סגור

משבר האנרגיה: הממשל בסין הורה לרכוש דלק בכל מחיר ולמנוע הפסקות חשמל

המדינה נפגעה לאחרונה מהפסקות חשמל נרחבות עקב מחסור בפחם ומהחמרת תקנות פליטת מזהמים. כתוצאה מכך הואט הייצור והוחרף שיבוש שרשראות האספקה העולמיות. אנליסטים מעריכים כי המשבר אינו קרוב לסיומו

ממשלת סין הורתה לחברות האנרגיה הממשלתיות להשיג אספקת דלק לחורף בכל מחיר, זאת על רקע משבר האנרגיה המתפתח במדינה, שמאיים על הצמיחה בכלכלה השנייה בגודלה בעולם, כך דיווח הגרדיאן.
סגן נשיא סין, האן זהנג (Han Zheng), אמר לחברות האנרגיה שעליהן לוודא שיש מספיק דלק כדי שהמדינה תוכל להמשיך ולתפקד, והבהיר כי הממשלה לא תסכים להפסקות חשמל. זאת לאחר שסין נפגעה בתקופה האחרונה מהפסקות חשמל נרחבות שהובילו אף לסגירה מלאה או חלקית של מפעלים. בכך נפגע לא רק הייצור אלא נגרם גם שיבוש נוסף בשרשראות האספקה העולמיות.
1 צפייה בגלריה
חשמל סין
חשמל סין
קווי מתח גבוה בסין. הגבלות על צריכת אנרגיה
(גטי)
המשבר נגרם משילוב של כמה גורמים, בהם הביקוש הגובר במדינות רבות על רקע הפתיחה מחדש לאחר הגבלות הקורונה, מחירי פחם שהגיעו לשיא, פיקוח ממשלתי על מחירי החשמל ויעדי פליטה מחמירים. בעקבות זאת, ביותר מעשרה מחוזות נאלצו להטיל הגבלות על צריכת האנרגיה.
האן, שאחראי על סקטור האנרגיה והייצור התעשייתי במדינה, אמר את הדברים בפגישת חירום שנערכה השבוע, בה השתתפו בכירים בסוכנויות הרגולציה והסוכנות לתכנון כלכלי. לפי נתונים שפורסמו אתמול (ה'), פעילות המפעלים בסין התכווצה במפתיע בספטמבר, לראשונה מאז פרצה מגפת הקורונה בפברואר 2020. התוצאות הנמוכות מהתחזיות משקפות את ההגבלות שהוטלו על צריכת חשמל ועליית מחירי הסחורות.
עם זאת, הצהרתו של האן העלתה את החשש כי מחירי הסחורות עלולים לעלות אף יותר. "ההוראה שלו מסמלת לי שאנחנו לא קרובים להקלה, אלא נראה שהמצב רק יהפוך למטורף יותר", הגיב ביירן שילדרופ, אנליסט ב-SEB. משבר האנרגיה כבר הוביל לכך שהבנקים נומורה וגולדמן זאקס הורידו השבוע את תחזית הצמיחה השנתית לסין, מתוך הערכה שצפויים שיבושים נוספים לשרשראות האספקה ולייצור.
עובד באחד המפעלים במרכז התעשייתי של דונגואן אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי הם החלו לעבוד בלילה לאחר שנאלצו להפסיק את הייצור בשעות היום. "ברור שאנחנו לא מרוצים. אנחנו מתאימים עצמנו לשעות בהתאם להפסקות החשמל", הסביר.