סגור
גבעת הקפיטול קונגרס סנאט וושינגטון ארה"ב
גבעת הקפיטול. עכשיו הכל תלוי בבית הנבחרים (צילום: Nathan Howard/Reuters)

הסנאט אישר סיוע של 14.1 מיליארד דולר לישראל, אך גורלו תלוי בהצבעה בבית הנבחרים

החבילה לישראל כוללת סיוע עבור מערכות להגנה נגד טילים ולמימון כלי נשק נוספים. סך חבילת הסיוע מסתכם ב-95 מיליארד דולר וכולל גם סיוע הומניטארי לאזורי מצוקה, פיעלות ארה"ב נגד החות'ים וסיוע לאוקראינה. החבילה תעבור בשלב הבא להצבעה בבית הנבחרים, שבשליטת הרפובליקנים, כך שגורלה עוד לא בטוח

הסנאט האמריקאי אישר היום (ג') סופית את חבילת הסיוע לישראל, אוקראינה וטייוואן בגובה 95.3 מיליארד דולר, זאת על אף התנגדות הרפובליקנים שטענו כי מדובר בהוצאות גבוהות מדי לאוקראינה.
החבילה אושרה ברוב של 70 תומכים מול 29 מתנגדים. התומכים כללו גם 22 רפובליקנים, ומנגד שלושה חברי סנאט דמוקרטים הצביעו נגד בשל התמיכה בישראל. החבילה כוללת סיוע בגובה 14.1 מיליארד דולר לישראל עבור מערכות להגנה נגד טילים ולמימון כלי נשק נוספים. כמו כן, היא כוללת 9.15 מיליארד דולר לאספקת מזון, מים וסיוע הומניטארי לאזורי מצוקה, ביניהם עזה והגדה המערבית. 2.4 מיליארד דולר נוספים הוקצו לפעילות האמריקאית נגד החות'ים בים האדום. הסיוע לאוקראינה עומד על כ-60 מיליארד דולר, וכן יש 4.8 מיליארד דולר לחיזוק הביטחון של בנות הברית באזור אסיה והפסיפיק.
"עברנו לילה ארוך, סופ"ש ארוך וחודשים ארוכים, אבל יום חדש הפציע", מסר לאחר ההצבעה מנהיג הרוב בסנאט צ'אק שומר. "באמצעות החבילה הזו, המנהיגות האמריקאית מצהירה שלא תיכנע, לא תירתע ולא תיפול".
נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי הודה במדיה החברתית לסנאט על הסיוע. "המשך הסיוע האמריקאי עוזר לשמור על חיי אדם מהטרור הרוסי", כתב.
עם זאת, החבילה תעבור בשלב הבא להצבעה בבית הנבחרים, שבשליטת הרפובליקנים, כך שגורלה עוד לא בטוח. דונלד טראמפ המוביל במירוץ לראשות המפלגה הרפובליקנית, מתנגד לחבילה בשל הסיוע המסיבי לאוקראינה, ואף הציע לאחרונה להפוך את הסיוע להלוואה. חלק מהרפובליקנים גם דורשים להקצות יותר כסף לגבול עם מקסיקו בתמורה לאישור החבילה. יו"ר בית הנבחרים מייק ג'ונסון, הנחשב מקורב לטראמפ חזר על קריאתו לקשר בין הסיוע והגדלת התקציב לביטחון הגבול. "ניאלץ להמשיך לקדם את המטרות שלנו בנושאים החשובים הללו", אמר.
אישור הסיוע לאוקראינה בסנאט מגיע לאחר שב-2022 אישרו בקונגרס העברת יותר מ-110 מיליארד דולר למדינה, אך בשנה שעברה לא הוסכם על סיוע בשל התנגדות הרפובליקנים.