סגור

דיווח: רומן אברמוביץ' הגיע לקייב להחיות את המו"מ להפסקת אש בין רוסיה לאוקראינה

האוליגרך הרוסי, המקורב לנשיא פוטין, נפגש עם הנציגים האוקראינים למו"מ כדי לדון בדרכים להחזיר את השיחות למסלול. עם זאת, דוברו של אברמוביץ' הכחיש וטען שהוא אינו נמצא בקייב

רומן אברמוביץ' נסע לקייב בניסיון להחיות את השיחות להפסקת אש בין רוסיה ואוקראינה, שנתקעו לאחר שנחשפה מידת הפגיעה הרוסית באזרחים, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות בלומברג. האוליגרך הרוסי נפגש עם הנציגים האוקראינים למו"מ כדי לדון בדרכים להחזיר את השיחות למסלולן. אברמוביץ', הנחשב מקורב לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, משמש כמגשר לא רשמי מאז פרצה המלחמה ב-24 בפברואר, זאת בעקבות פנייתו של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי שיתערב.
בריאיון לכלי התקשורת באוקראינה אמר אתמול (שבת) זלנסקי כי המו"מ "במבוי סתום מכיוון שלא נסחור בטריטוריה ובאנשים שלנו". עוד הוסיף כי אם הכוחות הרוסיים יממשו את האיום לחרב את הכוחות האוקראיניים שנותרו במריפול, יהיה בכך כדי "לסיים סופית" את המגעים.

1 צפייה בגלריה
רומן אברמוביץ' איש עסקים והבעלים של צלסי
רומן אברמוביץ' איש עסקים והבעלים של צלסי
רומן אברמוביץ'
(צילום: יח"צ)

לפי זלנסקי, אברמוביץ' מייצג ברוסיה "את הצד שתומך במציאת פתרון דיפלומטי וסיום המלחמה", אך הוסיף כי אין ערובות לכך "שלא מדובר רק בתכסיס".
דובר מטעמו של אברמוביץ' אמר כי הוא לא בקייב, אך לא הרחיב מעבר לכך. מהקרמלין לא נמסרה תגובה.
בסבב האחרון של פגישות פנים מול פנים שהתקיים באיסטנבול ב-29 במרץ, ובו נכח גם אברמוביץ', לא נרשמה התקדמות. בשבוע שעבר הכריז גם פוטין כי הצדדים נקלעו ל"מבוי סתום" והכריז כי ימשיך בפלישה. זלנסקי טען כי הגילויים בשבועות האחרונים על פשעי המלחמה הרוסיים בבוצ'ה ובערים נוספות בסמוך לקייב מקשים על הסיכויים של המו"מ. עם זאת, ברוסיה מכחישים את ההאשמות על פשעי מלחמה וזוועות אחרות.
מאז השיחות באיסטנבול העבירה רוסיה כוחות מצפון אוקראינה לאזור דונבאס במזרח, וההערכה היא כי היא מתכננת התקפה גדולה חדשה בימים או בשבועות הקרובים במטרה לכבוש שטחים נוספים. בינתיים זלנסקי ממשיך בקריאותיו לעולם לספק לאוקראינה עוד כלי נשק ולהחמיר את הסנקציות נגד רוסיה כדי לחזק את כוחה של אוקראינה במו"מ. "אני תמיד אומר לשותפות שלנו בדיונים האלה שכמות הסיוע לאוקראינה משפיעה ישירות על החזרת השלום", אמר זלנסקי בנאום ביום שישי.