סגור

אוסטרליה מחמירה את הפיקוח: העונש על חזרה מהודו - עד חמש שנים בכלא

אוסטרליה הודיעה על הידוק הפיקוח בגבולות והטלת עונשים כבדים - כולל קנסות של מעל 50 אלף דולר - לכל מי שינסה להיכנס למדינה מהודו מוכת הקורונה. מעל 9,000 אוסטרלים שוהים בהודו

ממשלת אוסטרליה תתחיל להטיל עונשים, כולל קנסות ומעצרים, לכל מי שינסה להיכנס למדינה מהודו, כך דיווח העיתון הגרדיאן. שר האוצר האוסטרלי ג'וש פריידנברג הגן על המהלך בטענה שהוא "דרסטי" אך חיוני. ההודעה מגיעה לאחר שמוקדם יותר השבוע אסרה הממשלה על כל הטיסות הישירות מהודו מוכת הקורונה. אולם, על אף האיסור, שני שחקני קריקט ששהו בהודו הצליחו לחזור לאוסטרליה ביום חמישי לאחר שעברו דרך קטאר.


שר הבריאות גרג האנט חשף אמש את הידוק הפיקוח בגבולות והסביר כי כל מי שינסה להפר את החוקים יחטוף קנס של עד 66,600 דולר אוסטרלי (כ-51,400 דולר אמריקאי) או יעמוד בפני עונש מאסר של עד חמש שנים או שניהם. "הממשלה לא מקבלת את ההחלטות הללו בקלות", אמר. "אולם זה קריטי כדי להגן על מהימנות מערכת הבריאות הציבורית ועל מערכת הבידודים ושמספר החולים בקורונה במתקני הבידוד יופחת לרמה שניתנת לניהול". הכלל החדש ייכנס לתוקף החל מיום שני וייבחן מחדש כעבור שבועיים.

2 צפייה בגלריה
הודו שורפים גופות קןורונה הוורייט ההודי
הודו שורפים גופות קןורונה הוורייט ההודי
שריפת גופות בהודו
(צילום: רויטרס)

בשל ביטול הטיסות ואיסור הכניסה נותרו מעל 9,000 אוסטרלים בהודו, כש-650 מהם נחשבים בסיכון. שר האוצר פריידנברג הגיב על הטענות כי זה חוסר אחריות להשאיר אוסטרלים בהודו שבה הולך ואוזל החמצן לטיפול בחולים. "נקטנו בפעולה דרסטית כדי לשמור על האוסטרלים, ומה שקורה בהודו הוא מצב חמור ביותר והייעוץ הרפואי לממשלה היה להטיל את ההגבלות המחמירות הללו", אמר. "פעלנו בהתאם לעצות הרפואיות". ההחלטה התקבלה בהתאם לחוק אבטחת הביולוגיה (Biosecurity) שמאפשר גם את סגירת הגבולות. החוק מעניק לשר הבריאות סמכויות לקביעת מצב חירום, ובמסגרת זו למנוע כניסה למדינה.

2 צפייה בגלריה
פוטו קורונה הודו שריפת גופות
פוטו קורונה הודו שריפת גופות
שריפת גופות בהודו
(צילום: איי פי)

המצב בהודו חמור ביותר ובתי החולים מדווחים כי אוזל להם החמצן. ב-3,000 אנשים מתים בהודו בכל יום בתקופה האחרונה, כשבבירה ניו דלהי אדם אחד מת בכל ארבע דקות. הבוקר רשמה הודו שיא יומי נוסף של נדבקים בקורונה. 401,993 בני אדם מאומתים אובחנו שם ביממה האחרונה, בעוד 3,523 חולי קורונה מתו. מאז סוף פברואר, אז החל הגל השני של המגפה בהודו, נוספו למניין הנדבקים במדינה 7.7 מיליון בני אדם. לשם השוואה, בשישה חודשים שקדמו לכך, רשמה הודו 7.7 מיליון נדבקים.