סגור

בריסל דוחקת להכין תוכנית מגירה למלחמת סחר בבריטניה

לפי דיווח ב"פייננשל טיימס", מדינות האיחוד האירופי רוצות שהנציבות האירופית תהיה מוכנה למקרה שבריטניה תשעה חלק מרכזי מהסכם הברקזיט

המדינות המובילות באיחוד האירופי לוחצות על בריסל לנקוט אמצעי תגמול קשים במקרה שבריטניה תממש את איומה להשעות את הסדרי המסחר לצפון אירלנד המעוגנים בהסכם הברקזיט. נציגים של חמש ממדינות האיחוד נפגשו ביום שני עם סגן נשיא הנציבות האירופית, מארוס ספקוביץ', הנושא ונותן מטעם האיחוד בענייני הברקזיט, כדי לדרוש ממנו להמציא תוכניות מגירה למלחמת סחר אפשרית, אמרו דיפלומטים ל"פייננשל טיימס". הדיפלומטים מסרו כי צרפת, גרמניה והולנד היו המדינות הקולניות ביותר בדיון והן נתמכו על ידי איטליה וספרד.


האפשרויות הנדונות בבירות האיחוד האירופי כוללות בלימה של גישת בריטניה לאספקת האנרגיה של הגוש, הטלת מכסים על היצוא הבריטי, או בנסיבות קיצוניות סיום הסכם הסחר בין שני הצדדים.
שר הברקזיט הבריטי, לורד דיוויד פרוסט, הזהיר שלשום כי לונדון תוכל לבקש להשעות חלק גדול מהפרוטוקול בנושא צפון אירלנד, שקובע בהסכם הברקזיט את הסדרי הסחר של האזור מאז עזבה בריטניה את האיחוד האירופי. הפרוטוקול שנכנס לתוקף בינואר מחייב בדיקות מכס ורגולציה על סחורות המגיעות מבריטניה לצפון אירלנד, והסדרים אלה הפכו למוקד מחלוקת קשה בין שני הצדדים.

1 צפייה בגלריה
הפרלמנט האירופי האיחוד האירופי
הפרלמנט האירופי האיחוד האירופי
האיחוד האירופי
(צילום: איי אף פי)

על ידי שימוש בסעיף 16 של הפרוטוקול, בריטניה עשויה להתעלם מדרישות רבות הנתבעות ממנה, אך האיחוד האירופי צפוי להגיב בצעדי גמול במקרה כזה. אחד הדיפלומטים מסר כי מדינות האיחוד האירופי ביקשו שהנציבות תכין תגובה "חוקית, מידתית וחזקה".
במסגרת הסכם הברקזיט בריטניה הסכימה לאפשר לצפון אירלנד להישאר בשוק האירופי האחיד כדי לאפשר מעבר סחורות ללא הקמת "גבול נוקשה" באי האירי. במטרה לפתור את המחלוקת עם לונדון, ספקוביץ' הציע ביום רביעי שינויים בפרוטוקול, כולל ביטול רבות מהבדיקות על מזון המגיע מבריטניה לאזור. ואולם מדינות האיחוד חוששות כי לאחר שביקשה לבצע שינוי יסודי בפרוטוקול, בריטניה תדחה את הצעות הגוש ותפעיל תחתן את סעיף 16.
"קיים סיכוי גבוה שפרוסט יגיד 'אנחנו רוצים את הירח'", אמר דיפלומט אחר והוסיף כי שר הברקזיט הבריטי עשוי לנסות להיפטר לגמרי מפרוטוקול צפון אירלנד". פרוסט יודע שהוא משחק באש, אבל כשאתה משחק באש אתה נשרף. לאיחוד האירופי יש מגוון רחב של אפשרויות לפגוע בבריטניה, למשל באספקת אנרגיה".
בריטניה תלויה בכבלים וצינורות תת-ימיים המחברים אותה עם האיחוד האירופי ומספקים לה עד 10% מהחשמל שלה ו-12% מהגז שלה. צרפת כבר איימה בעבר לסגור את כבל החשמל המספק 2 ג'יגה-ואט לבריטניה בעקבות מחלוקת אחרת בנוגע לזכויות דיג.
פרוסט ייפגש היום בבריסל עם ספקוביץ' על רקע פערים גדולים בין הצדדים לגבי השאלה אם בית המשפט האירופי צריך להמשיך לשחק תפקיד בפיקוח הפרוטוקול על צפון אירלנד.