סגור
מכוניות חשמליות BYD ממתינות להעמסה על אנייה  BYD Explorer No.1 בעיר יאנטאי סין
מכוניות חשמליות של BYD ממתינות להעמסה על אונייה בעיר יאנטאי בסין (צילום: Tang Ke/Feature China/Future Publishing/Getty)

החרפה במלחמת הסחר: האיחוד האירופי מטיל מכסים של עד 38% על רכב חשמלי סיני

המכסים יוטלו החל מ-4 ביולי, ויביאו להתייקרות משמעותית של דגמי BYD, ג'ילי ו-SAIC; לפי הודעת האיחוד, היצרניות האמורות נהנות מ"סובסידיות לא הוגנות" מצד הממשל הסיני

האיחוד האירופי הודיע היום (ד') כי יטיל מכסים נוספים על כלי רכב חשמליים שייובאו מסין, וזאת החל מהחודש הבא. המכסים עשויים להגיע עד לשיעור של 38.1%. הדבר יביא להחרפת מלחמת הסחר העולמית, בפרט זו המתחוללת בין סין לאירופה.
המכסים יוטלו החל מ-4 ביולי על מכוניות של היצרניות הסיניות BYD (בשיעור של 17.4%), ג'ילי (20%) ו-SAIC (שיעור של 38.1%). חברות אלה נמצאות תחת חקירה מטעם האיחוד, וגובה התעריף נקבע בהתאם למידת שיתוף הפעולה שלהן. המכסים צפויים להביא להתייקרות הדגמים הרלוונטיים.
בהודעתו הסביר האיחוד האירופי כי הסיבה לכך היא שמכוניות אלו נהנות עד כה מ"סובסידיות לא הוגנות" המהוות "איום בפגיעה בכלכלה" וביצרני הרכב החשמלי באירופה.
יצרני הרכב החשמלי הסיני רואים באירופה יעד מרכזי. סין אותתה כי היא מוכנה להגיב על הצעד, למשל ביחס לתוצרת מענפי החקלאות, התעופה והרכבים הכבדים שעליה יוטלו מכסים. בכלכלה השנייה בגודלה נפתחה חקירה בנוגע לייבוא ליקרים אירופאיים מסוימים, כמו קוניאק.