מתכננים להעביר סיוע. "אנחנו מקווים שנוכל לספק תמיכה לפחות בחלק מהאזורים. במשבר הזה, סולידריות היא מובנת מאליה", ציינו ארגוני הכדורגל.