סגור
עצרת תמיכה הפגנה למען החטפופים ב וושינגטון מלחמת עזה 14.11.2023
יותר מ-200 אלף איש התומכים בישראל התאספו בשדרת המול האייקונית של הבירה האמריקאית (צילום: Stefani Reynolds / AFP)

יותר מ-200 אלף בעצרת למען ישראל בוושינגטון, הרצוג: "לא ישברו אותנו"

המונים התכנסו בשדרת המול האייקונית בבירה האמריקנית כדי להביע תמיכה בישראל במלחמתה בחמאס, לקרוא לשחרור החטופים ולמאבק באנטישמיות בארה"ב. עומר אדם שר את ההמנון וזכה לתשואות רמות. נציגי משפחות החטופים ינאמו. עשרות חברי קונגרס צפו בסרטון הזוועות שהפיק דובר צה"ל

אחרי שורה של הפגנות המונים פרו-פלסטיניות ברחבי העולם, הבולטת שביניהן בלונדון בהשתתפות מאות אלפים, בשעה זו אפשר לחזות בתגובת-נגד בוושינגטון די סי שם נערכת עצרת תמיכה המונית בישראל. יותר מ-200 אלף איש התומכים בישראל התאספו בשדרת המול האייקונית של הבירה האמריקאית כדי להשמיע את קולם, לדרוש את שחרור החטופים שבידי חמאס ולגנות את גל האנטישמיות השוטף את ארצות הברית.
לטענת המארגנים מדובר בהתאספות היהודית הגדולה בהיסטוריה של ארצות הברית. אל האירוע המכונה "מצעד למען ישראל" הגיעו גם הזמרים הישראלים המפורסמים ישי ריבו ועומר אדם, כשהאחרון שר את ההמנון הישראלי וזכה לתשואות רמות מהקהל. המצעד המדובר הצליח לחבר בין גופים שבשגרה פעורה ביניהם תהום אידיאולוגית כמו למשל השלוחה האמריקאית של "שלום עכשיו" (American for Peace Now) וארגון ציוני אמריקה (ZOA) בראשות מורטון קליין הרואה בבצלאל סמוטריץ' כפוליטיקאי מתון מדי.
כבר משעות הבוקר התכנסו במקום אלפי תומכי ישראל שנופפו בדגל המגן דוד ובדגלי ארצות הברית, ורחובות רבים באזור נסגרו מטעמי ביטחון.
ויליאם דארוף, מנכ"ל ועידת הנשיאים ואחד המארגנים טען כי מספר הנוכחים במקום עולה בהרבה על רבבות: "יש כרגע 200 אלף ואנחנו מצפים ליותר. אנחנו סופרים לפי גלאי המתכות בכניסה".
נשיא המדינה יצחק הרצוג שנאם מהכותל המערבי אמר כי "היום אנחנו מתכנסים כמשפחה - משפחה אחת גדולה, שצועדת למען ישראל. שצועדת למען התינוקות, הילדים והילדות, הנשים והגברים, אשר מוחזקים ברשעות כבני ערובה על ידי חמאס. משפחה שצועדת למען הזכות של כל יהודי ויהודי לחיות בגאווה ובבטחה בארה"ב, בישראל וברחבי העולם כולו. מעל הכל, אנחנו צועדים יחד למען הטוב על פני הרע, למען המוסר האנושי על פני צמאי הדם. אנחנו צועדים בשם האור על פני החושך. לא ישברו אותנו. אני מצדיע לכם - הנשים והגברים שעומדים למול השנאה והלחץ העצומים בקהילה או בקמפוסים. בדיוק כפי שאתם עומדים איתנו - אנחנו עומדים איתכם".
בין הנוכחים באירוע יותר מ-100 משפחות החטופים המוחזקים בשבי החמאס שהגיעו במשלחת של חב"ד אחרי שעלו אתמול אל קברו של הרבי מליובאוויטש בקווינס. מנהיג הרוב בסנאט צ'אק שומר, יו"ר בית הנבחרים מייק ג'ונסון ומנהיג המיעוט בבית הנבחרים האקים ג'פריס יישאו נאומים, כמו גם שגריר ישראל בארה"ב מיכאל הרצוג והשגרירה דבורה ליפשטדט, השליחה המיוחדת של הבית הלבן למאבק באנטישמיות. העצרת אמורה להיפתח בהערות של הפרשן הפוליטי של CNN ופעיל זכויות האזרח ואן ג'ונס ותכלול נאומים של השחקנים דברה מסינג. גם השר לשעבר נתן שרנסקי ישא נאום.
נציגי משפחות החטופים שנאמו באירוע הם אורנה ניטורה, אמו של החטוף עומר ניטורה ואלנה זייצ'יק, שששת בני משפחתה מוחזקים כבני ערובה; ורחל גולדברג, אמו של הישראלי-אמריקאי הרש גולדברג-פולין שנחטף מהמסיבה ברעים. בזמן נאומן של ניטורה וזייצ'יק ההמונים צעקו: "Bring Them Home".
מאות ישראלים שהיו אמורים להגיע לצעדה בעזרת תשעה אוטובוסים של ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית IAC קיבלו הודעה ברגע האחרון שהאוטובוסים בוטלו. לדברי המארגנים הם קיבלו אישור והכול היה אמור להתנהל כשורה אך החברה ביטלה ללא הסבר כלשהו. מחברת האוטובוסים טרם נמסרה תגובה לפניית ynet. "זה מאוד חשוד", אמרה אחת הנוסעות שהייתה אמורה להגיע. "אבל אנחנו לא ניתן לזה לעצור אותנו. זה אירוע היסטורי. הזמנו במקום זה וואן ואנחנו בדרך עכשיו, גם אם נאחר קצת".
מוקדם יותר היום התכנסו בבניין המשרדים הישן של בית הנבחרים, 150 חברי קונגרס משתי המפלגות הגדולות כדי לצפות בסרטון הזוועות שהפיק דובר צה"ל ומתעד את מתקפת חמאס על ישראל ב-7.10. על פי עדויות של אנשים שהיו במקום, הפוליטיקאים האמריקאים יצאו מההקרנה נסערים. בין הנוכחים היו גם חברי קונגרס שלרוב מתנגדים לישראל כמו אלכסנדריה אוקסיו-קורטז. בסיום הסרט התקיים תדרוך עם בכירי ממשל ביידן שיסבירו על המדיניות של ישראל והבית הלבן במלחמה נגד חמאס.
כמה ישיבות חרדיות מניו יורק וניו ג'רזי כבר הודיעו, בצעד נדיר, על ביטול הלימודים לטובת הגעה למצעד. גם ישיבה יוניברסיטי ביטלה את השיעורים ותעלה לוושינגטון 1,400 סטודנטים ואנשי סגל בצי של אוטובוסים. ג'וליאנה מרגוליס, כוכבת "האישה הטובה", שחקן וושינגטון וויזארדס דני אבדיה והשחקנית נועה תשבי כבר נקראו לדגל והעלו פוסטים וסרטונים ברשתות החברתיות על מנת לשכנע המונים להגיע לצעדה. בחוף המזרחי, נציגי משפחות החטופים ייפגשו עם כמה מבכירי הוליווד במטרה לגייס אותם לטובת שחרורם.
בינתיים בניו יורק מתוכננת עוד הפגת ענק פרו-פלסטינית. הפעם היא תתחיל בסטטן איילנד וכנראה, בנוהל, כמו בהפגנות הקודמות, תשתלט על כמה גשרים בדרך.