סגור

מה בדיוק מחפש ג'ארד קושנר במזה"ת?

עפ"י דיווח בניו יורק טיימס, חותנו של דונלד טראמפ הקים קרן השקעות לגיוס כספים במדינות המפרץ, אך גם באמירויות וגם בקטאר סרבו להשקיע בה. בקרב הסעודים נרשמה לעומת זאת התעניינות וקרן ההשקעות הציבוריות מנהלת עמו מו"מ

ג'ארד קושנר, חותנו של דונלד טראמפ, היה מעורב לא מעט במדיניות ארה"ב במזה"ת במהלך כהונתו של חמו כנשיא ארה"ב. הוא עזר לקדם את הקשרים הדיפלומטיים עם האמירויות, פיתח חברות אישית עם יורש העצר הסעודי ולקח צד בסכסוך בין האמירויות וקטאר.
למרות הפסדו של טראמפ בבחירות האחרונות והעברת השלטון לג'ו ביידן, בניו יורק טיימס מדווחים כי קושנר נותר פעיל במיוחד באזור וזאת באמצעות מלכ"ר (מוסד ללא כוונות רווח) שהקים. כעת הוא מבצע צעד נוסף לחיזוק הקשרים, שמעורר תמיהה בקרב דיפלומטים ומשקיעים והוא מנסה לגייס כסף ממדינות המפרץ עבור קרן השקעות חדשה שהקים ושמה אפיניטי פרטנרס (Affinity Partners). וכי קושנר מקווה לגייס כמה מיליארדים ספורים עד תחילת השנה הבאה.
2 צפייה בגלריה
ג'ארד קושנר על החלק הכלכלי של עסקת המאה
ג'ארד קושנר על החלק הכלכלי של עסקת המאה
ג'ארד קושנר
(צילום: ynet)
עם זאת, בדיווח נאמר כי עד כה הוא רשם הצלחה חלקית בלבד. לפי מקורות המעורים בנושא, בקטאר סרבו להשקיע בקרן, וכך גם קרנות ההון הריבוניות המרכזיות של האמירויות. לדבריהם, הוא אמנם נחשב לבן ברית של האמירויות ואף עבד בצמידות עם השליטים באמירויות על הסכמי השלום עם ישראל, אך השליטים חששו מניסיונו העסקי הדל יחסית.
קשר קרוב עם מוחמד בן סלמן
עם זאת, בקרב הסעודים נרשמה התעניינות וקרן ההשקעות הציבוריות בגובה 450 מיליארד דולר של הממלכה מנהלת מו"מ עם קושנר לגבי השקעה משמעותית בקרן. לפי הדיווחים, קושנר פיתח קשרים קרובים במיוחד עם יורש העצר, הנסיך מוחמד בן סלמן, ואף היה בין האחראיים לכך שבבית הלבן בחרו להגן עליו גם לאחר שרשויות המודיעין טענו כי הוא אחראי לרצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י.
פניותיו של קושנר לקרנות הון ריבוניות במזה"ת עוררו גם שאלות אתיות, שכן הוא מנסה לגייס סכומים גבוהים מבכירים איתם עבד מטעם הממשל האמריקאי עד לפני כשנה. יתרה מכך, טראמפ אף עשוי להתמודד שוב על הנשיאות ב-2024.
2 צפייה בגלריה
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן 27.3.18
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן 27.3.18
יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמן
(צילום: איי אף פי)
עם זאת, קושנר אינו הבכיר היחיד בממשל טראמפ שעושה עסקים עם מדינות המפרץ הפרסי מאז ההפסד בבחירות. כך למשל, שר האוצר של טראמפ, סטיבן מנוצ'ין, השיג כבר השקעות מהסעודים, האמירויות והקטארים, כך לפי אנשים המעורים בנושא. "כשבכירים לשעבר בבית הלבן מתחילים להרוויח מהזמן שכיהנו בממשל שלנו על ידי התחברות לבני מלוכה, זה גורם לבטן להתהפך, אבל האם זה לא חוקי? לא", אמר לעיתון ניק פנימן, מנכ"ל ארגון אישו וון שמקדם מנהל תקין בוושינגטון. "האם זה צבוע? כן". מנוצ'ין, שיש לו ניסיון עסקי רב משל קושנר ושימש כבכיר בגולדמן זאקס וכמפיק סרטים בהוליווד לפני כניסתו לפוליטיקה, הצליח כבר להשיג השקעות מהאמירויות בקרן ההשקעות שלו בגובה 2.5 מיליארד דולר, ליברטי סטרטג'יק קפיטל.
קושנר סירב להגיב לפרסום בניו יורק טיימס.