סגור

"בכירים בבנק העולמי לחצו לשנות נתונים על סין - כדי להעלות את הדירוג שלה"

הבנק העולמי מסיר דו"ח על כלכלות העולם - לאחר שבדיקה חיצונית הצביעה על "לחצים ישירים ועקיפים" שהפעילו בכירים בהווה ובעבר - בהם קריסטלינה גאורגייבה, כיום יו"ר קרן המטבע - שנועדו להעלות את הדירוג של סין ב-2017

הבנק העולמי הודיע היום כי הוא מסיר את הדו"ח "עושים עסקים", העוסק באקלים העסקי במדינות שונות בעולם, לאחר שחקירה העלתה אי-סדרים ולחצים שהפעילו בכירים בבנק, בהם קריסטלינה גאורגייבה - שעמדה בראשו וכיום משמשת יו"ר קרן המטבע - במטרה להעלות את הדירוג של סין ב-2017.


לפי הודעת הבנק העולמי מהיום, ההחלטה על הסרת הדו"ח באה בעקבות דו"חות פנימיים שהעלו "בעיות אתיות הנוגעות לבכירים בהווה ובעבר בבנק", וכן דו"ח בנושא של פירמת עורכי הדין WilmerHale.
בדו"ח של WilmerHale צוינו "לחצים ישירים ועקיפים" שהפעילו בכירים בבנק - תחת הנשיא לשעבר ג'ים יונג קים - כדי לשנות את המתודולוגיה של הדו"ח ולהעלות בכך את הציון של סין.
עוד עולה מהדו"ח כי גאורגייבה ויועץ בכיר לחצו על עובדים בבנק "לבצע שינויים ספציפיים בציונים שמקבלת סין", ולהעלות את הדירוג שלה - זאת בזמן שהבנק ביקש את תמיכתה של בייג'ינג בגיוס הון גדול.


1 צפייה בגלריה
קריסטלינה גאורגייבה יו"ר קרן המטבע
קריסטלינה גאורגייבה יו"ר קרן המטבע
קריסטלינה גאורגייבה, יו"ר קרן המטבע
(גטי אימג'ס)

בדו"ח "עושים עסקים 2018", שפורסם באוקטובר 2017, עלתה סין 7 מקומות למקום ה-78, לאחר שבוצעו שינוים מתודולוגיים בהשוואה לנתונים הראשוניים. הדו"ח מתייחס לרגולציה, לתשתיות, למידת הקלות בהקמת עסקים ועוד.
גאורגייבה הצטרפה לבנק העולמי בתחילת 2017, ובפברואר 2019 החליפה זמנית את קים.
הדו"ח של WilmerHale ציין גם אי סדרים בנוגע למידע הנוגע לסעודיה ולאז'רביג'אן בדו"ח "עושים עסקים 2020" שפורסם ב-2019, אבל במקרים אלה לא נמצא כי בכירים בבנק היו מעורבים בכך.
גאורגייבה מסרה בתגובה כי "אני לא מסכימה עם הממצאים ופירושם שעלו בחקירה". לדבריה, היא דנה בנושא עם חברי דירקטוריון קרן המטבע.