סגור

בייג'ינג לרשויות המקומיות: "התכוננו לסערה אם אוורגרנד תקרוס"

הממשלה הורתה לארגן קבוצות של רואי חשבון ומשפטנים שיבחנו את מצבם הפיננסי של הפרויקטים של החברה באזורים השונים ולהכין חברות נדל"ן מקומיות למצב שיצטרכו להשתלט על המיזמים

הממשלה בסין הודיעה לרשויות המקומיות להתכונן לקריסה אפשרית של חברת הנדל"ן מוכת החובות אוורגרנד, כך דיווח הוול סטריט ג'ורנל.
בכירים ברשויות המקומיות ובחברות ממשלתיות תיארו את המסרים שקיבלו מבייג'ינג כ"התכוננות לסערה אפשרית", ואמרו כי בממשלה הורו להם להתערב רק ברגע האחרון וזאת כדי למנוע מהשלכות הקריסה של אוורגרנד להתפשט למקומות נוספים.
2 צפייה בגלריה
 אוורגרנד סין
 אוורגרנד סין
אוורגרנד
(צילום: בלומברג)
לפיכך התפקיד שהוטל על הרשויות המקומיות הוא למנוע אי יציבות חברתית ולבלום את התפשטות ההשלכות על רוכשי הבתים והכלכלה כולה, זאת על ידי הגבלת הפיטורים – תרחיש שהפך למוחשי ככל שהמצב של אוורגרנד החמיר.
בוול סטריט ג'ורנל ציינו עוד כי הממשלה הורתה לרשויות המקומיות לארגן קבוצות של רואי חשבון ומשפטנים שיבחנו את המצב הפיננסי של הפעילות של אוורגרנד באזורים שלהם, ולהידבר עם חברות נדל"ן מקומיות כדי שיתכוננו להשתלט על פרויקטים מקומיים. כמו כן, הרשויות התבקשו להגביר את כוחות השיטור כדי למנוע מחאות והפגנות.
לפי הדיווח, הממשלה לא ממהרת לחלץ את החברה על אף ההשלכות העולמיות. בשבועות האחרונים גברו החששות שאוורגרנד לא תוכל לעמוד בתשלומי הריבית על החובות שלה, שהתבטאו ביום שני בירדות חדות בשוקי ההון ברחבי העולם. החברה ביצעה אתמול (ד') תשלום של ריבית על אג"ח, וכתוצאה מכך נסחרו הבורסות באסיה בעליות. אולם, לא ברור אם החברה תעמוד בתשלומי הריבית על האג"ח הזרות שלה שמועדם היום.
2 צפייה בגלריה
פרויקט בנייה של אוורגרנד Evergrande בעיר Luoyang
פרויקט בנייה של אוורגרנד Evergrande בעיר Luoyang
פרויקט בנייה של אוורגרנד Evergrande בעיר Luoyang
(צילום: רויטרס)
בסוכנות הידיעות בלומברג דיווחו מוקדם יותר היום כי בכירים בממשלה העבירו לחברה מסר לפיו אסור לה להגיע לחדלות פירעון על התשלומים הללו בדולרים.
אוורגרנד היא חברת נדל"ן שהתרחבה משמעותית על רקע בועת הבנייה בסין שהתבססה על צבירת חובות. אולם, הרמה הגבוהה של חובות קונצרניים שנצברו עוררה דאגה בקרב הממשלה ובעקבות זאת היא הטילה הגבלות על לקיחת הלוואות. זאת בשילוב עם ירידה בביקוש לדיור יצרו קשיים באוורגרנד.